VIDEO | Înfrângere ”la mustață” pentru CSM Focșani în optimile Cupei României la Handbal Masculin

8 dec 2019 1584 vizualizări

CSM Focșani 2007 a fost eliminată după cea de-a doua serie de lovituri de la 7 metri, în meciul disputat acasă cu AHC Potaissa Turda, în cadrul optimilor Cupei României la Handbal Masculin. Scorul final: CSM Focșani 2007 - AHC Potaissa Turda: 30-31.

Meci spectaculos disputat astăzi la Sala Polivalentă din Focșani, în optimile Cupei României. Atât după cele 60 de minute regulamentare, cât și după prima serie de lovituri de la 7 metri, scorul a fost egal, respectiv 26-26 și 3-3 (câte 2 aruncări de la 7 metri din prima serie de 5 au fost ratate de ambele formații).

În a doua serie de lovituri de la 7 metri, focșănenii au ratat, în timp ce handbaliștii de la AHC Potaissa Turda au înscris, scorul final fiind: CSM Focșani 2007 - AHC Potaissa Turda: 30-31

Astfel, AHC Potaissa Turda se califică în sferturi, în competiția pentru Cupa României la Handbal.

Meciul a fost transmis în direct pe TVR1.

Citiți și: Handbal, Cupa României: CSM Focșani – AHC Potaissa Turda 30-31 (9-14, 27-27) după lovituri de departajare

Formații

CSM Focșani 2007: Marocico, Cloșcă – Pătru – 1, Popovici, Cozorici, Miroiu – 8, Țuțu – 5, Hrimiuc – 2, Rață- 2, Nuțu, Marijanac – 4, Eros – 6, Gramatic, Sladic – 2, Mănescu.

AHC Potaissa Turda: Cîntec – 4, Ghivil – 1, Pințoiu, Pop, Thalmaier – 1, Terzic – 4, Talas – 1, Szopka, Ghiță – 5, Iancu – 1, Szoke – 6, Irimuș, Pavel – 6, Savic, Șandru – 1, Rohozneanu – 1.

CSM Focșani 2007 a fost eliminată din Cupa României de Potaissa Turda , după prelungiri, în această seară, în Sala Polivalentă. Gazdele au făcut o partidă cel puțin la nivelul celei cu Dinamo București din campionat, însă au fost eliminate după ce la pauză era 9-14 iar după 60 de minute era egal, 27-27. În urma loviturilor de departajare, oaspeții au fost declarați câștigători!

Text informații:CSM Focșani 2007 oficial

Meci dramatic duminică după-amiază la Focșani, în optimile Cupei României masculine. La al doilea meci consecutiv în deplasare în cupă, Potaissa Turda a reușit o nouă calificare în urma aruncărilor de departajare, după cea reușită pe terenul Stelei. Turdenii au avut cinci goluri avans la pauză, diferență ce s-a menținut până în minutul 46, după care gazdele au revenit și au preluat conducerea în minutul 54, 22-21. S-a mers cap la cap până la final, Focșaniul a avut ultimul atac, însă n-a reușit să înscrie și s-a trecut la aruncările de departajare. După prima serie de 5 aruncări, ambele echipe au ratat de câte două ori, apoi s-a trecut la serii de câte o aruncare, la prima au ratat Rohozneanu și Sladic, apoi Terzic a marcat, după care Szopka a apărat aruncarea lui Marijanac.

Text informații:handbalmania.ro

Urmăriți în VIDEO de mai jos înregistrararea integrală a meciului  CSM Focșani – AHC Potaissa Turda

Preluare semnal transmisie Iordache Virgil

Citiți și părerea unui spectator prezent în sala sportuirlor după meciul de handbal masculin CSM Focșani – AHC Potaissa Turda

”CSM Focșani - Potaissa Turda: 30-31(9-14) după aruncările de la 7m, în optimile de finală ale Cupei României la handbal masculin. 27 - 27 după 60 de minute de joc. Au fost multe faze controversate în această partidă, ratări, un joc foarte tensionat.... Am pierdut la 7m însă rămân: jocul solid al echipei noastre, revenire după ce am fost conduși cu 5 goluri la pauză, dăruirea băieților noștri, la fel ca în meciul cu Dinamo, etc. Publicul a fost de nota 1000. La Focșani este iubit la maximum acest sport. Păcat de unele greșeli de arbitraj care au schimbat soarta jocului. E bine că meciul a fost transmis și de TVR și mulți iubitori de handbal au văzut fazele la care ai noștri au fost dezavantajați. Felicitări, băieți! V-ați autodepășit, ați dat totul pentru o victorie. Vă mulțumim! Mii de mulțumiri și publicului focșănean! Suntem alături de voi, și la bine și la greu. Joi, de la 18.30, jucăm în Liga Națională cu CSM Făgăraș. Vă așteptăm din nou la sală! Avem o echipă puternică și frumoasă. Și trebuie să umplem mereu Sala Polivalentă din Focșani. Mergem împreună înainte!”