VIDEO | Echipa de fotbal seniori CSM Focșani 2007 câștigă semifinala pentru promovarea în Liga 2 în prelungiri dramatice

15 iun 2024 2618 vizualizări

Într-o atmosferă electrizantă pe stadionul Milcovul din Focșani, echipa de fotbal seniori CSM Focșani 2007 a obținut o victorie dramatică în semifinala pentru promovarea în Liga 2. Într-un meci tensionat și plin de răsturnări de situație, CSM Focșani a învins SCM Râmnicu Vâlcea cu scorul de 3-2, datorită unui gol înscris în penultimul minut al prelungirilor.

Evoluția scorului și detaliile meciului

Oaspeții de la SCM Râmnicu Vâlcea au început partida în forță, deschizând scorul în prima repriză și intrând la pauză cu un avantaj de un gol. Jucătorii antrenați de Călin Moldovan au revenit rapid în repriza secundă, egalând în minutul 51 printr-o execuție precisă. Deși au dominat teritorial, gazdele nu au reușit să preia conducerea pe tabela de marcaj, iar într-o ocazie rară, echipa din Râmnicu Vâlcea a marcat din nou, punând presiune pe echipa focșăneană.

Cu doar câteva minute rămase din timpul regulamentar, CSM Focșani a găsit resursele pentru a egala, printr-un gol marcat de Ciobanu. Astfel, meciul a intrat în prelungiri, unde tensiunea a atins cote maxime.

Golul victoriei

În minutul 119, Alexandru Zaharia a reușit să înscrie golul victoriei, cu un șut spectaculos de la marginea careului de 16 metri, aducând bucurie nemărginită suporterilor focșăneni. După aproximativ un minut, arbitrul Sebastian Colțescu a fluierat finalul partidei, consfințind astfel victoria echipei CSM Focșani 2007.

Finala pentru promovare

Victoria cu 3-2 în fața SCM Râmnicu Vâlcea asigură calificarea echipei CSM Focșani 2007 în finala barajului de promovare în Liga 2. Aceasta se va desfășura sâmbătă, 15 iunie 2024, pe stadionul Milcovul din Focșani, începând cu ora 17:30. Adversara echipei focșănene va fi CS Dinamo București, într-o partidă care promite să fie la fel de palpitantă.

Suporterii sunt așteptați în număr mare să susțină echipa locală într-un meci care ar putea aduce promovarea mult așteptată în Liga 2. Atmosfera de pe stadionul Milcovul se anunță a fi una de neuitat, pe măsura importanței și intensității evenimentului.