Nu mor lupii, cand vor cainii

17 mar 2013 1437 vizualizări
Petrolul a învins Dinamo în derbiul de sambătă * multe gafe de portari în primele meciuri ale etapei a XXIII-a a Ligii I

CS Turnu Severin – Gaz Metan Mediaş 2-0 (0-0). Costea (’90), Roman (‘90^2). Deşi obţinută în finalul partidei, victoria severinenilor a fost cat se poate de meritată, pe parcursul întalnirii gazdele dominand cvasi-total şi avand şi o bară în finalul primei reprize. Florin Costea a fost factorul decisiv, cu un gol marcat din acţiune personală şi o pasă decisivă pentru un alt fost jucător din Bănie, Roman.
* Concordia Chiajna – Astra Giurgiu 0-2 (0-0). Tembo (’54 – penalty), Găman (’65). Astra s-a impus de-abia în repriza secundă, plină de evenimente. În min. 48, oaspeţii au obţinut un penalty, dar portarul Niţă a respins şutul lui Fatai. Al doilea penalty scos de Astra a urmat o fază tragi-comică pentru gazde: la o centrare banală, Niţă a scăpat mingea din mană, iar colegul său Ghionea l-a salvat cu un henţ, cu riscul eliminării. Tembo nu a mai iertat, iar Astra şi-a dublat avantajul.
* Gloria Bistriţa – Oţelul Galaţi 2-1 (0-0). Radu (’65), Feher (’69) / Paraschiv (’52). Gălăţenii se îndreptau spre victorie, după aproape o oră de plictisealădar portarul Grahovac a avut altă părere. În patru minute a reuşit două gafe: a scăpat întai din mană o minge plouată de la Răzvan Radu şi, apoi, a respins în faţă un şut al lui Enescu, exact la Feher. O ocazie ratată de Astafei, un penalty cerut de Iorga, asta e tot ceea ce a mai produs Oţelul.
* Pandurii Targu Jiu - CSMS Iaşi 3-1 (1-1). Nistor ('31), Lemnaru ('63), Matulevicius ('66) / Amihălăchioaie ('38). Echilibrat timp de o repriză, meciul s-a decis în cateva minute în favoarea Pandurilor, portarul Irimia, care avusese cateva intervenţii foarte reuşite pană atunci, respingand în faţă o minge şutată de Voiculeţ, eroare de care a profitat Lemnaru. De atunci,  cei de la Pandurii au închis jocul şi nu au mai oferit culoare de joc oaspeţilor
* Petrolul Ploieşti - Dinamo 2-1 (1-1). Bokila ('8 - penalty), Sauvadet ('56) / Axente ('14). Destul de discretă în evoluţii în primele etape ale anului, formaţia lui Cosmin Contra a dominat jocul cu Dinamo şi a obţinut o victorie meritată, chiar dacă scorul s-a menţinut multă vreme nedecis. Două faze au fost contestate, penaltiul obţinut şi transformat de Bokila, în startul partidei şi golul egalizator al lui Axente, la o degajare neatentă a lui Bornescu (după o minge trimisă acasă de Geraldo), "lupii" acuzand un henţ la "cainele" Axente. Însă ploieştenii au dominat şi partea secundă, iar francezul Sauvadet a înscris un gol spectaculos, după un voleu de la marginea interioară a careului, care l-a lăsat "lampă" pe Bălgrădean. Ionel Dănciulescu a jucat meciul 500 în Liga I, el primind şi o cupă ce marchează această performanţă, înainte de începerea partidei. În minutul 49, jocul a fost întrerupt pentru aproximativ patru minute, din cauza numeroaselor role de hartie aruncate de fanii Petrolului de la peluză pe teren, în porţiunea în care se afla poarta apărată de Bornescu. Înainte de începerea jocului, galeria Petrolului a avut o coregrafie sugestivă, ce simboliza un lup care îmblanzeşte un caine roşu.
Aseară, s-au disputat partidele Viitorul Constanţa - Ceahlăul Piatra Neamţ şi Steaua - FC Vaslui. Programul ultimelor meciuri de astăzi: FC Braşov - "U" Cluj (ora 19:30) şi CFR Cluj - Rapid (21:30), ambele transmise de DigiSport.
Etapa viitoare (29 martie - 1 aprilie): Oţelul Galaţi - Steaua, FC Vaslui - Viitorul Constanţa, Ceahlăul Piatra Neamţ - CS Severin, Petrolul Ploieşti - CFR Cluj, Rapid - Pandurii Targu Jiu, CSMS Iaşi - Gloria Bistriţa, "U" Cluj - Concordia - Chiajna, Gaz Metan Mediaş - FC Braşov, Dinamo - Astra Giurgiu.