Gura de oxigen pentru CSM Focsani

Ciprian Fânaru
14 sep 2009 723 vizualizări
CSM Focsani - Scoala de Fotbal Radauti 10 - 0 si FC Panciu Dunarea II Galati 3 - 1, in etapa a patra a Ligii a treia u gruparea fanion a obtinut primul succes, iar pancenii au urcat pe locul al treilea in clasament

Aflata intr-o situatie complicata in clasamentul Ligii a treia, locul 14 cu numai un punct acumulat in trei meciuri, CSM Focsani a beneficiat de faptul ca programul etapei i-a scos in cale trupa de pusti de la Scoala de Fotbal Radauti. Prilej pentru focsaneni sa de a cistiga primul meci din aceasta editie de campionat, de a bifa trei puncte importante in ierarhia celui de-al treilea esalon si de a repara moralul scazut dupa cele doua esecuri si un egal pe propriul teren in primele trei runde. "Victimele" de la Radauti au incasat cuminti nu mai putin de 10 goluri de la formatia vrinceana, jocul facil prilejuindu-i un hatrick atacantului Botezatu, care capata astfel incredere pentru etapele viitoare, in care speram ca va perfora si plasele portilor unor echipe mai puternice decit cea a bucovinenilor. Au evoluat pentru CSM Focsani Oprea "" Ciornei, Radu, Craciun, Busuioc "" Bucataru (65 Lida), Mindrescu, Sontu, Toma "" Milea (60 Dumitriu), Botezatu. Scoala de Fotbal Radauti a avut urmatoarea alcatuire: Crasneanu "" Rusu, M. Boicu, C. Morosan, Surubaru (79 Balici) - F. Morosan, Teleaga, Calance, V. Boicu "" Duceac, Roscaneanu. Cealalta echipa vrinceana din serie, FC Panciu si-a confirmat si in aceasta runda a patra startul lansat de campionat. Elevii lui Serea au aratat ca traverseaza o perioada fasta in care jocul le iese foarte bine, suporterii savurind succesul mai clar ca evolutie decit ca scor, reusit in partida contra formatiei secunde a Dunarii Galati. Golurile alb-rosiilor au fost marcate de Predoiu in minutul 20, Cioran din penalty in minutul 27 si Costin la un minut dupa reluare, in schim ce oaspetii au dat singurele emotii in minutul 38, cind fundasul Fodor a transformat in gol o lovitura libera de la marginea careului. Pancenii au irosit doar doua puncte in partidele debutului de sezon, la egalul de la Iasi si cu 10 puncte ocupa ultima treapta a podiumului. FC Panciu a inceput partida cu : Gordin "" Ionica (78 eliminat), Constantinescu (69 R. Stan), E. Stefan, Chivu "" Covaci, Cioran (65 Ungureanu), Dutu, Tudor (46 Stoian) "" Predoiu (Dobrescu), Costin. Dunarea II Galati i-a avut in teren pe Vlasie "" Bozean (33 Velicu), Dima, Fodor, Ghisman "" Munteanu, Surpanu, Huhulea (46 Bostan), Cojocaru "" Vasui (53 Tudorie), Grosu. (Ciprian FANARU)