VIDEO | Handbal din Liga Națională: CSM Focșani 2007 câștigă meciul cu SCM Politehnica Timișoara

3 oct 2022 1066 vizualizări
Echipa de handbal masculin CSM Focșani 2007 a obținut o nouă victorie sâmbătă, 1 octombrie 2022, în campionatul Ligii Naționale Masculine de Handbal (LNMH), în fața echipei SCM Politehnica Timișoara.
Scorul final meciului CSM Focșani 2007-SCM Politehnica Timișoara a fost de 27-25 (13-11).
Echipa de handbal masculin CSM Focșani 2007 a acumulat 12 puncte, cu 4 victorii din 6 meciuri disputate până acum și se află pe locul 5 în clasament, la egalitate de puncte cu ocupanta locului 4, CSM București. În etapa viitoare, echipa de handbal masculin CSM Focșani 2007 va juca în deplasare cu CSM Odorheiu Secuiesc.

Urmăriți în VIDEO de mai jos înregistrarea integrală a meciului CSM Focșani 2007-SCM Politehnica Timișoara disputat sâmbătă 01 octombrie 2022 în etapa nu nr 6 a LNMH în Sala Sporturilor ,,Alin Moldoveanu" din Focșani

Sâmbătă, 1 octombrie, au avut loc patru partide din cadrul etapei a șasea a Ligii Zimbrilor, în care gazdele și oaspeții și-au împărțit frățește victoriile. Buzăul s-a impus fără mari probleme la Oradea, în timp ce Constanța a câștigat cu emoții la Vaslui, acolo unde gazdele au revenit spectaculos, de la minus șase în minutul 41 la minus unu în minutul 58. La fel au stat lucrurile și în cazul victoriilor gazdelor: una clară la Suceava și una conturată pe final de partidă la Focșani. Etapa a șaptea se va juca miercuri, 5 octombrie, cu excepția partidei Poli Timișoara – Steaua, oaspeții jucând marți în Liga Europeană. Iată toate casetele tehnice ale meciurilor jucate în cadrul rundei a șasea.

MINAUR BAIA MARE – POTAISSA TURDA 29-25 (14-13) Arbitri: Ionuț Ifrim / Alexandru Ilisei – disputat miercuri, 28 septembrie

Minaur: Terekhov, Buzogany – Căbuț 5, E. Pop 5, Vujic 5, Vujovic 5, Kotrc 3, Mănescu 2, Buguleț 1, Ratkovic 1, Bera 1, Iordachi 1, Nagy, Teca, Cip, Fotache. Antrenor: Alexandru Sabou.

Potaissa: Popescu, Șelaru, Baștiurea – Thalmaier 10, Ghiță 4, D. Pop 4, Groff 2, Pavel 2, Talas 1, Pințoiu 1, Totoi 1, Ghivil, Lazăr, Vereș, Vojvodic. Antrenor: Horațiu Gal.

Evoluția scorului: 1-3 (min. 5), 7-5 (min. 13), 10-8 (min. 21), 13-9 (min. 24), 14-13 (pauză), 17-14 (min. 37), 22-17 (min. 46), 22-20 (min. 49), 27-20 (min. 56), 29-25 (final).

CSM BUCUREȘTI – CSM BACĂU 30-23 (14-9) Arbitri: Claudiu Belean / Ștefan Hendrea – disputat vineri, 30 septembrie

București: Baciu, Shymansyi – Dodică 7, Ioannou 5, Szasz 4, Botea 3, Mitu 3, Voica 2, Ungureanu 2, A. Rotaru 1, Nica 1, Csepreghi 1, Onyejekwe 1, Hossu, Coconoiu, Duță. Antrenor: Eliodor Voica.

Bacău: Grigoraș, Freiwald, Cozma – G. Bujor 5, Dobrincu 4, Stănescu 4, M. Bujor 3, Dospinescu 2, Ushal 2, Belchite 1, Esteki 1, Ivășchescu 1, I. Rotaru, Costea, Serhel, Ganchev. Antrenor: Sandu Iacob.

Evoluția scorului: 0-2 (min. 5), 4-3 (min. 11), 9-4 (min. 23), 14-9 (pauză), 21-11 (min. 38), 25-14 (min. 47), 27-18 (min. 53), 30-23 (final).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 5 (4) – 2 (1).

Minute de eliminare: 6-10.

CSM ORADEA – HC BUZĂU 31-36 (16-19) Arbitri: Sebastian Mârza / Cristian Nedelea

Oradea: Țenghea, Turturică – Turcu 9, Boșca 6, Kovacs 5, Ivancenco 5, Munteanu 3, Szasz 2, Farcaș 1, Gal, Oargă, Djukic, Aungurenci. Antrenor: George Tăutu.

Buzău: Crăciunescu, Tcaciuc 1 gol, Manole – Glendza 12, Broască 7, Nosrati 3, Meduric 3, Anton 3, Stroe 2, Juskenas 2, Mitrovic 2, Bejinariu 1, Păncescu. Antrenor: Gabriel Armanu.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 6 (2) – 6 (3).

Minute de eliminare: 10-10.

CSU SUCEAVA – CSM ODORHEIU SECUIESC 40-30 (19-12) Arbitri: Alin Gherman / Adrian Moldovan

Suceava: Makaria, Podovei – Csog 7, Stanciuc 6, Gavriloaia 5, Tîrzioru 4, Zarițchi 3, Loic 3, Urdă 3, Lazurcă 2, Ștefan 2, Dascălu 2, Vizitiu 2, Kbilashvili 1, Lupu, Szasz. Antrenori: Petru Ghervan, Bogdan Șoldănescu.

Odorhei: Orban, Varo – Ramos 5, Milosevic 5, Hadnagy 4, Couveiro 4, Csibi 4, Ferenczi 3, Putnoky 3, A. Dedu 1, Fekete 1, Katona, Tăuțean, Tofalvi. Antrenor: Lorant Sipos.

Evoluția scorului: 4-1 (min. 6), 8-3 (min. 12), 9-6 (min. 17), 15-8 (min. 25), 19-12 (pauză), 23-14 (min. 38), 29-22 (min. 46), 35-26 (min. 53), 40-30 (final).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 7 (7) – 5 (3).

Minute de eliminare: 12-18.

CSM VASLUI – CSM CONSTANȚA 27-30 (10-16) Arbitri: Alexandru Constantin / Laszlo Gal

Vaslui: Petrila, Cioată – Chiratcu 6, Acatrinei 5, Kobzii 4, Cumpănici 2, Păunică 2, Carali 2, Păunescu 2, Popa 1, Karamyshev 1, Amihăesi 1, Oancea 1, Ionescu, Cîrchea. Antrenori: Bogdan Pralea, Sebastian Hagiu.

Constanța: Vasile 1 gol, Rusu, Preda – Stankovic 7, Brasseleur 5, Drăgan 4, Ravnic 4, Ilie 3, Komogorov 3, Susanu 2, Chikovani 1, Nistor, Caba, Nikolic, Vegar. Antrenori: George Buricea, Ionuț Pușcașu.

Evoluția scorului: 2-4 (min. 7), 3-8 (min. 16), 8-15 (min. 27) 10-16 (pauză), 16-20 (min. 37), 20-23 (min. 44), 23-25 (min. 51), 26-27 (min. 58), 27-30 (final).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 7 (4) – 4 (4).

Minute de eliminare: 12-20.

CSM Focșani 2007 – SCM Politehnica Timișoara: 27-25 (13-11) Arbitri: Ionuț Cazan / Gesur Suliman

CSM Focșani 2007 : Marocico, Cloșcă – Marijanac 7, Crnoglavac 5, Rață 3, Miroiu 3, Hrimiuc 2, Mocanu 2, Roșu 2, Makrishin 2, Kritikos 1, Ragea, Krstevski. Antrenor: Dalibor Cutura.

SCM Politehnica Timișoara: Lazăr 1 gol, Cozmaciuc – Sadoveac 7, Mosquera 5, Moldovan 4, Trif 3, Szabo 2, Chira 2, Cristescu 1, Păiuș, Furak, Dumitrescu, Cîmpan, Fenici. Antrenor: Attila Horvath.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 6 (4) – 5 (4).

Minute de eliminare: 12-12.

Partida Steaua – Dinamo se va disputa pe 15 noiembrie.

Citiți și clasamentul la zi al Ligii Naționale Masculine de Handbal (LNMH)  după disputerea etapei nr 6 a turului ediției 2022/23 a competiției

Text informații + foto:handbalmania.ro