Puls

Jurnaliştii şi oamenii cu opinie de la ZdV, desenaţi de Ionică Sava

Sorin Tudose
20 ian 2014 3708 vizualizări
Gestul profesorului este un cadou de suflet pentru echipa noastră, cu ocazia aniversării a 17 ani de presă bazată pe principii şi adevăr

Mohorata zi de ieri ne-a fost înseninată de profesorul artist Ionică Sava din Cîndeşti, unul dintre vechii noştri colaboratori şi fidel cititor al Ziarului de Vrancea. Acesta a venit la noi, la redacţie, pentru a ne oferi personal un desen în creion realizat pe o coală A3, desen ce întruchipează peste 20 de persoane care scriu ori şi-au exprimat opinia în ZdV. Acesta a fost darul unui cititor făcut echipei noastre cu ocazia împlinirii a 17 ani de existenţă în presa vranceană, eveniment pe care îl marcăm în fiecare an pe 18 ianuarie începand din 1997. “Cu urări de sănătate, succes şi fericire pentru excepţionalii ziarişti ai ZdV şi cu încrederea fermă că va veni o zi a victoriei adevărului şi muncii realizate din dragoste de ţară”, se arată în dedicaţia scrisă de Ionică Sava pe desenul expus pe panoul amintirilor de la redacţie. Ionică Sava este cunoscut în judeţ şi nu numai pentru pasiunea sa pentru cultivatul alunilor, dar şi pentru cărţile pe care le-a scris, ultimul său roman fiind intitulat "Să nu te îndrăgosteşti de un nebun", inspirat din experienţa sa de viaţă. Desenele au fost făcute după fotografiile publicate la rubrica “Opinii” din ziarul nostru şi îi înfăţişează, printre alţii, pe colegii noştri Mihai Boicu, Valentin Muscă, Silvia Vrînceanu, Aurelian Ivan, Dana Chiorescu, dar şi pe graficianul Constantin Pavel ori profesorii Costică Neagu, Valeriu Anghel şi Vasile Lefter sau pe colaboratoarea noastră din Suedia, Aida Baumler. Profesorul i-a mai creionat în desenul său pe directorul ziarului, Corneliu Condurache, jurnaliştii Gabriel Sava, Sebastian Oancea, Cătălin Stancu, Radu Borcea, Sorin Tudose, Lucian Bălărie, precum şi colaboratori care şi-au exprimat opinia în paginile cotidianului nostru, ca Alina Mungiu Pippidi,  Dan Nichita, Nicu Panaitescu, Adrian Toni Neacşu şi Gheorghe Mocanu. Îl asigurăm pe Ionică Sava de toată preţuirea noastră şi-i transmitem că gestul lui pentru jurnaliştii/editorialiştii ZdV este, ca să zicem aşa, din altă ligă. Pe la alte case de presă se obişnuieşte ca politicienii să le dea cate un tort jurnaliştilor de ziua lor. (S. TUDOSE) 


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 3

Adaugă comentariu
Gheorghita Mocanu, acum 3801 zile, 2 ore, 10 minute, 11 secunde
O idee excelenta! Eu ma bucur mai mult ...! Mustata mea e mult mai neagra decat in realitate!! Domnul Ionica a fost generos si ne-a increionat putin mai tinerei. De fapt, asa cum sunt sufletele citeste integral
C. Pavel, acum 3801 zile, 3 ore, 17 minute, 27 secunde
O idee generoasa si o grafica foarte reusita. Multe multumiri pentru caldura prieteneasca.
V.L, acum 3801 zile, 3 ore, 19 minute, 34 secunde
E o adevărată stampă-document,făcută de un om minunat,slujitor credincios al şcolii şi al oamenilor.Toate mulţumirile noastre şi îl asigurăm că şi noi îi cunoaştem munca de excepţie de citeste integral
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.