Steaua şi Astra Giurgiu au obţinut victorii meritate, chiar dacă au fost ajutate copios de pretinşii cavaleri ai fluierului

15 dec 2013 432 vizualizări
Concordia - Chiajna - FC Vaslui 0-1 (0-0). Pătulea ('63). Antrenorul Liviu Ciobotariu a obţinut un nou succes pe banca vasluienilor, caştigand în faţa Concordiei, ceea ce n-a reuşit pe teren propriu. Oaspeţii au jucat pragmatic, ilfovenii considerandu-se dezavantajaţi de starea terenului. Golul victoriei a fost marcat cu capul, de ex-ieşeanul Pătulea, dintr-o centrare a lui Sînmărtean.

Oţelul Galaţi - Corona Braşov 2-1 (1-1). Giurgiu ('36), Zaharia ('85) / Buş ('21). Gălăţenii au trecut prin momente dificile la începutul partidei şi au primit primul gol, după ce experimentatul Sergiu Costin a fost driblat ca un începător de Sergiu Buş. Din fericire pentru antrenorul Ewald Lienen, Oţelul a reuşit egalarea pană la pauză, printr-un frumos voleu al lui Gabi Giurgiu. În repriza secundă, meciul s-a disputat într-un singur sens, la poarta lui Marc, dar golul a venit doar printr-un şut de la 25 de metri al lui Alex Zaharia.
* Dinamo – ACS Poli Timişoara 4-0 (3-0). Scutaru (’11-autogol), Rotariu (’34), Boubacar (’36), Curtean (’54). Prima victorie la scor a dinamoviştilor în mandatul lui Flavius Stoican. Încet-încet, "cainii roşii" îşi revin şi se apropie de zona fruntaşă a clasamentului.
* Astra Giurgiu - Viitorul Constanţa Voluntari 2-0 (0-0). Budescu ('56 - penalty), Yoda ('80). O victorie incontestabilă a Astrei chiar dacă, pe fondul dominării sale, fotbaliştii oaspeţi au avut cateva contre extrem de tăioase. Şi chiar dacă lovitua de pedeapsă, din care Budescu a deschis scorul a fost o decizie eronată a arbitrului Radu Petrescu, un pretins henţ în careu la Daminuţă şi au mai existat faze în care formaţia giurgiuveană a fost avantajată.
* Ceahlăul Piatra Neamţ - Steaua 0-2 (0-2). Popa ('9), Stanciu ('44). Steaua şi-a încheiat seria nefastă a remizelor cu o victorie meritată la Piatra Neamţ şi se pune întrebarea (ca şi în cazul Astrei), dacă aceste echipe merită efortul de a fi ajutate de arbitri. Faza incriminată s-a petrecut spre finalul primei reprize (dominat de moldoveni), cand Latovlevici i-a pus o piedică în careu lui Gheorghiu, iar arbitrul Cristi Balaj s-a făcut că plouă cand, de fapt, ninge. Interesant că prin emisiunile sportive, stelistul Mihai Stoica a incriminat arbitrajul de la Giurgiu, iar Dinu Gheorghe, şeful Astrei, a fost foc şi pară pe Balaj (povestea eternă cu paiul şi barna). Revenind la meci, MVP-ul a fost controversatul Nicuşor Stanciu: pasă decisivă pentru Adi Popa ('9) şi eurogol în min. 44.
* CFR Cluj - FC Botoşani 3-1 (1-1). Rui Pedro ('32), Maftei ('58), Batin ('87) / Vraciu ('38). Un meci cu sens unic clujenii ratand cat pentru trei meciuri, iar botoşenenii înscriind la singura acţiune ofensivă din prima repriză. Acelaşi aspect şi după pauză, clujenii reuşind să înscrie de două ori.
Aseară s-a mai disputat partida Petrolul - "U" Cluj, iar astăzi au loc ultimele două meciuri: Gaz Metan Mediaş - Săgeata Năvodari (ora 17:30) şi FC Braşov - Pandurii Targu Jiu (20:30), ambele transmise de DigiSport 1.
Ultima etapă a sezonului se dispută începand de maine şi pană joi după următorul program: Corona Braşov - Ceahlăul, Viitorul - Concordia Chiajna, FC Vaslui - Dinamo (marţi), ACS Poli Timişoara - CFR Cluj, Steaua - Astra Giurgiu (miercuri), FC Botoşani - Gaz Metan, Săgeata Năvodari - FC Braşov; "U" Cluj - Oţelul, Pandurii - Petrolul (joi). Sambătă se dispută restanţele: Concordia - Viitorul şi Astra - Steaua. Celelalte două restanţe: Steaua - Concordia şi Steaua - "U" Cluj se dispută la primăvară, înainte de începerea sezonului.