Sport

Sportivii vrânceni s-au întors acasă cu 30 de medalii de la Campionatul Național de Brazilian Jiu Jitsu

Ziarul de Vrancea
4 mai 2022 2081 vizualizări

La București, în prima zi a lunii mai a avut loc ediția a IV-a a Campionatului Național de Brazilian Jiu Jitsu, organizat de Federația Română de Arte Marțiale (FRAM) în colaborare cu Ministerul Sportului. Concursul a fost găzduit de complexul sportiv Apollo și a fost destinat categoriilor de vârstă copii, juniori și juvenili (5-18 ani). Vrancea a fost reprezentată de Asociația Sportivă Academia Marinus Focșani Jiu Jitsu, cu un lot de 32 de sportivi pe disciplina de Brazilian Jiu Jitsu și 2 sportivi pe disciplina de NO GI (fără kimonouri).

Rezultate spectaculoase pentru sportivii focșăneni participanți la ediția a IV-a a Campionatului Național de Brazilian Jiu Jitsu de la București, care a avut loc pe 1 mai,: 11 medalii de aur, 15 de argint și 3 de broz la proba de GI (cu kimonouri) și o medalie de argint la adulți la NO GI. A fost o competiție de nivel înalt cu foarte mulți sportivi bine pregătiți, după cum au transmis reprezentanții clubului de la Focșani care  a participat cu următorii sportivi:

Medaliați cu aur: Mustafa David Andrei, Casu Darius, Magiaru Fabian, Monac Zian, Molnar Vasile, Rusu Andrei, Culiță Maya, Nuțu Amalia, Culiță Mălina, Lungu Andra, Ferariu Denisa Maria

Medalii de argint au obținut sportivii: Șerban Rareș, Boubătrân Nicolas, Vasile Raimond, Susanu Sebastian, Cucoș David, Alecu Adelin, Ușurelu Tudor, Drăghici Denisa, Panaitescu Beatrice, Molnar Beatrice, Culiță Maia Ștefania, Dumitrașcu Elina, Mihăilă David, Ușurelu Ștefan, Cîrnu Denis și Vasile Mihai.

Din lot au mai făcut parte sportivii: Tănase Kevin Ionuț, Săpunaru Ianis Gabriel, Curte Darius Vasile, Huzuneanu Ianis Andrei, Răducioiu Tudor, Susanu Rareș Petru, Bîrlădeanu Bogdan Traian care, deși nu au obținut nicio situare pe podium, au luptat foarte bine, într-o competiție cu înalt nivel. Copiii și tinerii sunt antrenați de Marian Dobrică într-o sală închiriată cu ajutorul financiar al părinților.


În lipsa unui acord scris din partea Ziarului de Vrancea, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi inseraţi vizibil link-ul articolului: #insertcurrentlinkhere

Ziarul de Vrancea  nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor din comentariile de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.

Comentarii: 0

Adaugă comentariu
Trebuie să fii autentificat pentru a putea posta un comentariu.
Ziarul de Vrancea doreste ca acest site sa fie un spatiu al discutiilor civilizate, al comentariilor de bun simt. Din acest motiv, cei care posteaza comentarii la articole trebuie sa respecte urmatoarele reguli:
1. Sa se refere doar la articolul la care posteaza comentarii.
2. Sa foloseasca un limbaj civilizat, fara injurii, calomnii, comentarii antisemite, xenofobe sau rasiste.
3. Sunt interzise atacurile la adresa autorilor, daca acestea nu au legatura cu textul.
4. Username-ul sa nu fie nume de personalitati ale vietii publice sau parodieri ale acestora.
Autorul unui articol poate fi criticat pentru eventuale greseli, incoerenta, lipsa de documentare etc.
Nerespectarea regulilor mentionate mai sus va duce la stergerea comentariilor, fara avertisment si fara explicatii.
Abaterile repetate vor avea drept consecinta interdictia accesului la aceasta facilitate a site-ului.