Viitorul sună mai bine

4 iul 2019 438 vizualizări

Echipa lui Gică Hagi, FC Viitorul a câștigat Cupa României câștigând cu 1-0 partida cu campioana CFR, pregătită de Dan Petrescu

Formația FC Viitorul, deținătoarea Cupei României, a câștigat, sâmbătă, Supercupa, impunându-se cu scorul de 1-0 (0-0) în fața campioanei CFR Cluj, pe stadionul Ilie Oană, din Ploiești. Pentru echipa constănțeană este primul astfel de trofeu. FC Viitorul a mai jucat în Supercupă în 2017, dar atunci a pierdut în fața celor de la FC Voluntari.

CFR Cluj a început mult mai bine meciul. A avut cele mai mari ocazii, dar, rând pe rând, Omrani, Costache și tânărul Itu nu l-au putut învinge pe Tordai, care a scos câteva șuturi foarte grele. Fără șut pe poartă în primele 45 de minute, Viitorul a debutat cu mai multă încredere în repriza secundă. A fost mai ofensivă, iar schimbările lui Gică Hagi, prin introducerile lui Andreas Calcan și Marius Leca, au adus un plus și mai mare. Golul a venit pe final, în minutul 86. Andrei Artean a prins un șut cu boltă de la peste 25 de m, pe care Arlauskis nu l-a putut scoate. Astfel, Viitorul Constanța își trece în palmares al treilea trofeu din istorie, după titlul din 2017 și Cupa României din sezonul trecut. Anul trecut, Supercupa României a fost câștigată de CFR Cluj. Au jucat echipele:

Viitorul: Tordai – Mladen, Țâru, Iacob, De Nooijer (’72 – Kuipers) – Houri, Artean, Vână – Mățan – Iancu (’61 - Calcan), Ganea (’72 – Leca).

CFR: Arlauskis – Peteleu, Vinicius, Mureșan, Camora – Bordeianu, Djokovic, Itu (’46 – Culio)- Deac, Omrani (’76 – Țucudean), Costache (’70 – Petrila).

Meciul a fost arbitrat de Sebastian Colțescu, iar ieșeanul Ciprian Paraschiv a fost observagtor FRF.

Gheorghe Hagi: “Noi avem omogenitate, chiar dacă ne pleacă un jucător-doi, avem această identitate, omogenitate. Jucătorii noștri au făcut diferența în sacrificiu, cât au alergat. Mă așteptam în prima repriză la mai mult de la atacanți. Noi producem jucători, astăzi l-ați văzut pe Leca. Strategia noastră este să încercăm să devenim cei mai buni. Primul obiectiv al nostru, să intrăm în play-off”.

Dan Petrescu: „A fost un meci echilibrat, cu un trofeu pe masă, suntem supărați, dar nu poți spune că o echipă a dominat sau nu. Noi cu ocaziile, ei cu golul. Moralul va fi scăzut pentru meciul cu Astana, rolul meu e să lucrez la moralul lor, puteam mai mult. Avem opt meciuri în iulie. Pornim cu șansa a doua în Astana, au fost în grupele competițiile europene. Terenul, drumul, oboseala și supărarea după acest eșec, trebuie toate gestionate bine”.