Bine ai revenit, Irina Begu!

7 apr 2017 929 vizualizări
Jucătoarea romană a ajuns pană în sferturile de finală ale turneului de la Charleston

Daria Kasatkina (42 WTA) a caştigat întalnirea cu cealaltă Daria, Gavrilova din Australia (27WTA) şi a devenit adversara Irinei Begu în sferturile de finală ale turneului de la Charleston, dotat cu premii în valoare de 776.000 de dolari. Meciul a durat două ore şi 17 minute şi Kasatkina s-a impus cu 6-3, 4-6, 6-0.
În optimi, Irina a jucat cu experimentata Samantha Stosur, o jucătoare “de zile”, care a fost foarte aproape de a o învinge pe Simona Halep la Miami. Însă Irina a caştigat în două seturi, 7-5, 6-3, după o oră şi 41 de minute de joc. Meciul nu a fost foarte uşor, Irina a realizat primul break la 3-2, a fost ajunsă de Stosur (4-4), iar la 5-5, Irina a caştigat un game lung pe serviciul Samanthei şi apoi şi-a adjudecat jocul de serviciu la zero. Este notabilă revenirea Irinei sub aspect moral, pentru că şi în setul secund a punctat decisiv în final. Ea a făcut break chiar în primul joc şi a ştiut să-l ţină, serviciile ei puternice şi jocul la fileu făcand imposibilă revenirea australiencei. La 5-3, după ce Sam a caştigat prima minge de serviciu, Irina a caştigat patru mingi consecutive.
În celelalte partide din optimi, s-au înregistrat rezultate normale, poate înfrangerea olandezei Kiki Bertens, în faţa inepuizabilei croate Mirjana Baroni, scor 6-7, 4-6,  să fie oarecum neaşteptată. Revelaţia de pană acum a turneului, unguroaica Fanny Stollar s-a accidentat şi a abandonat la 1-6, 0-1 în faţa letonei Jelena Ostapenko. Alte rezultate din optimi: Shelby Rogers (SUA) — Naomi Osaka (Japonia) 6-4, 6-2; Caroline Wozniacki (Danemarca) — Anastasia Rodionova (Australia) 6-3, 6-3; Anastasija Sevastova (Letonia) — Ons Jabeur (Tunisia) 7-5, 7-6; Laura Siegemund (Germania) — Lucie Safarova (Cehia) 6-2, 6-3. Programul sferturilor: Rogers – Baroni, Ostapenko – Wozniacki, Sevastova – Siegemund, Begu – Kasatkina.
* Rezultate din optimi, la Monterrey: Heather Watson (Marea Britanie) – Ekaterina Makarova (Rusia) 6-4, 6-1; Alizé Cornet (Franţa) – Donna Vekic (Croaţia) 6-3, 6-4; Carla Suarez (Spania) – Sara Sorribes (Spania) 6-2, 6-0. Sferturile de finală: Angelique Kerber (Germania) – Watson; Suarez – Cornet; Julia Boserup (SUA) – Caroline Garcia (Franţa) Babos – Anastasia Pavliucenkova (Rusia).
* Echipa Australiei conduce cu scorul de 2-0 formaţia Statelor Unite ale Americii, după primele meciuri de simplu disputate, ieri, la Brisbane, în sferturile de finală ale Cupei Davis, informează L'Equipe. În primul meci al zilei, Jordan Thompson (79 ATP) l-a învins după trei ore şi trei minute pe Jack Sock (15), cu scorul de 6-3, 3-6, 7-6, 6-4. În cea de-a doua partidă, Nick Kyrgios (16 ATP) a trecut după două ore şi 24 de minute de John Isner (23) cu scorul de 7-5, 7-6, 7-6. La dublu, se dispută astăzi întalnirea dintre cuplurile Sam Groth / John Peers (Australia) şi Steve Johnson/Sam Querrey. (SUA). Celelalte sferturi de finală ale Cupei Davis sunt Franţa – Marea Britanie, Serbia – Spania şi Belgia – Italia.