Au înviat echipele noastre

25 nov 2016 826 vizualizări
Steaua şi Astra au caştigat ieri în Liga Europa, dar au nevoie de victorii şi pe 8 decembrie pentru a-şi asigura califica în 16-imile Ligii Europa Steaua – Osmanlîspor 2-1 (0-1) în grupa L

Steaua: Niţă - Tamaş, Toşca, Momcilovic – Pintilii (’46 – Bourceanu), Muniru (’63 – Achim) – Enache (’46 – Golubovic), Boldrin, William – Popa. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.
* Osmanlî: Karcemarskas –Vrsajevic (’75 – Muhammed), Numan, Prochaszka, Pinto – Musa, Maher (’61 –Lawal) –  Regattin, NDiayé, Delarge (’70 – Erdan) – Rusescu. Antrenor: Mustafa Akçay
Arbitru: Paolo Mazzoleni (Italia); Cartonaşe galbene: Muniru, Popa, Niţă / Maher, Musa, Delarge, Pinto.
0-1, min. 31: centrare precisă a lui Vrsajevic catre NDiayé, care înscrie din la colţul lung; 1-1, min. 68: Boldrin a executat o lovitură liberă de pe dreapta , portarul Karcemarskas a respins greşit şi Momcilovic a reluat din apropiere; 2-1, min. 86: lovitură liberă executată tot de pe dreapta şi tot de Boldrin, Tamaş trimite din şase metri, cu capul în plasă;
O repriză absolut penibilă a echipei bucureştene în returul cu Osmanlispor a deschis meciul de pe Arena Naţională. Fără a fi dominată la capitolul posesie, aproximativ egală în primele 45 de minute, Steaua s-a arătat fragilă pe contraatac, iar gafele au apărut foarte curand. În atac, însă Steaua a jucat în stilul ei obişnuit, cu mingi bubuite în faţă, aşa ca să fie, poate-poate una ajunge la varful inventat Adi Popa, iar portarul Niţă n-a făcut decat să amane inevitabilul. După golul frumos marcat de NDiayé, echipa gazdă s-a afundat şi mai tare în corzi, Regattin şi Maher fiind aproape de gol în min. 38. În repriza secundă jocul s-a schimbat, atat din cauza turcilor, cat şi a romanilor. Reghecampf şi-a reparat greşelile, l-a pus pe Popa la locul lui (în locul catastrofalului Enache), l-a adus la bătaie pe Golubovic şi a dominat jocul. Turcii s-au pus pe apărare, utilizand antijocul şi faulturile repetate. Fazele de poartă au fost mai puţin clare, au ieşit în evidenţă precizia fazelor fixe executate de Boldrin, dar şi gafele lituanianului din poarta oaspeţilor, iar golurile victoriei au fost înscrise de fundaşi, semn că atacul a bajbait şi în această repriză.
Celălalt rezultat din grupa L:  FC Zürich – Villarreal 1-1 (0-1). Au marcat: Rodriguez (’87) / Bruno (’14). Clasament: 1. Osmanlî - 7 p; 2. Villarreal – 6 p; 3. Zürich – 6 p; 4. Steaua – 6 p. Ultima etapă (8 decembrie): Villarreal – Steaua , Osmanlîspor – FC Zürich. O victorie a Stelei în Spania îi asigură calificarea. Steaua se mai poate califica cu egal  (dar nu 0-0 sau 1-1), în condiţiile victoriei turcilor în celălalt meci.

*Austria Viena – Astra Giurgiu 1-2 (0-0)  în grupa E
Austria: Hadzikic – Larsen, Rotpuller, Filipovic , Martschinko –Holzhäuser, Serbest – Venuto (’90 – Tajouri), Grünwald, Pires – Kayode (’90 – Friesenbichler). Antrenor: Thorsten Fink.
Astra: Lung – Săpunaru, Geraldo, Oros (’61  Florea) – Stan, Lovin (’71 – Boubacar), Seto, Moraes – Budescu (‘90^3 – Nicoară),  Alibec, Teixeira. Antrenor: Marius Şumudică.
Arbitru: Pawel Raczkowski (Polonia); Cartonaşe galbene: Grünwald 2 / Oros, Morais, Mansaly, Geraklo, Lovin, Stan. Eliminat: Grünwald (’65).
1-0, min. 58: Rotpuller, din apropiere, urmare a pasei trimise de Holzhauser; 1-1, min. 79: deschis de Teixeira, Alibec şutează cu sete, Hadzikic respinge în faţă şi Florea înscrie; 1-2, min. 88: Filipovic îl faultează pe Florea în careu şi Budescu transformă lovitura de pedeapsă.
Antrenorul Şumudică şi-a aşezat echipa cum ştie el în deplasare şi Austria a dominat teritorial prima repriză (70-30 posesie!), însă singurul şut pe poartă a fost realizat de Budescu (’10), respins de portarul Hadzikic. Au fost destule încercări de finalizare, dar prea puţne se puteau numi ocazii. După pauză, posesia sterilă a gazdelor dădea speranţe giurgiuvenilor, dar o neatenţie de marcaj a condus la deschiderea scorului. Austriacul Grünwald a văzut două cartonaşe galbene în patru minute şi Astra a beneficiat de superioritate. Ca urmare, deşi pe o greşeală de portar, egalarea Astrei a fost logică. Alibec a fost aproape de a aduce victoria (’81), dar în min. 88 a venit un penalty care a adus victoria Astrei.
Celălalt rezultat al grupei E: AS Roma – Viktoria Plzen 4-1. 1-0 Dzeko (’11, ’61, ‘88), Perrotti (’82) / Zeman (’18). Clasament: 1. Roma – 11 p; 2. Astra – 7 p; 3. Austria – 5 p; 4. Plzen – 3 p. Ultima etapă: Astra – AS Roma, Plzen – Austria. Astra are nevoie de victorie în ultima etapă pentru a fi sigură de calificare. Ea se califică şi cu egal, dacă Austria nu caştiga la Plzen.