Vin mai-marii handbalului

29 feb 2020 727 vizualizări

Dinamo a eliminat pe Sporting Lisabona din Liga Campionilor și va primi la București marea echipă Paris Saint-Germain, în optimile de finală *echipele feminine SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București s-au calificat în sferturi unde vor avea meciuri grele

Campioana en-titre a României la handbal masculin s-a calificat, în premieră, duminică, pe teren propriu, în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins formația portugheză Sporting Lisabona, scor 26-24 (14-12), în manșa retur din barajul pentru optimi. În meciul tur, la Lisabona, Dinamo s-a impus cu 26-25 (13-9), iar cu dubla victorie obține calificarea în optimile de finală, pentru prima dată în istoria sa.Campioana României a dominat meciul de la un capăt la altul, nefiind condusă niciun moment de formația lusitană. Dinamo a fost la egalitate o singură dată în prima repriză cu Sporting, 6-6, și a avut avantaj la un moment dat de patru goluri, 14-10, dar la pauză scorul a fost de 14-12. În partea secundă, egalul a fost consemnat în două rânduri, 14-14 și 20-20, dar Dinamo s-a desprins la 23-20 și nu a mai putut fi oprită din drumul spre victorie, câștigând cu 26-24. Mihai Asoltanei a marcat 7 goluri pentru Dinamo, Mamdouh Shebib 6, Răzvan Gavriloaia 5, Amine Bannour 3, Raul Nantes Campos 3 și Stefan Vujic 2. Extrema dreapta română Valentin Ghionea a fost cel mai bun marcator de la Sporting, cu 5 goluri,

În minutul 18, dinamovistul Ante Kuduz a fost eliminat direct cu cartonaș roșu, pentru un fault în apărare asupra portughezului Carneiro. Zece minute mai târziu a primit roșu și pivotul Frade, de la Sporting, pentru un fault nesportiv la Mousavi. În optimi, campioana României se va duela cu echipa de pe locul II în grupa principală A, adică Paris Saint-Germain HB, cu meciuri eliminatorii, programate între 18-22 martie (turul) și 25-29 martie (returul).Echipa antrenată de spaniolul Raul Gonzalez are în componență mari vedete ale handbalului mondial, între care frații Nikola și Luka Karabatic, Luc Abalo, danezul Mikkel Hansen sau norvegianul Sander Sagosen.

*Campioana en-titre a României la handbal feminin, SCM Râmnicu Vâlcea, s-a calificat sâmbătă, pe teren propriu, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a învins formația suedeză IK Savehöf, scor 28-20 (16-10), în penultima partidă din grupa principală II. În celelalte partide ale grupei,s-au înregistrat următoarele rezultate: Brest-Bretagne-Krim Ljublijana 37-36 și Buducnost Podgorica – ETO Györ 27-28. În urma acestor scoruri clasamentul arată astfel: 1.Györ – 17 p; 2. Brest – 15 p; 3. Buducnost – 10 p; 4. Vâlcea – 7 p; 5. Krim – 3 p; 4. Savehöf -2 p. SCM va mai juca, în 7 martie, în deplasare, cu Györ, celelalte partide fiind Savehöf- Brest și Krim – Buducnost.

În cealaltă grupă principală, CSM București a ratat, practic, obținerea unei poziții mai bune pentru sferturile de finală. „Tigroaicele” au fost învinse în Franța, la Metz, scor 26-28 (13-14). Cea mai bună marcatoare a CSM a fost Andrea Lekic (5 goluri), urmată de Cristina Neagu (4). CSM București rămâne cu 9 puncte, pe locul 4, dar se califică în sferturile competiției și datorită victoriei echipei Rostov Don la Vipers Kristiansand, scor 32-29, eșec care scoate formația norvegiană din lupta pentru sferturi, având doar cinci puncte înaintea ultimei etape.De asemenea, la Budapesta, Ferencvaros a învins cu 26-25 echipa daneză Esbjerg. Înaintea ultimei etape (CSM – Vipers, Esbjerg – Metz, Rostov – Ferencvaros), clasamentul arată astfel: 1.Metz – 13 p;2.Rostov – 11 p; 3.Esbjerg – 11 p; 4.CSM -9 p; 5. Vipers – 5 p; 6.Ferencvaros – 5 p.

*Cupa EHF, sferturi de finală manșa tur: Gloria Bistrița – Ikast (Danemarca) 26-29, Manșa retur a sferturilor va avea loc în 8 martie,