VIDEO + Galerie foto | Fotbal, Liga a III-a: CSM Focșani 2007 - ACS Suporter Club Oțelul Galați 2-1 (0-1)

13 apr 2019 480 vizualizări

Pentru Focșani a înscris Cosmin Pasăre, în minutele 61 și 64.iar fotbaliștii gălățeni au marcat golul în prima repriză în minutul 38.

Meciul s-a disputat pe  stadionul Milcovul din Focșani pe un teren greu datorită condițiilor meteorologice de sâmbătă 13 aprilei 2019 la ora disputării partidei .Acestea aveau să  pună  probleme  atât fotbaliștilor CSM Focșani 2007 cât și celor de la  Oțelul Galați. Trebuie spus că meciul de pe stadionul Milcovul a fost unul  echilibrat .Se știe oaspeții, sunt pe locul secund în clasamentul Seriei I din Liga a treia.Ei  au deschis scorul în prima repriză, în minutul 38. În repriza a II-a însă  fotbaliștii  focșăneni antrenați de Vasile Burgă și Adrian Toma au reușit să înscrie de două ori, prin atacantul Cosmin Pasăre, în minutele 61 și 64 și să întoarcă în consecință soarta partidei.. În final Astfel, CSM Focșani 2007 – Oțelul Galați s-a încheiat cu scorul de 2-1 (0-1). Ca urmare a acestei victorii, CSM Focșani 2007  a acumulat 37 de puncte. Din informațiile redactorilor Ziarului de Vrancea la meciul CSM Focșani 2007 - ACS Suporter Club Oțelul Galați  de sîmbătă 13 aprilie 2019 de pe stadionul Milcovul  a asistat, din nou, fostul fotbalist al Stelei, Rică Neaga. Etapa viitoare fotbaliștii focșăneni au de disputat un meci în deplasare, cu formația din județul Iași Știința Miroslava, ocupanta locului al patrulea în clasamnetul seriei.

În VIDEO de mai jos puteți viziona cum s-au înscris golurile într-un montaj realizat de Sportuldevrancea Focsani

Citiți și:Fotbal, Liga a III-a: CSM 2007 – ACS Suporter Club Oțeul 2-1 (0-1)

Formația CSM Focșani 2007: Dogaru - Petrescu, Panaite, Salaoru –Popa (55 Paizan), Pădineanu, Săpunaru, Manu (60 Sterian) – Predoiu (Dediu), Pasăre (90 Lăudatu).

Sâmbătă, 13 aprilie, pe stadionul Milcovul, într-o partidă începută la ora 17:00, fotbaliștii antrenați de Vasile Burgă și Adrian Toma au câștigat meciul cu ACS Suporter Club Oțelul Galați.

Pe un teren înmuiat de ploaia măruntă care a căzut tot timpul meciului, focșănenii au părut mai bine adaptați condițiilor de joc și au avut câteva acțiuni prin care au amenințat poarta oaspeților fără însă a le produce vreo pagubă: în minutul 1, Manu a șutat pe jos, în diagonală, dar mingea a trecut pe lângă bară, în minutul 4, Predoiu a centrat prea înalt pentru Pasăre, iar în mintul 10, Mihai a trimis la colțul lung, pe sus, din lovitură liberă de la 30 de metri, pe lângă vinclu. În minutul 19, Neagu de la oaspeți a șutat de la 30 de metri, prin surprindere, dintre trei adversari și mingea s-a dus pe lângă încheietura barelor din stânga lui Dogaru, însă în minutul 38 gălățenii au deschis scorul: David a trecut nestingherit prin apărarea gazdelor în zona centrală, a trimis la Munteanu care a tras plasat, cu latul, în colțul lung: 0-1! A urmat replica focșănenilor care au împins jocul în jumătatea Galațiului și, în minutul 41, Petrescu a centrat pentru Predoiu a cărui lovitură de cap din plonjon a trimis mingea pe lângă stâlpul din stânga lui Vlasie.

Partea a doua a întâlnirii a început cu joc la mijlocul terenului. În minutele 55 și 60, de la CSM 2007 au ieșit Popa și Manu și au intrat Paizan și Sterian. Cu forțe proaspete, gazdele au iuțit jocul și, în minutul 61 au reușit primul lor gol: de pe stânga, Paizan a bătut de la corner scurt, pe jos, la Pasăre care a preluat la marginea careului de 16 metri, a pivotat pe lângă grupul de adversari din spatele său și a trimis mingea în plasa porții lui Vlasie: 1-1! Trei minute mai târziu, același Pasăre a primit mingea în careu, lateral dreapta, a driblat scurt și a șutat pentru 2-1!

Gălățenii au trecut la ofensivă cu toate liniile, s-au lăsat descoperiți și, în minutul 72, Pasăre a sprintat la o minge pe dreapta, și-a depășit adversarul direct, s-a dus spre poarta lu Vlasie, dar a fost falutat din spate înainte de a ajunge în careu, doar cu portarul gălățean în față. Oapeții au forțat egalarea, dar aproape de gol au fost tot fotbaliștii Focșaniului: în minutul 86, Pasăre și-a depășit din nou adversarul direct, a pasat în zonă liberă lui Dediu însă șutul acestuia a dus mingea pe lângă stâlpul porții Oțelului.

A fost o victorie meritată a CSM 2007, frumoasă și muncită, în fața unei formații a Oțelului care nu a arătat, totuși, ca o pretendentă veritabilă la promovare!

În etapa următoare, sâmbătă, 20 aprilie, CSM Focșani 2007 va juca la Știința Miroslava.-CSM Focșani 2007 oficial

Citiți și ce spune primarul focșaniului Cristi Valentin Misăilă pe contul său de facebook despre meciul CSM 2007 Focșani - Oțelul Galați 2 - 1

”Victorie uriașă obținută de băieții noștri, astăzi, în etapa a 22-a, împotriva fostei campioane a României la fotbal din sezonul 2010-2011 și actualmente ocupantei locului doi în clasament, Oțelul Galați. O victorie extrem de mare și cu siguranță cea mai importantă de la înființarea echipei până astăzi, venită după o serie de rezultate dintre cele mai bune obținute în acest retur de campionat (7 meciuri din care 5 victorii și două remize).

Astăzi am revăzut plăcerea băieților de a juca fotbal. Au făcut-o cu multă poftă și dezinvoltură, și-au dominat adversarul, și-au creat ocazii și au dat tot timpul senzația că sunt peste ei. Și nu împotriva oricui (repet!) ci a unei foste formații din prima ligă a țării, o echipă cu mari pretenții, cu un lot de jucători din care încă mai fac parte componenți ai “echipei de aur” ce în 2011 câștiga atât titlul cât și Supercupa României la fotbal și se duela în grupele Champions League cu formații precum Benfica Lisabona, FC Basel ori Manchester United.

Așadar avem un start foarte bun de retur, rezultatele ne sunt favorabile și la fotbal, suntem pe drumul pe care ni-l dorim, însă va trebui să rămânem la fel de serioși și concentrați pentru a avea continuitate și a mulțumi pe deplin suporterii noștri.

Felicitări, băieți! Suntem aproape de voi și știm că puteți și mai mult!”