Florin Sararu a marcat in propria poarta dupa o neintelege cu portarul Petre

13 aug 2007 838 vizualizări
Focsanenii au egalat in minutul 90

Egal obtinut tirziu

CSM Focsani - Politehnica Galati 1 - 1 (0 - 1), intr-o partida de verificare disputata simbata u miercuri jucam pe Milcovul I, cu Aerostar Bacau

Stadion: Milcovul 2. Spectatori: 150 Au arbitrat: Ionica Serea, George Dumitru, Dan Chiriac Au marcat: Riscu 90, respectiv Sararu 23 - autogol

CSM Focsani: Petre - Feraru, Craciun, Toader - Iurisniti, Patrascu,Bucataru, Curteanu, Sararu - Balaur, Riscu.

Au mai evoluat: Moroita, Ion Alexandru, Birsan, Chivu, Ungureanu

si R. Lupu.

Antrenori: Marian Brutaru si Aurel Pastia.

Poli Galati: Dulceanu - Radu, Iosif, Dobrovat, Alexa - Toba, Gh. Viorel, Serbanescu, Velicu - Munteanu, Movileanu.

Au mai jucat: Benea, Zainu, Ganea, Kramer, I. Cristian, Stoian si H.

Cristian.

Antrenor: Stelian Bordeianu.

CSM Focsani a remizat simbata intr-o partidfa de verificare ce a avut loc pe terenul doi din cadrul Complexului Sportiv "Milcovul". Partida cu Politehnica a fost mai echilibrata decit se asteptau

fotbalistii, galatenii oferind o replica dirza echipei conduse de antrenorii Brutaru si Pastia. Foste colege de serie in sezonul trecut, CSM Focsani si Politehnica Galati au oferit celor aproximativ 150

de spectatori o intilnire echilibrata, dominata in prima parte de catre oaspeti si in final de catre focsaneni, care au fortat egalarea. Primul gol al meciului a venit in minutul 23, dupa o lovitura de colt

executata de Gheorghe Viorel, atunci cind balonul l-a lovit pe Sararu, care s-a ciocnit si cu portarul Petre, iesit sa boxeze balonul. Galatenii puteau sa-si mareasca diferenta pina la pauza, dar portarul

Petre s-a opus la sutul lui Movileanu. Dupa pauza, Balaur a avut sansa egalarii in minutul 67, dar lovitura sa de cap a trecut milimetric pe linga bara. Riscu, un minut mai tirziu, putea egala, lucru care avea sa se intimple cind nimeni nu se mai astepta. In ultimul minut de joc, fotbalistul galatean Stoian s-a grabit sa execute o lovitura libera de la mijlocul terenului, balonul a fost recuperat de Riscu care dupa o cursa de 40 de metri l-a invins pe portarul advers. Au fost testati Moroita, venit de la Astra Ploiesti si juniorul Ion Alexandru, de la Dinamo 2, amindoi fiind pastrati in lotul CSM.

Simbata au lipsit portarul Ivanciu si Gurguiatu, Dogaru, Constantinescu, Kamel si Mircea Lazar - toti accidentati. "Sint ingrijorat din cauza faptului ca nu am putut alinia acelasi 11 in doua partide consecutive, avem accidentati si toti din cei care sint posibili titulari. Rezultatul nu are de ce sa ma ingrijoreze si noi am jucat cu ambitie la Buzau si Vaslui, echipe din ligi superioare. E normal sa

joci mai bine in aceste jocuri si noi am pierdut la Vaslui dupa ce am facut 7-8 schimbari. Acum e necesar ca toti sa intelegem ca am intrat in linie dreapta si trebuie sa facem tot ce ne sta in putinta sa obtinem victoria in prima etapa", ne-a declarat antrenorul lotului, Marian Brutaru. Focsanenii vor disputa urmatoarea partida de verificare miercuri, cind vor intilni pe teren propriu pe Aerostar Bacau. Simbata, CSM va da piept, tot acasa, cu CSM Rm. Sarat, in ultimul amical inainte de debutul sezonului Ligii a doua.