VIDEO+Galerie foto | Handbal, Liga Națională: CSM Focșani 2007 – CSM București 25-21 (13-11)

20 feb 2020 1743 vizualizări

CSM Focșani 2007 a reușit, miercuri seară, 19 februarie 2020, în Sala Polivalentă, o victorie spectaculoasă și mai mult decât meritată în fața sferfinalistei Cupei EHF, CSM București. Focșănenii au condus meciul de la început până la sfârșit, grație unui spirit de luptă excepțional. În pofida absenței celor patru jucări de bază – Ragea, Miroiu, Pătru, Mocanu, focșănenii au crezut în victorie, pe care au obținut-o fără vreun moment de cumpănă!

După două înfrângeri consecutive, la Vaslui și Constanța, CSM Focșani a câștigat, miercuri seara, pe teren propriu, partida cu CSM București, contând pentru etapa a 17-a a Ligii Zimbrilor. După o primă repriză pe care au controlat-o, vrâncenii au intrat cu un avantaj de două goluri la pauză. Oaspeții au revenit și au condus cu 16-15 în minutul 42, dar echipa gazdă a avut un final mai bun și a obținut o victorie care o menține în lupta pentru accederea în play-off​

CSM Focșani 2007: Marocio, Cloșcă, Rusu – Rotaru, Popovici, Cozorici, Popa, Țuțu – 1, Hrimiuc – 5, Rață – 2, Nuțu – 1, Marijanac – 3, Eros – 6, Gramatic, Sladic – 4, Mănescu – 3.

CSM București: Krupa, Teixeira – 4, Militaru, Georgevski – 7, Varo, Rotaru – 1, Fotache, Mitu, Caba, Nica, Ramba – 3, Becheru, Onyejekwe – 4, Aunguresei, Bizău – 2.

Handbaliștii focșăneni vor juca duminică 23 februarie 2020, un nou meci foarte important pentru accederea în play-off-ul ediției actuale a Ligii Naționale Masculine de Handbal (LNMH).Astfel duminică 23 februarie 2020 va avea loc în sala sporturilor din Focșani  începând de la ora 18:30 meciul  CSM Focșani 2007 - Poli Timișoara.

Vizionați mai jos înregistrarea integrală a meciului de handbal masculin CSM Focșani 2007 – CSM București 25-21 (13-11) disputat miercuri 19 februarie 2020 în sala sporturilor din Focșani-VIDEO:Iordache Virgil

Text informații + foto:CSM Focșani 2007 oficial

Vizionați și:VIDEO | Declarația antrenorului Dalibor Cutura după meciul CSM Focșani 2007 -CSM București 25-21 (13-11)​

Citiți și:CSM Focșani rămâne în cursa pentru play-off, după succesul cu CSM București!

CSM Focșani a obținut trei puncte extrem de importante miercuri seară, pe teren propriu, după 25-21 (13-11) cu CSM București, într-un meci din etapa a 17-a.

Grație acestui succes, focșănenii egalează la puncte pe Dunărea Călărași și ajung la două lungimi în spatele lui Poli Timișoara, echipă pe care o va întâlni în weekend, pe teren propriu. Disputa cu CSM București a fost controlată de gazde, oaspeții reușind să conducă o singură dată pe tabelă, 16-15, la începutul reprizei a doua. Cel mai bun marcator al întâlnirii vine însă din tabăra bucureștenilor, Goce Georgievski marcând de șapte ori.

Rezultatele etapei a 17-a (click pe scor pentru marcatori) și clasamentul la zi: