Victorie pentru Panciu, dar egalitate la puncte

Ciprian Fânaru
27 nov 2010 613 vizualizări
FC Panciu - CSM Focsani 2 - 1 (2 - 0), ieri, intr-un meci din cadrul etapei a 14-a a Ligii a treia

FC Panciu a reusit sa cistige partida derby a judetului Vrancea, dupa ce a invins ieri cu scorul de 2 "" 1 formatia CSM Focsani. Cum era de asteptat, intilnirea s-a disputat sub semnul echilibrului, terenul a rezistat destul de bine, nu la fel se poate spune insa de cei 100 de spectatori care au infruntat frigul pentru a vedea la lucru doua echipe din partea de jos a clasamentului. Ocazii au fost si de o parte si de cealalta, pina la urma calculul hirtiei arata ca ambele combatante au in acest moment 10 puncte. Prima oportunitate a partidei a aparut in minutul 5, cind Predoiu l-a intins pe Lazar cu un sut pe jos, scos in corner. Focsanenii au fost apoi ceva mai incisivi, un minut mai tirziu Bucataru incercindu-l si el pe Lazar, dar goalkeeper-ul lui FC Panciu s-a aflat la post. Gazdele aveau sa fie insa cele care sa deschida scorul. In minutul 10, Balaban a sprintat pe partea dreapta in directia de atac a echipei sale, a centrat pe jos, iar Sascau a marcat. Un minut mai tirziu, colegul sau din atacul 100% bacauan al celor de la FC Panciu, Liutec, l-a luat la tinta pe Bors din interiorul careului mic. Elevii lui Cioran si Bolocan au gasit inca o data calea spre gol in minutul 26. Stanciu a fost cel care a majorat diferenta, dupa ce a transformat o lovitura de la 11 metri acordata de centralul brasovean Kiuta in urma unui fault la limita suprafetei de pedeapsa. Faza in urma careia s-a facut 2 "" 0 a fost controversata, oficialii gazdelor contestind penalty-ul acordat gazdelor. Pancenii puteau chiar sa aiba un avantaj mai mare la pauza, torpila lui Sascau din minutul 40 fiind scoasa in corner, peste transversala, cu virful degetelor, de portarul focsanean Bors.

Revenirea Focsaniului in actul secund, insuficienta pentru o remiza

Oaspetii au iesit mai montati de la cabine si au izbutit sa isi creeze mai multe ocazii de gol. Seria acestora a fost deschisa de Suvac in minutul 52, cind juniorul a trimis mult pe linga, nefructificind pasa lui Bucataru, cel care a cam "tinut" mijlocul CSM-ului in aceasta partida. In minutul 53, Predoiu a receptionat la marginea carelui mic si a inscris cu toata opozitia fundasilor panceni: 2 "" 1. Craciun, in dese rinduri baraj de netrecut in fata atacurilor formatiei gazda, a avut si contributii ofensive. In minutul 58, fundasul central al CSM-ului a reusit o foarfeca, executie frumoasa, neincununata cu gol, balonul trecind la distanta mica de bara. Dutu l-a verificat pe Bors, dar sutul a fost slab, iar in minutul 69 acelasi Craciun a blocat sutul lui Sascau. Portarul Lazar si-a salvat inca o data echipa in minutul 76, cind a scos in corner un sut puternic. FC Panciu a inceput meciul in formula: Lazar "" Stanciu, Bozean, R. Stan, Cl. Mihai "" Balaban, Bira, Dutu (84 Cioran), Stoian "" Liutec (68 I. Radu), Sascau (77 R. Marin). CSM Focsani a replicat cu: Bors - Ciornei, E. Stefan, Craciun, Dumitriu "" Suvac, Sontu (50 Toma), Bucataru, Sapunaru (46 Mindrescu) "" Predoiu, Milea (82 Tirca). Dupa succesul din derby-ul Vrancei, pancenii au urcat pe pozitia a 11-a in clasament, peste Rapid Suceava si CSM Focsani. Etapa viitoare, din care s-a jucat in devans FCM Bacau "" Cetatea Tg. Neamt 5 "" 0, FC Panciu va evolua in deplasare la Rapid Suceava, iar CSM Focsani intilneste pe teren propriu pe Politehnica Galati. (Ciprian FANARU)