Victorie la scor a handbaliștilor focșăneni | CSM Focșani 2007 - CSU Suceava :32-20 (12-6)

5 dec 2018 665 vizualizări
Foto arhiva ZdV

CSM Focșani întrerupe seria înfrângerilor cu o victorie categorică împotriva Sucevei-handbalmania.ro

După patru înfrângeri consecutive, CSM Focșani a câștigat, miercuri seara, pe teren propriu, partida cu CSU Suceava, revenind pe poziție de play-off. Echipa pregătită de Sandu Iacob s-a impus categoric, la capătul unui meci echilibrat în primele 25 de minute. În minutul 24, scorul era 8-6 pentru gazde, care au înscris, apoi, patru goluri consecutive până la pauză. În repriza secundă, echipa vrânceană s-a distanțat treptat, diferența maximă înregistrată fiind de 13 goluri.

Felicit jucătorii pentru modul în care au abordat partida. E o victorie binemeritată și binevenită, am câștigat la o diferență confortabilă și datorită faptului că echipa din Suceava nu și-a putut folosi cei mai buni jucători pe care-i are la acest moment și pentru noi acest lucru a constituit un avantaj. Asta nu știrbește, însă, cu nimic concentrarea și dorința pe care le-am arătat în acest meci. Sandu Iacob (antrenor CSM Focșani)

CSM Focșani – CSU Suceava 32-20 (12-6)

Focșani: Marocico, Tevzadze – Țuțu 6, Pătru 5, Hagiu 4, Hrimiuc 3, Mocanu 3, Sladic 3, Miroiu 2, Moisă 2, Năstasie 2, Rotaru 1, Popovici 1, Ragea, Rață, Posa. Antrenor: Sandu Iacob.

Suceava: Erhan, Andrei, Duman – Lupu 4, Ciubotariu 3, Oancea 3, Adomnicăi 2, Costea 2, Sandu 2, Alupoaiei 2, Tîrzioru 1, Ionescu 1, Șoldănescu, Baican. Antrenor: Adrian Chiruț.

Într-un alt meci disputat miercuri, în cadrul etapei a XIII-a din Liga Zimbrilor, Potaissa Turda – HC Dobrogea Sud Constanța 29-26.

Text informații:handbalmania.ro

Citiți și:Turda câștigă disputa cu Constanța, Steaua și Focșani se impun fără probleme în ultima etapă a turului

Ultima etapă a Ligii Zimbrilor a continuat miercuri 05.12.2018  cu alte trei partide, după ce luni CSM București învinsese pe Poli Timișoara cu 22-20.

Potaissa Turda a trecut de Dobrogea Sud Constanța, 29-26, după un meci pe parcursul căruia a condus și la opt goluri. Ardelenii ajung la cinci victorii în cinci meciuri oficiale în fața Dobrogei, o serie începută în martie 2017. Marius Szoke a fost cel mai bun marcator al întâlnirii, cu șapte reușite.

Ajunsă la Cluj direct de la Presov, unde a pierdut în fața lui Tatran, CSA Steaua București a trecut de Univeristatea din localitate fără emoții, 37-25. Pentru vicecampioni este cel mai clar succes al sezonului și primul meci din campionat în care depășesc 35 de goluri marcate.

Tot la 12 goluri s-a impus și CSM Focșani în fața Sucevei, formație ce nu s-a bazat astăzi pe mai mulți jucători de bază. Echilibrul s-a rupt în ultimele cinci minute ale primei reprize, când de la 8-6 s-a făcut 12-6. Scorul a căpătat proporții în actul secund, s-a ajuns la un maxim de 13 goluri, iar tabela s-a oprit în cele din urmă la 32-20. Este pentru a doua oară când sucevenii pierd cu acest scor în actualul sezon, după meciul de la Turda.