Cine nu stia scorul?

15 oct 2007 817 vizualizări
CSM Focsani - Concordia Chiajna 2 - 2 ( 0 - 1), in etapa a noua a Ligii a doua u focsanenii sint la al patrulea rezultat consecutiv de 2 - 2

CSM Focsani a realizat al patrulea rezultat consecutiv de 2 - 2, intr-o partida a carei desfasurare a semanat cu cele din etapele precedente. Dinamo 2, CS Otopeni, Dunarea Galati si Concordia Chiajna sint formatiile care au terminat 2 -2 cu CSM Focsani. De fiecare data, focsanenii au fost condusi si au reusit sa egaleze pe final. Dupa cinci infringeri consecutive la limita, focsanenii par a intra in zodia egalurilor. Pe cind oare prima victorie? E foarte greu de crezut ca aceasta va veni etapa viitoare, cind CSM-ul va juca in deplasare cu liderul clasamentului FC Brasov. Jucatorii lui Augustin nu au aratat nici de aceasta data o determinare decisiva pentru obtinerea celor trei puncte. Cu fostul presedinte in tribune, Marius Bratu, dar si cu actualul presedinte, Emil Crihana, focsanenii au aratat ce pot abia in repriza secunda, cind jocul s-a mai schimbat. Fara forta in atac, Birsan a fost trecut sa joace pe banda, in timp ce Riscu si Bettiche au ramas atacanti. O mutare logica care trebuie mentinuta atita timp cit juniorul Balaur este accidentat. Este de mentionat ca Liviu Pavel nu a scapat nici de aceasta data ocazia sa se certe cu arbitrii si cu adversarii si a primit din nou cartonas galben, lucru obisnuit pentru acesta de la venirea la Focsani.

Prestatia arbitrilor, in defavoarea focsanenilor

Prima repriza a apartinut in mare masura celor de la Concordia Chiajna, care nu au excelat insa in fata portii adverse. Greseala lui Toader din minutul 25 a facut ca oaspetii sa intre in avantaj la pauza. Nici Cristi Sava, centralul -ziarist, nu a terminat prea bine repriza, dupa ce a dat dovada de o totala neinspiratie in minutul 29, cind a fluierat fault la mijlocul terenului pentru focsaneni, desi mingea ajunsese la Ciuteanu, ramas singur cu portarul advers. De altfel, fundasul focsanean a marcat, dar Sava a intors faza si a dictat lovitura libera pentru CSM, aratind ca nu stapineste foarte bine legea avantajului. Bacauanul a dictat, insa lovitura de la 11 metri imediat dupa pauza, la un hent comis de fotbalistul cu nume ciudat, Mamele. In repriza a doua, oaspetii nu au ajuns practic la poarta adversa, limitindu-se in a se apara continuu. Totusi o eroare a defensivei focsanene si un posibil ofsaid au dus la marcarea golului secund al oaspetilor. Marian Alexandru a punctat cu un sut la coltul lung, dar impresia este ca acesta era in ofsaid in momentul preluarii pasei. Daca ne gindim ca asistent pe aceea parte era "baiatul lui tata" Sebastian Gheorghe, fiul suceveanului Constantin Gheorghe, care a ramas celebru dupa ce a anulat un gol Stelei, desi Iacob plecase cu cel putin un metru din pozitie regulamentara, este posibil ca reusita ilfovenilor sa fi fost neregulamentara. Mai mult, Sava trebuia sa mai acorde un penalty, pentru focsaneni in repriza secunda, tot in urma unui hent, dar acesta a lasat jocul sa continue.

Egal, in minutele de prelungiri

Prestatia slaba a brigazii de arbitri, din care a facut parte si Irina Mirt, purtatoarea ecusonului FIFA, nu scuza insa evolutia modesta a echipei, jucatorii aratind in multe momente putina ambitie pentru a marca golul victoriei. Aceiasi sufletisti si muncitori Ciuteanu, Bettiche si Curteanu au alergat cit au putut, ultimul dintre ei reusind sa si egaleze imediat dupa ce au fost aratate cele trei minute de prelungire. Defensiva a aratat aceleasi "mari gauri" si de aici se naste intrebarea cum de poti marca cite doua goluri in patru partide consecutive si sa nu cistigi nici una. Raspunsul l-a dat dupa meci antrenorul Puiu Oprisan, care isi aduce aminte ca "pe vremea mea, marcam un gol in minutul 85 sau 90 si cistigam. Dar defensiva era totul". Dan Dumitru, presedintele Consiliului de Administratie, s-a aratat suparat dupa acest rezultat si, cel mai probabil, va avea o noua sedinta cu fotbalistii. (Dan CHIRIAC)

18.CSM Focsani 9 0 4 5 9-15 4p (-11)

u Progresul este penalizata cu un punct pentru neindeplinirea baremului in sezonul trecut

CASETA:

CSM Focsani - Concordia Chiajna 2 - 2

Stadion: "Milcovul". Spectatori: 800

Au marcat: Bucataru 47 penalty, Curteanu 90 - Toader 25 -autogol, Alexandru 64.

Cartonase galbene: Iurisniti 60, Toader 86 - Bugiu 61, S. Ilie 78, Davragiu 89.

Arbitri: Cristi Sava (Bacau), Sebastian Gheorghe (Suceava), Irina Mirt (Bucuresti). Rezerva: Georgian Ionescu (Buzau)

Observator: Laurentiu Vargatu (Braila)

CSM Focsani: 1. Ivanciu - 22. Ciuteanu (8. Pavel - min 46), 4. Dogaru, 5. Toader, 17. Sararu - 10. Bucataru, 14. Bettiche, 19. Dantes (21 Iurisniti - min 46), 20. Curteanu - 18. Birsan, 9. Riscu.

Antrenor: Ionel Augustin.

Concordia: 72. Vintila - 2. Patru, 6. Mamele, 3. Nae, 21. Bugiu (4. Cioalca - min 77) - 13. Fl. Dumitru (15 M. Stan - min 70), 5. S. Ilie, 8. Balasa, 14. Davragiu - 18. Pena, 19. A. Petrescu (7. M. Alexandru - min 31).

Antrenor: Lita Dumitru

Filmul meciului:

Min 11: Balasa a centrat, iar Ivanciu a scos lovitura de cap a lui Pena;

Min 14: Curteanu a trimis o bomba peste poarta dintr-o lovitura libera de la 25 de metri;

Min 16: Balasa a sutat peste poarta de la marginea careului;

Min 21: Ivanciu a scos sutul lui Pena la vinclu;

Min 25: Fl. Dumitru a centrat din lovitura libera, iar Vali Toader a prelungit cu capul in plasa: 0 - 1;

Min 82: Pavel si Riscu au ratat din fata portii;

Min 90: Curteanu a sutat in plasa de la marginea careului: 2 - 2.

Derby cistigat de gazde

u FC Dumitresti - AS Energia Vulturu 3 - 2 (1 - 1), in derby-ul seriei intii a Ligii a patra

Cele doua echipe aflate in fruntea clasamentului Ligii a patra au oferit o partida frumoasa. Gazdele au condus cu 1-0 si 3-1 prin golurile reusite de Florin Morcean, Cristi Morcean si Bodoc, in timp ce oaspetii au punctat prin Petrica Ioan, care a trimis balonul in plasa direct din corner, si prin Claudiu Manta. Gazdele se distanteaza astfel in clasament la trei puncte de principala contracandidata la cistigarea seriei. In celelalte partide s-au inregistrate rezultatele scontate, FC Panciu continundu-si seria victoriilor categorice. (Dan CHIRIAC)

Rezultatele complete ale etapei a 5-a

u Grupa A: AS FC Unirea Focsani - National Golesti 0 - 7, Flacara Urechesti - Victoria Bordeasca 6 - 0, Vulturul Focsani - Vointa Sl. Ciorasti 9 -1, Vointa Cirligele - ASA Steaua - aminat, AS Tataranu - Unirea Milcovul 5 - 0, FC Dumitresti - CS Energia Vulturu 3 - 2, Victoria Gologanu - Zorile Cotesti 2 - 1

u Grupa B: FCM Adjud - Chimica Marasesti 4 - 1, Viticultorul Virtescoiu - Unirea Bolotesti 0 - 5, FC Panciu - Avintul Jaristea 8 - 0, Siretul Suraia - Romstar Panciu 3 - 0, Unirea Pufesti - Viitorul Homocea 1 - 1, Unirea Tifesti - Vointa Odobesti 1 - 3 (s-a jucat la Odobesti). Trotusul Ruginesti a stat.

Victorie in deplasare

u MCV Tirgoviste - CSM Focsani 1 - 3, in etapa a patra a Diviziei A2 la volei

Dupa succesul obtinut in etapa trecuta, voleibalistele au reusit un nou succes, de aceasta data la Tirgoviste. Focsanencele au cistigat primele doua seturi, dar s-au relaxat in actul trei pe care l-au pierdut pe final. Din fericire, elevele lui Marian Radulescu si-au revenit repede si au inchis meciul inainte de tie-break. Profesorul Marian Radulescu s-a declarat multumit de evolutia elevelor sale, care au evoluat in urmatorul sextet: Adina Sava, Romina Coman, Monica Stoica, Ancuta Mihaes, Alexandra Stoica, Tatiana Grigorescu. Au mai jucat: Ana Maria Cimpoiesu, Iuliana Pintilie, Veronica Tirla, Ana Maria Goanta. Etapa viitoare sint programate partidele: U. Craiova - MCV Tirgoviste, LPS Pitesti - Deltacons Tulcea, Provolei Botosani - CSU Galati. CSM Focsani va sta. (Dan CHIRIAC)

LPS Focsani - CN Aurel Vlaicu Bucuresti 3-17

Rugbystii de la Liceul cu Program Sportiv Focsani au pierdut ieri partidele din etapa a patra a Superligii Nationale, disputate in compania formatiei CN Aurel Vlaicu Bucuresti, pe stadionul "Tineretului". La U 19, bucurestenii s-au impus cu 17 - 3, dupa ce focsanenii au condus la pauza cu 3 - 0. "Nu am stiut sa profitam de avantajul vintului in prima repriza, iar in a doua repriza soarta jocului s-a intors. Trebuie sa recuperam punctele pierdute, etapa viitoare, la Bucuresti", a spus antrenorul Ion Viorel. La U 18, bucurestenii s-au impus cu 39-0. Etapa viitoare, LPS Focsani va juca in deplasare cu CSS 3 Steaua Bucuresti. (Dan CHIRIAC)

CSM Focsani - Gloria Buzau, 1 - 6 si 1 - 1, la juniori

Partidele dintre CSM Focsani si Gloria Buzau s-au incheiat cu scorul de 1 - 6 la juniorii A si 1 - 1 la juniorii B. Partidele au avut loc pe stadionul "Milcovul 1", iar cea de la juniorii mici a fost foarte disputata, ambele echipe avind ocazii de a cistiga partida in final. Caluda a trimis balonul in bara, in timp ce buzoienii au ratat din fata portii obtinerea celor trei puncte. (D. C.)

Dumitru Zisu a plecat in Japonia

Antrenorul de judo Dumitru Zisu a plecat in urma cu citeva zile la un stagiu de pregatire in Japonia. Acesta va lua parte la mai multe cursuri de instruire. La acest stagiu trebuia sa participe si antrenorul Stanica Grosu, dar acesta a renuntat pentru a putea organiza la Focsani finala pe tara a campionatelor nationale U 23. Totusi, Stanica Grosu va merge la pregatire in Japonia anul viitor. (D. C.)

Judoka focsaneni pe locul patru

Cei mai buni judoka din tara s-au intrecut simbata dimineata la Sala Polivalenta. Sportivi din intreaga tara au luat parte la finala pe tara la judo, competitie rezervata celor mai buni judoka sub 23 de ani. Echipa feminina a Liceului cu Program Sportiv Focsani s-a clasat in final pe locul patru, intrecerile fiind cistigate de formatia CSM Cluj. La masculin, s-a impus echipa Liberty Oradea, pregatita de judoka focsanean Iulian Surla. (D. C.)

Rezultate inregistrate la Memorialul "Gh. Ola"

Memorialul "Gh. Ola" a inregistrat urmatoarele rezultate: la Grupa 96, AS FC Unirea - Vointa Sihlea 6 - 2, Juventus - CSM Focsani 3 - 1, in timp ce la Grupa 97: LPS - Vointa Sihlea 6 - 0, AS FC Unirea - Juventus 4 - 2 si Stiinta - CSM 8 - 0. Meciurile s-au disputat pe terenul sintetic de linga pasarela Odobesti. (D. C.)