Zgura, soră cu românca

7 iul 2021 295 vizualizări

Mihaela Buzărnescu și Gabriela Ruse au învins adversare puternice, la Hamburg, respectiv Bastad *Federer, umilit la Wimbledon de polonezul Hurkacz

Mihaela Buzărnescu (160 WTA) s-a calificat în sferturile de finală ale turneului pe zgură de categorie WTA 125 de la Bastad (Suedia). Ea a învins-o, în optimi, cu scorul de 6-2, 6-2, pe favorita numărul 5, Anna Schmiedlova din Slovacia, locul 122 WTA, după un meci de o oră și 13 minute. În turul I, Buzărnescu a trecut, cu scorul de 6-1, 6-2, de Zuzana Zlochova, tot din Slovacia, locul 344 WTA.În sferturi, românca va evolua cu Anna Bondar din Ungaria (241), care s-a calificat prin retragerea rusoaicei Anna Kalinskaia (109).

*La Hamburg (WTA 250), alt turneu pe zgură,românca Gabriela Ruse (198) merge foarte bine. Românca, venită din calificări, a învins-o, în turul I, cu scorul de 7-5, 7-6, pe jucătoarea elevețiană Jil Teichmann (55 WTA), după un meci de două ore și 13 minute. Gabi a avut reveniri în ambele seturi, În primul, Teichmann a condus cu 3-0, Ruse a egalat, 3-3, după care elvețianca a făcut 5-3, însă românca a reușit patru game-uri la rând, câștigând cu 7-5. În actul secund, Teichmann s-a desprins la 4-1, apoi a condus cu 5-2, a ratat o minge de set la 5-3, după care românca a egalat, 5-5. Teichmann a făcut un nou break (6-5), dar nu a reușit să își adjudece setul, care a ajuns în tiebreak, unde Ruse s-a impus cu 7-1.

* La Wimbledon, liderul ATP, sârbul Novak Djokovic, s-a calificat pentru a zecea oară în semifinale, după victoria cu numărul 100 obținută pe iarbă,scor 6-3, 6-4, 6-1 cu ungurul Marton Fucsovics (48 ATP). În penultimul act, tenismenul sârb va evolua cu canadianul Denis Shapovalov (12 ATP), care l-a întrecut, cu scorul de 6-4, 3-6, 5-7, 6-1, 6-4, pe rusul Karen Hacianov (29 ATP).. Shapovalov este în premieră în semifinalele unui turneu de Grand Slam. Marea surpriză s-a produs în meciul în care polonezul Hubert Hurkacz (18 ATP) l-a scos din competiție pe legendarul Roger Federer (8 ATP). Elvețianul, care va împlini 40 de ani la 8 august, a ținut pasul cu adversarul său doar în setul al doilea. Federer a avut 4-1, dar Hurkacz a revenit și a dus setul în tie-break, în care fostul lider mondial a greșit câteva mingi ușoare, ratând posibilitatea de a egala la seturi.