10 minute magice!

21 apr 2008 740 vizualizări
Concordia Chiajna - CSM Focsani 1 - 3 (1 - 0), in etapa a 25-a a Ligii a doua u focsanenii au reusit sa marcheze trei goluri in zece minute

CSM Focsani a dat lovitura la Chiajna. Dupa mai multe evolutii bune avute in partidele din deplasare, dar fara succes, focsanenii au jucat slab 60 de minute, dar s-au dezlantuit in ultima jumatate de ora. Au marcat de trei ori in zece minute si puteau sa o mai faca de inca 2-3 ori. Focsanenii au aratat in ultimele 30 de minute ca o echipa de Liga intii. De altfel, comentatorii postului TV care a transmis partida in direct spuneau ca Parra Ignacio si Bettiche sint jucatori care pot juca la echipe din prima Liga. Intr-adevar, Bettiche a facut un meci senzational, reusind un gol, creindu-l pe altul si avind alte si alte situatii de a marca.

60 de minute terne

Partida de la Chiajna a inceput cu interventia salvatoare a lui Ionel Ionescu, care a evitat deschiderea scorului in minutul 4. Pena putea deschide scorul in minutul 20, dar Ivanciu a respins. Bettiche putea deschide scorul in minutul 32, dar Ghindaru a salvat de pe linia portii. O greseala a defensivei focsanene a dus la primul gol al partidei. Bugiu a centrat de pe dreapta, iar Pena a reluat cu capul in plasa. Era 1 - 0, in minutul 42, iar focsanenii nu jucasera stralucit. Imediat dupa pauza, Pena putea inchide meciul, iar Ivanciu a fost la un pas de a fi invins de un coechipier, in minutul 57. Au fost 60 de minute terne, cu o dominare usoara a gazdelor, in timp ce echipa focsaneana mai mult s-a aparat. Au venit apoi cele zece minute magice. Min 61, Bettiche a driblat doi fundasi adversi, iar Dantes a trimis mingea in plasa. Era 1 - 1. Balaur putea marca in minutul 64, dar a fost blocat in ultimul moment. Bettiche avea sa inscrie pentru 2 - 1 in minutul 68, cu un sut la coltul lung, din marginea careului. Balaur a marcat cu capul, in minutul 71 si a dus scorul la 3 - 1. Acesta i-a dedicat golul fratelui sau mort intr-un accident in urma cu citiva ani. Ivanciu a salvat apoi de doua ori din fata lui Pena, iar Toader a ratat singur cu Toma, inainte ca Bettiche sa-si incheie recitalul cu o noua faza superba si un sut pe linga poarta.

"Avem valoare!"

Bucuria in rindul echipei focsanene era imensa la finalul jocului. Gazdele au laudat prestatia focsanenilor si au ramas mirati ca CSM Focsani se afla asa jos in clasament. Presedintele CA al CSM Focsani a spus la finalul partidei ca victoria este meritata. "60 de minute ne-am aparat, dar apoi am aratat ca avem valoare. A vazut o tara intreaga acest lucru si am dovedit ca echipa nu merita sa fie pe locurile retrogradabile. De data aceasta ne-au lasat si arbitrii sa jucam si am facut un joc excelent. Sper ca macar acum cine trebuie sa ne ajute sa o faca", a spus Dan Dumitru. (Dan CHIRIAC)

CASETA

Concordia Chiajna - CSM Focsani 1 - 3 (1 - 0)

Stadion: "Concordia". Spectatori: 1.000

Au marcat: Pena 41 respectiv Dantes 61, Bettiche 68, Balaur 71

Cartonase galbene: Stere 40 respectiv Gurguiatu 65, Balaur 71

Arbitri: Sorin Tarcea, Dan Gabriel - ambii Timisoara si Claudiu Loghin - Pascani.

Rezerva: Adrian Stanescu - Bucuresti.

Observator federal: Nicolae Lupescu (Bucuresti)

Concordia: Toma - Mamele, Antal, Ghindaru (38 Bugiu), Ciolca - Patru, Nofitovici (73 A. Dumitru), Nae, Stere (63 Luput) - Pena, Banaru

CSM Focsani: Ivanciu - Toader, Craciun, Ionescu, Gurguiatu - Dumitriu (53 Balaur), Bucataru, Dantes, Rosu (53 Parra Ignacio), Curteanu (83 Feraru) - Bettiche.