VIDEO | Fotbaliștii din Adjud promovează în Liga a III-a după egalul obținut în meciul retur Voința Lanurile - CSM Adjud 1946:1-1(0-0)

24 iun 2024 1774 vizualizări

Voința Lanurile - CSM Adjud 1946:1-1(0-0) în meciul retur pentru promovarea în Liga a III-a la fotbal

Fotbaliștii de la CSM Adjud 1946 promovează în Liga a III-a la fotbal după rezultatul obținut în meciul retur disputat duminică 23 iunie 2024 Voința Lanurile - CSM Adjud 1946:1-1(0-0).În meciul tur disputat pe 16 iunie 2024  a fost CSM Adjud 1946- Voința Lanuri (Bz):2-1(0-1).Clubul din Adjud revine astfel după 21 de ani în Liga a III-a a fotbalului românesc.

Echipa de fotbal CSM Adjud 1946 a promovat în Liga III-a după 21 de ani

Echipa de fotbal CSM Adjud 1946 a reușit să promoveze în Liga III-a, punând capăt unei așteptări de peste două decenii. Promovarea a fost consfințită duminică, 23 iunie, în urma unei partide retur disputate împotriva campioanei județului Buzău, Voința Lanurile, în satul Lanurile, comuna Ziduri.

Meciul s-a desfășurat pe un teren greu și într-o atmosferă caniculară, ceea ce a influențat ritmul și evoluția jocului. În prima repriză, ambele echipe au arătat un joc echilibrat, cu puține ocazii de gol, astfel că la pauză scorul era 0-0.

După reluarea jocului, intensitatea a crescut, iar în minutul 55, gazdele au reușit să deschidă scorul prin Ivan, care a profitat de o bâlbâială în careul mic al adjudenilor. Însă, oaspeții nu s-au lăsat descurajați și au continuat să pună presiune, creându-și mai multe ocazii de gol. Eforturile lor au fost răsplătite în minutul 85, când Predoiu a egalat, stabilind scorul final de 1-1.

Având în vedere că în meciul tur adjudenii, antrenați de Andrei Întuneric, se impuseseră cu scorul de 2-1, CSM Adjud 1946 a câștigat barajul cu scorul general de 3-2, obținând astfel promovarea mult dorită în Liga III-a.

Această realizare reprezintă un final de sezon remarcabil pentru fotbalul vrâncean. Pe lângă succesul echipei CSM Adjud 1946, CSM Focșani 2007 a reușit să promoveze din Liga 3 în Liga 2, marcând o perioadă de succes pentru cluburile din județul Vrancea.

Cu această promovare, CSM Adjud 1946 se pregătește să facă față noilor provocări din Liga III-a, aducând o nouă energie și speranță suporterilor și comunității locale care au așteptat cu răbdare acest moment de peste douăzeci de ani.