Etapă plină pentru echipele vrîncene: În sfîrşit a venit şi victoria!

11 nov 2011 1282 vizualizări
CSM Focşani - Sporting Suceava 3 - 1 (1-1) şi ABC Stoicescu - FC Panciu 0 - 2 (0-1), în etapa a 13-a a Ligii a treia u runda viitoare, cele două echipe vrîncene se vor întîlni în meciul direct

Cele două echipe vrîncene au obţinut şase puncte în meciurile jucate ieri. CSM Focşani a reuşit prima victorie după mult timp, la capătul unui meci foarte spectaculos, în care ambele echipe au oferit un joc plăcut. Focşănenii au meritul că au crezut în şansa lor şi au marcat de trei ori, în timp ce oaspeţii au ratat aproape din toate poziţiile, lovindu-se şi de forma de excepţie a portarului Borş. Oaspeţii au ratat prima ocazie a meciului în minutul 10, cînd Azaharioaie a trimis peste poartă dintr-o poziţie favorabilă. Focşănenii au deschis scorul în minutul 22. Milea a scăpat la limita ofsaidului şi a punctat cu un şut plasat. Şapte minute mai tîrziu a venit şi egalarea. După o greşeală a fundaşilor focşăneni, Buziuc a prelungit mingea în plasa porţii lui Borş. Milea şi Liutec au ratat pînă la pauză alte ocazii de a marca. Repriza a doua a adus numai puţin de 11 faze de poartă. Focşănenii au marcat de două ori, prin Toader 55 şi Milea 74 şi au ratat alte două ocazii prin Milea şi Săpunaru. În schimb, oaspeţii s-au întrecut în ratări, portarul Borş făcînd practic miracole între buturi. Neagu 48, Liutec 58, 79 şi 80 Negu 68, Buziuc 82 şi Prihici 84 au ratat pentru suceveni aproape din toate poziţiile. CSM Focşani a obţinut o victorie muncită şi speră din nou la salvarea de la retorgradare.  CSM Focşani a jucat cu„11”: Borş - Ciornei, Crăciun,  Ştefan, Stanciu - Săpunaru , Şonţu (83 Suvac), Toader, Toma - Milea, Tîrcă (78 Negoiţă). Oaspeţii au replicat cu: Tuziţă - Butciuc, Breniuc, Guriţă. Apetri - Azaharioaie, Cainari (85 Gîscă), Pantea - Buziuc (83 Prihici), Negru, Liutec (89 Arotăriţei). FC Panciu a confirmat forma foarte bună în care se află şi a obţinut o nouă victorie în deplasare. Vrîncenii au dominat de la un capăt la altul jocul de la Buzău. Gurguiatu - 7 şi Duţu 8 au ratat primele ocazi ale meciului, înainte ca echipa din Buzăiu să irosească  una dintre puţinele ocazii la poarta păncenilor prin  Stănilă -13. Costin a deschis scorul în minutul 19, după o acţiune personală începută de la centrul terenului. Gălăţeanu a ratat din şase metri, în minutul 31, astfel încît avantajul a fost minim după prima repriză. Soarta meciului a fost decisivă în minutul 63, cînd Costin a şutat de la 16 metri, mingea a lovit bara şi pe fază, Bucătaru, a marcat pentru 2 - 0. Pînă la final meciul a curs liniştit, iar păncenii reuşesc astfel un nou rezultat pozitiv. FC Panciu a jucat cu: Lazăr - Voinea, Gurguiatu, Stan, Mihai - Gălăţeanu (76 Stoian), Bîra, Bucătaru, Tudor (87 Corbea) - Duţu (70 Molodoveanu), Costin (90 Cioran). ABC Stoicescu a jucat cu: Toboş - Stancu, Marcu, Sîrbescu, Ghisman - Trandafir, D. Stan, Stănilă, Anghel, Chiorcan, Toma. (Dan CHIRIAC)