VIDEO + Galerie foto | Sportul Ciorăști - Victoria Gugesti:6-4 (2-2)

23 mar 2019 635 vizualizări

Meciul de fotbal dintre echipele Sportul Ciorasti si Victoria Gugesti, Etapa 4, Play-off, Superliga Altdorf Tehnik, s-a incheiat cu scorul de 6-4 (2-2).

A fost o partida viu disputata in care gazdele au avut de infruntat un adversar care nu a venit sa faca figuratie pe stadionul comunal din Salcia Veche pentru ca la nici doua minute de la fluerul centralului Bucataru Octavian tabela de marcaj avea sa arate 1-0 pentru oaspeti prin golul marcat de catre jucatorul Balosu din careul de 16 metri al gazdelor. Poate ca si vantul a fost de vina ca prea se strecura aspru si melodios printre ramurile pomilor din gradinile vecine cu stadinul amestecand gandurile jucatorilor cu cee ace aveau de facut ei in teren. Treizeci de minute le-au fost neceasare gazdelor ca sa egaleze dupa ce jucatorul Leaua Geani le-a incurcat picioarele oaspetilor in propriul careu, dar nici bine tribunele n-au incetat din scandari si ovatii ca oaspetii, mai robusti si vicleni in atac , au adus rumoare in tribune. 2-1 pentru oaspeti in minutul 32 prin golul marcat de catre Costin. Golul egalarii avea sa vina in minutul 37 prin jucatorul Stanciu de la gazde si a urmat o binemeritata pauza in care antrenorul echipei de fotbal Sportul Ciorasti, care inainte de meci imi marturisea ca are mari emotii pentru partida de astazi, avea sa-i aduca corectivele necesare care sa schimbe intrucatva soarta acesteia.

Dupa pauza partida de fotbal s-a desfasurat in aceeasi nota barbateasca ca si in primele patruzecisicinci de minute, iar fazele de fotbal au alternat cand la poarta oaspetilor cand la cea a gazdelor. In minutul 66 jucatorul Popa de la gazde executa o lovitura libera din afara careului de 16 metri, mingea pluteste peste buchetul de jucatori ai echipei oaspete care au incercat fara sansa sa bareze traiectoria acesteia catre buturi si poartarului, care ramasese cu ochii in soare, nu i-a mai ramas decat sa scoata mingea din plasa. Scor 3-2 pentru gazde si in aerul de pe stadionul comunal din Salcia Veche incepea sa miroase parfumul victoriei dar lupta din teren avea sa ne confirme ca adversarul echipei noastre era hotarat sa-si vanda scump pielea, cum se spune. In minutul 71, in urma unei actiuni hotarate in terenul inchipei gazda oaspetii, parca peste numarul de jucatori admisi in teren, ocupa careul de 16 metri al echipei gazda si trimit prin jucatorul Mihaila pentru a treia oara balonul in poarta aparata de Mihai Burdujel facand ca scorul partidei sa devina din nou egal : 3-3. Acum este momentul cand galeria echipei locale de fotbal isi sustine frenetic jucatorii si cand scandarile si imbarbatarile nu inceteaza : “Luptati, luptati, luptati si nu cedati !...” sau “Pe ei, pe ei, pe ei ca niste lei !...”.

In minutul 78 cu toata opozitia oaspetilor, in urma unei lovituri de colt mingea este preluata cu capul de catre jucatorul Manaila si introdusa in plasa portii oaspetilor care au ramas fara replica iar scorul devenea 4-3 pentru gazde . Bucurie mare pe teren si in tribunele echipei gazda dar scorul nici pe departe nu avea sa ramana asa iar de acest lucru aveam sa ne convingem in minutele urmatoare cand, asa cum bine spunea cineva, acesta a fost un meci de fotbal nerecomandat celor care stau rau cu inima. In minutul 82, jucatorul Craciun aflat in careul oaspetilor preia un balon care ii este trimis de pe partea dreapta in sensul de atac al echipei gazda si de la sase metri trimite balonul in plasa. Scor 5-3 pentru gazde. Rumoare in tabara echipei oaspete, exuberanta in randul elevilor antrenati de Cornel Militaru care, inainte de debutul partidei, imi marturisea ca are mari emotii cu privire la partida de astazi si, dupa ce am vazut ceea ce am vazut pe teren, pot sa spun ca avea mare dreptate. Doar doua minute a putut fi mentinut acest scor pe tabela de marcaj pentru ca in minutul 84 , in urma unui atac al echipei oaspete scorul devine 5-4 prin golul marcat de catre jucatorul Costin. Pentru intreruperile de joc , ca urmare a faulturilor repetate ale jucatorilor ambelor echipe, centralul a prelungit meciul cu patru minute ceea ce a facut ca ambele echipe sa joace “cu garda jos” , la risc. Asa se face ca in minutul 92 echipa locala isi mareste scorul la 6-4 prin jucatorul Craciun iar partida se incheia cu un binemeritat succes al echipei gazda care isi pastreaza locul intai pe podiumul ligii acumuland 10 puncte. Felicitari ambelor echipe pentru spiritul combative, multumiri prietenilor de la Est Media Press care infruntand un vant puternic au transmis in direct partida de fotbal dintre echipele Sportul Ciorasti si Victoria Gugesti.

Text informații + foto:Pahon Stefan