VIDEO | Baschet masculin CSM Focșani 2007-ACS Tg Jiu: 63-73 (41-35) la emisiunea Pressing de la Atlas TV

21 ian 2019 998 vizualizări

Baschet, Liga Națională – CSM Focșani 2007 – ACS Târgu Jiu 83-73 (16-19, 25-16, 15-24, 27-14)

Formația CSM Focșani 2007: Pop –34:07 minute jucate (11 puncte+5 recuperări +3 pase decisive), Kilgore – 36:09 (40+10+1), Cornelius – 32:510(7+6+0), Crăciun – 13:32 (0+2+0), Petrișor – 40 (4+8+10), Olaru – 17:13 (10+2+1), Toma, Amarghioalei – 19:40 (9+4+2), Popa – 7:28 (2+1+1), Ionuț Neguroiu, Miron, Andrei Neguroiu.

CSM Focșani 2007 a început cu victorie seria celor zece partide pe care le are de jucat în Grupa Albastră a Campionatului Ligii Naționale de baschet. Duminică, 20 ianuarie, de la ora 17:00, în Sala Polivalentă, focșănenii au întâlnit pentru a treia oară în acest sezon competițional formația ACS Târgu Jiu, una dintre grupările bune ale competiției. Ca și în precedentele jocuri, cele din grupa C, gazdele s-au impus: mai clar decât în primul meci, cel din Polivalentă, câștigat în prelungiri, dar mai greu decât în al doilea, cel de la Târgu Jiu.

Oaspeții au început mai bine și au luat repede un avans de opt puncte! Profesorul Petruț Mihai a cerut time-out, a reașezat jocul, elevii săi au recuperat dar primul sfert s-a încheiat cu 16-19. În sfertul al doilea, ACS Târgu Jiu a condus până la 35-33, după care CSM 2007 a trecut pentru prima oară la conducere, cu 37-35 și a intrat în pauză cu 41-35. Gorjenii au încheiat în avantaj al treilea sfert, scor 56-59. Echipa Focșaniului a făcut un ultim sfert în care și-a gestionat cu chibzuință timpul și calitățile și, cu un remarcabil spirit de grup, și-a surclasat adversara cu un 27-14 în sfert care le-a adus victoria în meci la zece puncte: 83-73.

În urma rezultatului de duminică, CSM Focșani 2007 are 31 de puncte cu care se clasează pe locul al treilea, în urma CSM Sighetu Marmației, pe care o va întâlni în deplasare, vineri, 25 ianuarie.

Text informații + fotografii:CSM Focșani 2007 oficial