92, minutul fatidic

27 aug 2007 677 vizualizări
CSM Focsani - Prefab Modelu 1 - 2 (0 - 1), in prima etapa a Ligii a doua u oaspetii au cistigat in prelungiri

La doi ani si jumatate de la excluderea echipei Unirea Focsani din Divizia B, la Focsani s-a disputat simbata un meci de liga a doua. Din pacate, cei aproape o mie de spectatori care au venit la stadion au vazut o infringere a focsanenilor, dupa o evolutie palida, in care s-au vazut emotiile debutului. Infringerea din meciul cu Prefab Modelu poate avea multe explicatii, dar este de remarcat ca acest joc se putea incheia cu orice alt rezultat. Nu trebuie uitat ca scorul a fost 1 - 1 pina in minutul 92, iar cu cinci minute inainte de final focsaneanul Balaur a ratat, singur cu portarul Radulescu, ocazia care ar fi putut aduce un succes la debut. Problemele au aparut inca dinaintea partidei, cind antrenorul Marian Brutaru nu

a fost lasat sa stea pe banca tehnica pentru ca nu are licenta A. In aceste conditii, Brutaru a dat indicatii cocotat pe un scaun asezat pe vestiarul juniorilor. Inceputul partidei a fost favorabil oaspetilor, care si-au creat prin Jianu trei situatii clare de a marca, dintre care una fost fructificata in minutul 11. De altfel, toate aceste actiuni au venit in urma unor greseli in aparare, unde s-a putut vedea o neasteptata nesiguranta. De altfel, antrenorul Brutaru a spus la

conferinta de presa ca golul lui Jianu a venit dupa o gafa a lui Gurguiatu, care ulterior a fost schimbat cu Bettiche. Repriza a doua a inceput cu totul altfel, CSM-ul aruncindu-se spre poarta lui Radulescu, in cautarea egalarii. A reusit-o Sararu, in minutul 53,

care a marcat cu un sut de la 16 metri, dupa o pasa a lui Curteanu. Focsanenii au dominat urmatoarea jumatate de ora si au dat senzatia ca pot intoarce meciul. Balaur a avut victoria in virful ghetei, in minutul 85, dar sutul sau de la 12 metri, din pozitie de unu contra unu, a fost scos de portarul Florin Radulescu. Cind meciul se indrepta spre un rezultat de egalitate, cel mai normal dupa desfasurarea partidei, au iesit la rampa centralul Robert Dumitru si atacantul Gheorghe Dumitru de la oaspeti. Arbitrul brasovean nu a vrut sa vada un fault clar la un atac al CSM-ului, mingea a ajuns la Dumitru, care practic s-a jucat cu patru fotbalisti

focsaneni, dupa care a centrat in fata portii, de unde Anghel nu a mai avut altceva de facut decit sa trimita in plasa. Arbitrajul lui Robert Dumitru a fost presarat cu citeva greseli, care insa nu ar fi influentat rezultatul daca ar fi vazut faultul dinaintea golului doi al oaspetilor. Asistent la tribuna oficiala a fost Sebastian Gheorghe, din Suceava, baiatul lui Constantin Gheorghe. Acesta a avut citeva semnalizari eronate care au adus aminte de golul anulat de acesta in partida Steaua - UTA, cind a viciat rezultatul, anulind un gol al lui Iacob, desi acesta avea cel putin un metru pina la penultimul fundas aradean. Prestatiile suceveanului dau parca dreptate celor care spun ca acesta este doar "baiatul lui tata"

Ce au spus antrenorii la conferinta de presa

Marian Brutaru - CSM Focasni

"Le multumesc jucatorilor pentru daruirea de care au dat dovada pe aceste temperaturi. Le multumesc si celor de la Federatie, care nu ne lasa sa ne facem treaba pentru ca nu avem licenta. Cind am vrut sa ma inscriu, mi-au zis ca abia in decembrie se fac. S-au vazut emotiile debutului, pentru ca doar asa imi explic greseala lui Gurguiatu la primul gol, evolutia lui Curteanu din prima repriza si chiar jocul lui Feraru. Arbitrajul nu cred ca a influentat rezultatul".

Ion Gigi - Prefab Modelu

"Un joc slab pentru nivelul Ligii a doua. Felicit si echipa gazda si cred ca un rezultat de egalitate era mai echitabil. Ne multumeam si cu un egal, dar daca au iesit trei e cu atit mai bine. Apreciez si evolutia buna a Focsaniului si sper sa avem o clasare cit mai