Au pierdut “finala” campionatului naţional

13 apr 2016 753 vizualizări
LPS - CSM Focşani 2007- Universitatea Cluj 75-80 (42-44), în turneul final la baschet U 20

Echipa de baschet LPS Focşani a pierdut primul meci din cadrul turneului final al campionatului naţional U 20, desfăşurat miercuri la Sala Polivalentă. Întâlnirea dintre CSM Focşani 2007 şi Universitatea Cluj era considerată de specialişti ca fiind adevărata finală a campionatului. Cele două echipe sunt considerate favorite pentru a ocupa la finalul campionatului locurile 1 şi 2. În acest sens, clujenii au adus pentru partida de la Focşani şi patru jucători care se pregătesc cu prima echipă şi care luni seara au câştigat Cupa României la baschet după victoria în faţa celor de la CSM Oradea. În aceste condiţii, clujenii porneau cu prima şansă în faţa echipei pregătite de Mihai Petruţ şi Mircea Petrişor. Focşănenii au făcut însă un meci bun, ţinându-se aproape de adversar pe parcursul meciului. CSM Focşani a condus după primul sfert cu 25-16, dar clujenii au revenit în sfertul doi şi au întors rezultatul în favoarea lor. Diferenţa de două puncte de la pauză a crescut în startul reprizei secunde, atunci când clujenii s-au distanţat la zece puncte. Aceasta a fost diferenţa şi înainte de ultimul sfert: 65-55. Elevii lui Mihai Petruţ s-au apropiat la trei puncte cu două minute şi jumătate, dar au ratat incredibil, de două ori, de sub panoul advers. A fost suficient pentru ca oaspeţii să marcheze pe contraatac, de două ori şi să se distanţeze decisiv. Chiar dacă au existat şi greşeli de arbitraj, clujenii au demonstrat pe teren că formează o echipă puternică, ce rămâne principala favorită la obţinerea titlului naţional. Au evoluat formaţiile:
CSM Focşani 2007: Ciotlăuş 18p, Vîrnă 22p, Potcoavă 8p, Pîrjolescu 2p, Marinică 11p, Popa12p, Bălan 2p, Avram, Atanasiu, Sava, Gugoaşă.
U Cluj: D. Gheorghe 9p, Szabo 6p, Kuti 18p, T. Gheorghe 13p, Brosser 12p, Mureşan 12p, Abu Teir 8p, Petrice, Şerban, Berculescu, Kardos, Vida 2p.
În primul meci al zilei, Colegiul Naţional “Aurel Vlaicu” Bucureşti s-a impus cu scorul de 92-84 în faţa celor de la LPS Bihorul Oradea. Pe sferturi, scorul a fost 26-25, 23-36, 23-14, 20-9. Orădenii au condus până la finalul sfertului trei, chiar şi la diferenţe de peste 10 puncte. Bucureştenii au reuşit în ultimul sfert să egaleze, apoi să preia decisiv avantajul pe tabela de marcaj. Cele două echipe au avut următoarea componenţă:
Colegiul Aurel Vlaicu: Ciucă 4p, D. Mainea 10p, Avramescu 13p, Lungu 7p, Sorlescu 4p, Mingote 9p, Ionel Mainea 27p, Duţă 18, Crăciunescu, Popescu.
LPS Bihorul Oradea: Martin, Melut 4p, Szilagy10p, Bojani, Nicolescu 25p, Gavris 2p, Mihalcea 11p, M. Martin, Buda, S. Ionescu 24, Danciu 6p, Vanţă 2p.Joi se joacă aprtidele: 10.00: LPS Bihorul Oradea – U. Cluj, 12.00 CSM Focşani 2007 - CN Aurel Vlaicu. (Dan CHIRIAC)