Oţelul Galaţi- Benfica Lisabona 0-1 (0-1) în grupa C a Ligii Campionilor

Oţelul: Grahovac- Rîpă, Perendija, Costin, Ljubinkovic- Filip, Giurgiu - Antal, Ibeh (’46 - Viglianti), Buş (’64 - Frunză)- Pena (’70- Punosevac). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Benfica: Artur – M. Pereira, Garay, Luisão, Emerson – Witsel, J. Garcia, Gaitan – Bruno Cesar (’81 – Amorim), Cardozo (’77 – Rodrigo), Saviola (’62 – Nolito). Antrenor: Jorge Jesus.
Arbitru: David Fernandez (Spania).
Cartonaşe galbene: Perendija / Costin.

0-1, min.40: Gaitan îl lansează pe Cesar, care trece prin bulevardul din centrul apărării gălăţene şi înscrie lejer.
Minutul 39: un şut relativ periculos tras la poartă de Saviola, rezolvat de portarul Grahovac. Unul important pentru statistici, fiindcă a fost primul şut pe spaţiul porţii tras în ditamai repriza într-un meci de Liga Campionilor. Un minut mai tîrziu, cvasi-debutantul Bruno Cesar a făcut safteaua Arenei Naţionale. 1-0 pentru Benfica, un scor poate curios pentru lipsa de ocazii de poartă, dar blînd, privind la diferenţa cosmică dintre cele două echipe. Benfica a luat încă de la început în stăpînire nu numai mijlocul, dar şi zona din apropierea careului gălăţean, faimoasa defensivă super-organizată a lui Dorinel fiind knock-down aproape la fiecare minut. De ce n-au fost ocazii de poartă, asta e o altă poveste. O vorbă de-a şahiştilor spune că este foarte greu să joci cu ageamiii. Iar cine a trimis echipa asta în Liga Campionilor, e o poveste mai lungă. Pe lîngă valoarea pe care o are, amărîta campioană a Romaniei ilustrează vorba cu săracul şi cu boii. Fundaşii laterali Rîpă şi Sălăgeanu n-au fost pe teren (ei contînd mult chiar şi în ofensivă în hermetismul lui Dorinel), iar bieţii Skubic şi Ljubinkovic, transportaţi din campionatele mărunte în Liga Campionilor, au fost “care de tun” pentru argentinienii Gaitan şi Saviola.

Imediat după pauză, Dorinel mută, ca să arate că avem şi noi argentinienii noştri. Comentatorii TV au ajuns să se extazieze şi la şuturi trase mult peste bară (Giurgiu – min. 47). Au fost cîteva momente penibile, cum a fost ca acela în care Skubic a căzut numai privindu-l pe Emerson, dar şi două minute mai luminoase ale gălăţenilor, cu şutul frumos al lui Filip, respins de portar, şi reluarea lui Antal, trimisă în corner. După care, s-a reluat dominarea metodică a lusitanilor, plictisiţi şi ei de a juca singuri pe coşcogeamite Arena. Lovitura de cap a lui Cardozo (’81) a mai trezit tribunele din amorţeală, iar culmea culmilor ar fi fost ca Oţelul să egaleze în ultimul minut: Frunză a trimis o torpilă spre poartă, portarul a respins, iar Perendija a ratat ţinta, ceea ce i-ar fi făcut pe portughezi să-şi roadă unghiile că n-au accelerat măcar atît cum trebuia. Ca desfăşurare a jocului, rezultatul final poate fi considerat injust. Pentru Benfica!
Sigur, se poate spune că aceasta este valoarea fotbalului romanesc. Dar se poate răspunde că între Benfica şi Lazio nu este mare diferenţă. Cel puţin, nu aceea dintre echipele din Vaslui şi Galaţi!

Frisoane pe “Old Trafford”
Manchester United – Basel 3-3!
În celălalt meci din grupa C, era cît pe ce să se producă o bombă pe “Old Trafford”: Manchester United a condus cu 2-0 la pauză pe FC Basel, prin golurile marcate în minutele 16 şi 17 de noua vedetă, Danny Welbeck. Dar în repriza secundă, echipa gazdă s-a trezit condusă cu 2-3, prin cei doi Frei, care au marcat şi în meciul cu Oţelul. Fabian a redus din handicap, în minutul 58, iar Alexander a înscris de două ori (’60, ’76 – ultimul din penalty). În timpul adiţional, Ashley Young a adus egalarea izbăvitoare pentru United, semn că speranţele gălăţenilor de a ajunge în primăvara europeană sînt iluzii. În clasamentul grupei B, după două runde, Basel şi Benfica au cîte patru puncte, urmate de Manchester United (2 p) şi Oţelul Galaţi (0 p).

Celelalte partide
Grupa A: Bayern München – Manchester City 2-0. Gomez (’38, ‘45); Napoli – Villarreal 2-0. Hamsik (’14), Cavani (’17 – penalty). Clasament: 1. Bayern – 6 p; 2; Napoli – 4 p; 3. ManCity – 1 p; 4. Villarreal – 0 p.
Grupa B: ŢSKA Moscova – Inter Milano 2-3. Dzagoev (‘45^3), Love (’77) / Lucio (‘6), Pazzini (’23), Zarate (’79). Chivu (I) a jucat pînă în min. 90^2; Trabzonspor – Lille 1-1.  Colman (’75 – penalty) / Sow (’31). Clasament: 1. Trabzon – 4 p; 2. Inter – 3 p; 3. Lille – 2 p; 4. ŢSKA – 1 p.
Grupa D: Olympique Lyon – Dinamo Zagreb 2-0. Gomis (’23), B. Koné (’40); Real Madrid – Ajax Amsterdam 3-0. Ronaldo (’25), Kaká (’31), Benzema (’49). Clasament: 1. Real – 6 p; 2. Lyon – 4 p; 3. Ajax – 1 p; 4. Zagreb – 0 p.