Fotbal, Divizia C: Parca sint blestemati!

Cristi Irimia
12 nov 2005 1152 vizualizări
Pambac Bacau - Energia Vulturu 2 - 1 (0 - 1), in etapa a 11-a a Diviziei C la fotbal (seria 1) . Vrincenii au condus prin golul lui Sararu insa au cedat in repriza a 2-a

Stadion: "Lucretiu Avram". Spectatori:

Au marcat: Coman 53, Cimpanu 63, respectiv Sararu 37.

Pambac: Pozanarea - Apreutesei, Gh. Botezatu (81 Diaconu), Bolfa, Cimpanu (86 Amariei), Gradinaru (46 Zara), Coman, Hurdubei, Hanga, Marduca, Nechifor.

Antrenor: Iulian Trofin

Energia: G. Craciun - Nistor, Dogaru, Toader, Chivu - Bodoc, Ungureanu, P. Ioan-cpt. (68 Bucataru), D. Popa (85 F. Stanciu), Sararu - I. Botezatu (68 E. Burcacel).

Antrenor: Aurel Pastia

Au arbitrat: Ionut Nacu (Roman), Vladimir Urzica (Piatra Neamt), Virgil Starica (Iasi)

Observator federal: Ion Samoila (Galati)

Energia Vulturu a demonstrat ieri cum se poate pierde o partida dupa ce a dominat categoric prima repriza, iar gazdele au aratat ce inseamna neputinta la maxim. A fost de ajuns o mobilizare de zece minute din partea bacauanilor, in repriza secunda, pentru ca soarta partidei sa se schimbe. Este de notat faptul ca in prima repriza vrincenii au expediat mai multe suturi la poarta decit in orice partida jucata in deplasare in acest campionat. Situatia nu s-a mai repetat, din pacate, in repriza a 2-a. Ar mai fi de notat ca golul victoriei gazdelor a venit dupa o lovitura libera de la 16 metri acordata foarte usor de arbitrul Ionut Nacu.

Gazdele l-au contestat pe portarul George Craciun, inaintea inceperii partidei, insa la final se pare ca au renuntat la contestatie.

Celelalte rezultate ale etapei:

CFR Pascani - FCM Husi 2 - 0, Rulmentul Birlad - Poli Iasi II 1 - 3, FCM Bacau II - Willy Bacau 1 - 0, Dorna Vatra Dornei - Leonard Pascani 2 - 3, FC Botosani II - Aerostar Bacau 0 - 4, Viitorul Liteni - Flacara Brusturi 1 - 0.

Etapa a 12-a (vineri, 18 noiembrie, ora 14.00):

ENERGIA VULTURU - Rulmentul Birlad, Poli Iasi II - FCM Husi, Willy Bacau - Pambac Bacau, NGM Leonard Pascani - FCM Bacau II, Aerostar Bacau - Dorna Vatra Dornei, Flacara Brusturi - FC Botosani II, Viitorul Liteni - CFR Pascani.

Mai sint de disputat restantele:

FCM Bacau II - Poli Iasi II si Flacara Brusturi - Aerostar Bacau (marti, 22 noiembrie, ora 14.00).

CLASAMENT C1 - 11

1. Poli Iasi II 10 9 0 1 24-7 27p (^12)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

2. FCM Bacau II 10 7 2 1 14-5 23p (^8)

3. Viitorul Liteni 11 6 3 2 8-6 21p (^3)

4. CFR Pascani 11 5 4 2 12-5 19p (^1)

5. FCM Husi 11 5 2 4 11-11 17p (^2)

6. Pambac Bacau 11 4 4 3 9-7 16p (^1)

7. Willy 2001 Bacau 11 5 1 5 11-13 16p (^1)

8. Aerostar Bacau 10 4 3 3 11-6 15p (-3)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

9. Energia Vulturu 11 4 1 6 14-10 13p (-2)

-----------------------------------------------------------------------------------------

10. Leonard Pascani 11 4 1 6 14-21 13p (-2)

11. Flacara Brusturi 10 2 2 6 7-11 8p (-7)

12. Dorna Vatra Dornei 11 1 5 5 7-13 8p (-10)

13. Rulmentul Birlad 11 1 3 7 9-17 6p (-9)

14. FC Botosani II 11 1 3 7 5-25 6p (-12)

- promoveaza in Divizia B prima clasata

- retrogradeaza in Divizia D locurile 10, 11, 12, 13, 14 si cele mai slabe 4 echipe, clasate pe locul 9 in cele 9 serii ale Diviziei C

Filmul meciului:

Min. 6: Botezatu a scapat singur cu portarul advers, dar a tras slab

Min. 18: Combinatie intre Botezatu si Bodoc, ultimul a tras pe linga poarta

Min. 23: Cimpanu a sutat de la 20 de metri in transversala portii lui Craciun

Min. 24: Cimpanu a sutat in diagonala, iar Craciun a scos cu greutate de la radacina barei

MIN. 37: Botezatu a driblat patru fundasi adversi, a centrat in fata portii, de unde Sararu a trimis in plasa: 0 -1

MIN. 53: Maranduca a centrat de pe dreapta, Nistor nu a ajuns la minge, iar COMAN a marcat pe sub Craciun: 1 - 1

MIN. 63: CIMPANU a transformat o ovitura libera de la 16 metri, usor acordata de arbitrul partidei: 2 - 1