S-a ales praful de naţionala lui Tadici!

16 dec 2013 489 vizualizări
Polonia - Romania 31-29 (13-17) în optimile de finală ale Campionatului Mondial de handbal feminin din Serbia * polonezele au întors soarta partidei, ce părea a le surade tricolorelor în 11 minute din repriza a doua, timp în care fetele noastre n-au înscris niciun gol! * antrenorul Poloniei l-a surprins pe cel roman jucand cu totul altceva decat pană atunci

La început, totul părea roz: Franţa a învins Japonia, cu 27-19 (12-9) dar a avut serioase probleme, întorcand rezultatul defavorabil, doar pe finalul partidei. Existau speranţe mari de a ne califica în semifinale, cu condiţia să trecem de acest spin numit Polonia. Numai că tricolorele lui Gheorghe Tadici au păţit ca unguroaicele în partida cu ele. Au condus o repriză şi jumătate, la diferenţe de 3, 4 şi cinci goluri şi au pierdut într-un final absolut halucinant. La început, nu mergea apărarea, dar în atac totul era şnur. Paula Ungureanu, "îngerul păzitor" din alte dăţi a fost mai nesigură ca de obicei. A fost schimbată cu Talida Tolnai, care a apărat impecabil pană la pauză. Au condus polonezele cu 3-1, au egalat romancele şi s-a mers cap la cap pană la 7-7, exact cand a intrat Talida în poartă şi, cu o Cristina Neagu ca în zilele bune, Romania a luat viteză cu patru goluri consecutive. Apoi apărarea s-a redresat, dar au început ratările. Totuşi, intrăm cu patru goluri la pauză şi începutul părţii secunde pare că totul este sub control. În min. 47, Cristina a făcut 26-22, din 7 metri şi de atunci totul s-a frant. Timp de 11 minute, Romania nu a înscris niciun gol, la 26-26 Luciana Marin a ratat un 7 metri, în timp ce antrenorul danez Kim Rasmussen a dictat "om la om" la Cristina Neagu şi apărare avansată pe final.  Mingile o căutau mereu pe Cristina, care a ratat din poziţie de 1-1 la 28-30 şi atunci s-a ştiut că totul s-a frant. Iar cu o apărare varză, mai ales pe zona centrală şi cu ratări în atac, nici măcar Talida n-a mai putut face nimic. Poloneza Alina Wojtas (nouă goluri) a fost declarată "omul meciului".
Nu exagerăm cu nimic cand susţinem că rezultatul acestui meci este cea mai mare surpriză de pană acum de la Campionatele Mondiale din Serbia. Declaraţia de final a Talidei Tolnai a sintetizat uimitor partida: "Nu ne aşteptam să pierdem. Polonia ne-a surprins, a jucat total invers de ce ne aşteptam, de ce vizionasem înainte de meci. Au venit peste noi şi ne-au demoralizat. Am luat foarte multe goluri, ştiam care sunt jucătoarele lor periculoase", a spus Toto. Mai pe şleau, danezul acela de pe banca Poloniei a studiat şi mai bine jocul Romaniei, a schimbat total jocul propriu şi a caştigat. Poate astfel ar fi făcut şi Tadici dacă se afla în faţa Norvegiei, dar Polonia a fost considerată o nucă uşor de ronţăit.  Şi astfel, obiectivul minimal al echipei, calificarea în sferturi, a fost ratat.
Au marcat pentru Romania: Cristina Neagu 10 (4 din 7 metri), Aurelia Brădeanu 6, Valentina Ardean 4, Oana Manea 3, Adriana Nechita 3, Luciana Marin 1, Eliza Buceschi 1 (1), Adriana Ţăcălie 1