Gimnasta Ana Maria Bărbosu de la CSȘ Focșani a câștigat cele trei finale pe aparate ale Cupei Mondiale Challenge

12 oct 2022 1444 vizualizări

Gimnasta vrânceancă Ana Maria Bărbosu, legitimată la Clubul Sportiv Școlar (CSȘ) Focșani, a fost vedeta zilei în ziua a doua a Cupei Mondiale Challenge de la Mersin, Turcia, potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Gimnastică.

Cu trei medalii de aur la paralele (13,600), bârnă (13,950) şi sol (12,900), gimnasta Ana Maria Bărbosu de la CSȘ Focșani dovedește și la această competiție că este lidera echipei naționale de gimnastică feminină a României.

Cupa Mondială Challenge desfășurată în weekendul 08-09 octombrie 2022 la Mersin, Turcia, a reprezentat ultimul test pentru gimnaştii români înaintea Campionatelor Mondiale de la Liverpool (29 octombrie-6 noiembrie 2022).

Gimnaștii români au stralucit la Cupa Mondială Challenge de la Mersin, câștigând 7 medalii (4 de aur, una de argint și două de bronz).

Ana Maria Bărbosu a concurat impecabil în cele 3 finale, câștigând 3 medalii de aur: la paralele (13.600), la bârnă (13.950), și la sol 12.900).

Aur pentru Gabriel Burtănete la sărituri cu o medie de 14.725 (14.750 și 14.700). Gabi a primit și trofeul pentru cel mai bun gimnast la sărituri la Cupa Mondială Challenge.

Andreea Preda a câștigat medalia de argint la sol (12.650) și pe cea de bronz la bârnă (12.600), fiind a 8-a la paralele (12.250).

Bronz pentru Andrei Muntean la paralele (14.400), aparat la care, cu 13.900, Gabi Burtanete a fost al 7-lea. În celelalte finale Andrei Muntean s-a clasat pe 4 la inele (13.850) și pe 6 la sol (13.800), Răzvan Marc a fost al 5-lea la bară (13.550) și al 6-lea la inele (12.700).

Sunt rezultate dătătoare de speranțe în perspectiva Campionatelor Mondiale de la Liverpool.

Felicitări gimnaștilor și antrenorilor de la cele două loturi naționale.

Text informații + foto:Federația Română de Gimnastică