Incidente în Superliga Vrancei

18 sep 2011 1214 vizualizări
Stadionul din Milcovul ar putea fi suspendat mai multe etape după incidentele de sîmbătă

întîlnirea dintre Unirea Milcovul şi Dinamo Tătăranu s-a încheiat cu 22 de minute mai devreme şi cu un potop de înjurături şi ameninţări la adresa oficialilor
Partida dintre Unirea Milcovul şi Dinamo Tătăranu, din cadrul etapei a patra a Superligii Vrancea, s-a încheiat în minutul 68, după ce echipa gazdă a vrut să se retragă de pe teren. Ce s-a întîmplat de fapt? În minutul 44, jucătorul-antrenor de la gazde, Sandu Ciubotaru, a fost eliminat de pe teren pentru două cartonaşe galbene. Acesta a acceptat decizia arbitrilor, dar totul a durat pînă în minutul 68. Atunci, un al doilea jucător al gazdelor a fost eliminat după ce a scuipat un adversar. Ciubotaru, îmbrăcat în civil, a intrat pe teren, a protestat vehement şi le-a cerut coechipierilor să iasă de pe teren. Centralul Gică Mihai a arătat cele trei minute regulamentare de aşteptare, după care a fluierat finalul jocului. Arbitrul Gică Mihai şi observatorul meciului, Cristi Rusu, care este şi preşedintele Comisiei Judeţene de Arbitri, au fost înjuraţi ca la uşa cortului. Spectatorii locali au făcut un adevărat tunel spre vestiare. În aceste condiţii, brigada de arbitri şi observatorul jocului au rămas la centrul terenului şi au cerut ajutor la numărul unic de urgenţă 112. După cîteva minute, un echipaj de jandarmi a sosit la stadion, iar oficialii jocului au putut pleca spre vestiare. Echipa din Milcovul va fi judecată marţi după-amiază pentru incidentele de la această partidă de către Comisia de Disciplină din cadrul Asociaţiei Judeţene de Fotbal. O altă întîlnire tensionată a fost cea de la Cîmpineanca. Oaspeţii au cîştigat cu 2 - 1 şi au urcat pe poziţia a doua a clasamentului. Antrenorul echipei de fotbal FC Panciu, Ionică Serea, a debutat cu o dublă la Flacăra Urecheşti. Echipa sa a cîştigat cu 6 - 1 la Gugeşti. În Grupa B, Voinţa Odobeşti a obţinut a patra victorie consecutivă şi este revelaţia începutului de campionat. Odobeştenii s-au impus cu 2 - 1 în faţa celor de la Viitorul Homocea şi au rămas singura echipă cu 12 puncte în grupa Nord. (Dan CHIRIAC)