Sprint după maraton la Antipozi

22 ian 2018 723 vizualizări

Simona Halep a învins-o rapid pe japoneza de 20 de ani Naomi Osaka și s-a calificat în sferturile de finală la Australian Open * ea o va întâlni, mâine, pe jucătoarea cehă Karolina Pliskova, în fața căreia are un palmares net favorabil

Simona Halep a obținut o nouă victorie la Australian Open și s-a calificat în sferturile de finală, învingând-o cu 6-3, 6-2 în 79 de minute pe japoneza Naomi Osaka (20 de ani, 72 WTA), după un meci caracterizat de mulți comentatori drept cel mai bun al Simonei din acest an.  După accidentarea la glezna stângă din primul tur și după cele aproape patru ore jucate sâmbătă, cu Lauren Davis, în optimi, era greu de anticipat o evoluție a Simonei Halep atât de consistentă, și din punct de vedere fizic și al loviturilor, în partida cu puternica Naomi Osaka. Dar Halep a reușit acest lucru, pentru că adversara ei nu este o adeptă a tacticii, a jocului de uzură. Osaka nu se angrenează în raliuri decât dacă este forțată, joacă numai ofensiv și riscant, reușind lovituri bune, dar făcând multe erori neforțate în același timp. De partea cealaltă, Halep a răspuns cu răbdare, fără a se teme să lungească punctele, cu un serviciu eficient, cu o defensivă foarte bună, din care a ieșit cu lovituri agresive, ce i-au adus puncte spectaculoase. Liderul WTA avea nevoie de un astfel de suces, scurt, în două seturi, pentru moralul ei și pentru recuperarea în vederea evoluțiilor viitoare de la Melbourne. și a reușit acest lucru, în fața unei jucătoare care nu pierduse niciun set la această ediție a competiției. Primul set a început echilibrat, ba chiar cu un ușor avantaj al japonezei. Simona  a salvat o minge de break la 1-2, apoi alte trei la 2-3. Ieșită din "asediu", românca a jucat din ce în ce mai bine, a reușit break-ul în game-ul următor, în care a avut primele șanse, și a repetat această performanță la 5-3, punând capăt setului după 43 de minute. Osaka a obținut primul ei break în startul setului secund. Halep l-a anulat cu rebreak și apoi a câștigat alte trei jocuri consecutive, ducând scorul la 4-1. Japoneza a mai obținut un game, la acest scor, pe propriul serviciu, înainte de a se înclina definitiv. Anterior, Halep mai jucase de două ori cu Naomi Osaka și se impusese de fiecare dată, în trei seturi. “ A fost un meci extraordinar. Sunt fericită că sunt din nou în sferturi, nu mă așteptam când am început turneul, din cauza accidentării, dar azi am jucat bine și sunt mândră că am reușit să abordez fiecare punct cu concentrare.. Simt încă accidentarea, dar încerc să nu mă gândesc prea mult la ea, încerc să mă bucur de moment și să dau totul, pentru că după acest turneu o să am câteva zile libere. Știam că ea lovește mingea foarte puternic, a trebuit doar să o mișc mult, ceea ce am făcut destul de bine, am schimbat ritmul, uneori am lovit mai tare, alteori mai ușor, am făcut doar ceea ce am vorbit cu echipa înainte de meci și am făcut bine", a declarat Halep, la interviul de pe teren. Mai târziu, Simona a mărturisit într-o conferință de presă că în noaptea dinaintea partidei cu Naomi Osaka nu a putut să doarmă, din cauza durerilor avute, în urma meciului epuizant disputat cu Lauren Davis. "Prima zi după meci a fost apropae OK. Noaptea trecută a fost grea, nu am putut să dorm. Mă durea peste tot. Dar am dormit două ore înainte de meci și a fost suficient", a declarat românca, într-o conferință de presă, ea precizând că nu știe dacă va reuși să participe la turneul de la Sankt Petersburg, de săptămâna viitoare, la care este înscrisă.

Pliskova, apoi Kerber și Wozniacki?

Adversara Simonei în sferturi va fi jucătoarea cehă Karolina Pliskova (6 WTA), învingătoare în ultimul meci al zilei de ieri, cu scorul de 6-7, 6-3, 6-2 în fața compatrioatei sale Barbora Strycova (24). Pliskova a ajuns a doua oară consecutiv în sferturi la AusOpen (cea mai bună performanță a ei la acest turneu), după un meci care a durat două ore și 41 de minute și după ce a pierdut primul set la această ediție a competiției de la Melbourne. Cea mai bună performanță a ei la un GS este finala US Open, pierdută în fața germanei Angelique Kerber, în 2016, cu 3-6, 6-4, 4-6. Simona Halep conduce cu scorul de 5-1 în întâlnirile directe cu Pliskova. Românca a învins-o ultima oară pe sportiva cehă în 2017, în semifinalele de la Roland Garros , cu scorul de 6-4, 3-6, 6-3. Pliskova (25 de ani, 1,86 metri înălțime), fostă ocupantă a locului I WTA, în iulie 2017, a câștigat singura dată în fața Simonei Halep, în 2016, la Cluj în Cupa Federației, cu 6-7, 6-4, 6-2.  La Melbourne, partida Pliskova - Halep va avea loc mâine.  Învingătoarea din acest meci va juca în semifinale cu câștigătoarea întâlnirii Angelique Kerber (Germania, 16) și Madison Keys (SUA, 20).

Ieri, Angelique Kerber a trecut foarte greu, după două ore și opt minute de taiwaneza Hsieh Su Wei (88 WTA), cea care le-a eliminat pe Garbiñe Muguruza și Agnieszka Radwanska. “Angi” s-a impus cu scorul de 4-6, 7-5, 6-2 și a ajuns pentru a doua oară în sferturi la AusOpen, câștigând ediția din 2016. Madison Keys a trecut neașteptat de ușor de jucătoarea franceză Caroline Garcia (8 WTA), 6-3, 6-2 în 68 de minute.

Astăzi, sunt programate primele două meciuri din sferturile feminine: Caroline Wozniacki (Danemarca, 2 WTA) – Carla Suarez (Spania, 39) și Elina Svitolina (Ucraina, 4 WTA) – Elise Mertens (Belgia, 37 WTA). Tot astăzi, perechea românească va evolua după ore 03:30 în sferturile de finală ale probei de dublu, în compania cuplului american Jennifer Brady/Vania King.

Mari surprize în turneul masculin

Americanul Tennys Sandgren (97 ATP) și sud-coreeanul Chung Hyeon (58) au fost marii performeri ai zilei de ieri în optimile turneului ATP de la Melbourne.; Sandgren l-a învins pe austriacul Dominic Thiem (5 ATP) cu 6-2, 4-6, 7-6, 6-7, 6-3 după aproape patru ore de joc. Și Chung Hyeon a făcut istorie, devenind primul coreean ajuns în sferturile unui turneu GS. Chung, câștigător în noiembrie al turneului speranțelor “Next Generation l-a învins în trei ore și 21 de minute pe fostul lider mondial, Novak Djokovic, scor 7-6, 7-5, 7-6. Ce-i drept, “Nole” a evoluat la AusOpen, după mai multe luni de pauză, cauzate de o accidentare la cot. Chung sau Sandgren va fi unul dintre semifinaliștii care vor fi stabiliți mâine. Într-un alt sfert de finală, se vor întâlni deținătorul titlului, Roger Federer (2 ATP) și cehul Tomas Berdych (20). Federer a trecut de ungurul Marton Fucsovics (80 ATP), scor 6-4, 7-6, 6-2 iar Berdych l-a învinspe  italianul Fabio Fognini (25) cu 6-1, 6-4, 6-4. Federer conduce cu 19-6 în întâlnirile cu Berdych. Astăzi, în primele două partide din sferturile de finală, se întâlnesc Rafael Nadal (1 ATP) cu croatul Marin Cilic (6) și Grigor Dimitrov (3) cu britanicul Kyle Edmund (49)