Campionii de lângă noi | Focșăneanul judoka Laris Borș, al șaptelea din lume la categoria 60 kg

20 oct 2018 845 vizualizări

Laris Borș, de la CSM Focșani 2007 a reprezentat România la Campionatul Mondial de Judo de la Nassau, în Bahamas, miercuri, 17 octombrie, la categoria 60 kg.
Laris Borș, și-a confirmat valoarea deosebită și, după ce a stat în primul tur, a câștigat în al doilea meciul cu Luukas Saha, din Finlanda, apoi, în a treia rundă s-a impus în fața rusului Ramazan Abduleav. În sferturi de finală, însă, în disputa cu georgianul Jaba Papinashvili, a pierdut în prelungiri și a ratat intrarea între primii patru judoka ai categoriei 60 kg. din lume. Ceea ce ar fi însemnat, automat, o medalie! În meciul pentru clasament, Laris a fost întrecut de cazahul Bauyrzhan Narbayev și a încheiat competiția mondială pe locul al șaptelea.

Sensei Stănică Grosu, unul dintre profesorii care au lucrat la formarea campionului de la Focșani și președintele secției de judo a CSM Focșani 2007 a declarat că ”Laris a obținut o performanță extraordinară. Locul al șaptelea din lume este cu adevărat o performanță excepțională, dar știu că nu se va opri! Este în urcare! S-a luptat extraordinar. Îl felicit din toată inima!”

Laris Borș a spus că va munci mai mult și își dorește ca data viitoare să fie pe podium.

Pentru o mai corectă evaluare a performanței mondiale a lui Laris Borș, se cuvine să spunem că sportivul focșănean a ratat, cu puțin timp în urmă, participarea la Campionatul European de juniori din cauza unei accidentări la o mână, și ale cărei urmări le-a resimțit și la Nassau.

Laris Borș mai poate participa și la viitoarea ediție a Campionatului Mondial de juniori. Însă, în acest an, la 2 noiembrie, are posibilitatea să câștige medalie la Campionatul European U 23!

Text informații + foto:CSM Focșani 2007 oficial