Antilopele au devorat trandafirii

1 nov 2019 965 vizualizări

Cu un pachet impresionant de înaintași, echipa Africii de Sud a învins clar Anglia în finala Cupei Mondiale de rugby

Naționala Africii de Sud a câștigat sâmbătă cea de-a noua ediție a Cupei Mondiale la rugby, desfășurată în Japonia, învingând în finală, la Yokohama, reprezentativa Angliei cu scorul de 32-12 (12-6).

După o partidă extrem de echilibrată până spre final, sud-africanii s-au impus datorită supremației pe care au avut-o în pachetul de înaintare, în special în prima parte, și apărării extrem de precise, adversarii lor făcând mai multe greșeli tehnice, cedând și din punct de vedere psihic în ultimele minute ale partidei. Încă de la început, Springboks au încercat să-și impună jocul și chiar în minutul 2, Handre Pollard a ratat o lovitură de penalitate, însă nu a mai făcut-o în minutul 9 când a reușit deschiderea scorului. Englezii au avut prima acțiune mai legată abia în minutul 20, încheiată cu trei puncte puse pe tabelă de Owen Farrell. Duelul transformerilor a continuat, Pollard readucând pe Springboks în avantaj în minutul 22 și Farrell egalând în minutul 34. Până la pauză însă, pe fondul unei dominări clare în grămezi care i-a determinat pe „trandafiri” să comite infracțiuni în joc, Pollard a mai concretizat alte două lovituri de pedeapsă, scorul pauzei fiind 12-6 pentru Africa de Sud.

Prima parte a reprizei secunde nu a fost mult diferită de prima repriză. Englezii, deși au reușit să echilibreze situația în grămezile ordonate, nu au putut să desfacă apărarea adversarilor, tot sud-africanii marcând alte trei puncte prin același Pollard în minutul 45, înainte ca Farrell să reducă iarăși diferența în minutul 51. În minutul 54, căpitanul Angliei a ratat prima sa lovitură de pedeapsă, dând posibilitatea sud-africanilor să se distanțeze, prin concretizarea unei noi lovituri de penalizare, transformată de Pollard în minutul 57, scorul devenind 18-9. Forțați să riște, Farrell & Co au comis greșeli, taxate de Africa de Sud în ultimele 15 minute pe contraatac, când au marcat două eseuri prin cele două aripi Mapimpi și Kolby, ambele transformate, față de un nou „coup franc” pentru Farrel. Așadar, titlul mondial rămâne pentru cel puțin încă patru ani în emisfera de sud.

Ieri, la Gala Premiilor World Rugby care a avut loc la Tokyo, flankerul sud-african Pieter-Steph du Toit a fost desemnat jucătorul anului de către World Rugby. Contracandidații lui du Toit au fost compatriotul acestuia Cheslin Klobe, englezul Tom Curry, americanul Joe Taufete'e, neozeelandezul Ardie Savea și galezul Alun Wyn Jones. Africa de Sud a dominat, de altfel, gala, naționala „Springboks” (o specie de antilope din emisfera sudică) fiind desemnată Echipa anului, în timp ce selecționerul sud-african Rassie Erasmus a primit trofeul rezervat Antrenorului anului.