Liderul si-a dovedit superioritatea

24 apr 2008 822 vizualizări
CSM Focsani - FC Brasov 0 - 3 (0 - 0), intr-o partida din cadrul etapei a 27-a a Ligii a doua u brasovenii sint promovati matematic in Liga intii

FC Brasov a demonstrat la Focsani ca este cea mai buna echipa din serie si isi merita din plin promovarea in prima liga. Brasovenii au marcat doua goluri, dupa care au stiut perfect sa inchida jocul. Focsanenii au avut doua ocazii de a egala, la 0 - 1, dar experienta si-a spus cuvintul. Prima faza a partidei de ieri a insemnat si prima reusita a meciului. Ilies a executat o lovitura libera de la 22 metri, Ivanciu a fost nesigur, iar balonul a poposit in plasa. Portarul focsanean a scos sutul lui Hadnagy din minutul 11, inainte ca Balaur sa scape singur cu portarul, in minutul 16. Acesta a lobat peste Kajcsa, iar portarul brasovean a intervenit cu mina. Observatorul partidei se interesa la finalul meciului daca interventia cu mina a portarului brasovean a fost in careu sau in afara sa. Rosu a creat cea mai frumoasa faza a focsanenilor, in minutul 32, sutul lui Bettiche fiind scos de sub transversala de Kajcsa. In minutul 38 avea sa se inscrie golul doi, dupa ce Ilyes a reluat cu capul in plasa, dupa centrarea din corner a lui Cristescu. Ivanciu a scos doua mingi in finalul reprizei, la suturile lui Sandor si Sburlea. In actul secund, brasovenii au inchis practic jocul si au reusit sa marcheze ultimul gol al partidei cu cinci minute inainte de final. Ionescu l-a faultat in careu pe Roman, iar Sburlea a transformat lovitura de la 11 metri.

Razvan Lucescu a dat autografe

Tehnicianul brasovenilor a venit cu intirziere la conferinta de presa, dupa ce a dat autografe suporterilor focsaneni. "Sint bucuros de victorie, dar si de prestatia baietilor. Au dat dovada de maturitate. Toate meciurile trebuie sa le jucam la victorie, pentru ca doar asa putem avea continuitate in joc si putem rezista in Liga intii. Focsaniul este o echipa care nu merita sa retrogradeze. Vom juca cu ambitie si mai avem un hop in meicul de simbata, cu FC Cimpina, pentru a fi promovati si matematic. Speram ca in ajun de Pasti sa ne bucuram pentru promovarea in Liga intii", a spus la Focsani Razvan Lucescu. De altfel, jucatorii brasoveni au sarbatorit in vestiar dupa meci, fiind promovati. Razvan Lucescu nu stia la conferinta de presa ca Delta Tulcea egalase in minutul 90 in jocul cu Concordia Chiajna si astfel, brasovenii sint matematic in prima liga. (Dan CHIRIAC)

CASETA

CSM Focsani - FC Brasov 0 - 3 (0 - 2)

Au marcat: Ilyes 8, 38, Sburlea 85 - penalty

Cartonase galbene: Isac 65 - Senin 54, Adriano 60

Stadion: "Milcovul". Spectatori: 1.000

Arbitri: Lucian Dan (Alba Iulia), Sebastian Gheorghe - Suceava , Bogdan Velicu - Rm. Vilcea,

Rezerva: Ciprian Amarandei - Vaslui

Observator federal: Marius Cheregi (Bucuresti)

CSM Focsani: Ivanciu - Toader, Craciun (56 Ignacio), Ionescu, Isac - Bucataru, Dantes (60 Riscu), Rosu, Curteanu - Balaur (56 Dumitiru), Bettiche.

Antrenor: Gica Mihali

FC Brasov: Kajcsa - Constantinescu, N. Constantin, B. Nicolae, Senin - Cristescu (67 Fabinho), Adriano, Ilies, Sandor (55 Roman) - Hadnagy (74 Maldarasanu), Sburlea.

Antrenor: Razvan Lucescu