Simona și-a testat anduranța

20 ian 2018 849 vizualizări

După un supermaraton de aproape patru ore, românca a învins o adversară într-o formă de zile mari și s-a calificat în optimile de finală la Australian Open * ea întâlnește astăzi, în cursul dimineții, pe japoneza Naomi Osaka * Monica Niculescu și Irina Begu merg în sferturi la dublu feminin

În noaptea de vineri spre sâmbătă, la Melbourne Park, timp de aproape patru ore, tenisul a trăit momente amestecate de spectacol, suspans și – pe alocuri- durere în partida dintre liderul mondial, Simona Halep și jucătoarea americană Lauren Davis (76 WTA), încheiat cu un scor neverosibil pentru tenisul feminin: 4-6, 6-4, 15-13. Meciul a avut 48 de game-uri și a egalat recordul în materie la Australian Open, stabilit acum 22 de ani, la întâlnirea dintre americana Chanda Rubin și spaniola Arantxa Sanchez (6-4, 2-6, 16-14, în sferturi). Ca durată, cu trei ore și 45 de minute jucate, partida de sâmbătă este a patra din istoria Australian Open. Meciul nu a evidențiat o formă deosebită a Simonei, însă jucătoarea română are meritul de a nu ceda niciun moment moment într-o partidă în care adversara și-a apărat cu dinții șansele, cu un joc superior locului pe care îl ocupă în clasament. Totodată, această partidă de pe Rod Laver Arena, a testat posibilitățile fizice psihice  ale Simonei, considerate de unii mai puțin cunoscători, drept precare. Faptul rarisim că Simona a întâlnit o adversară cu 10 centimetri mai scundă decât ea, nu a contat prea mult, deoarece Lauren a alergat necontenit și a chinuit-o în dese rânduri pe Simona cu reverul. Deși este un termen mai puțin folosit în tenis, se poate spune că Halep a fost dominată în primul set de micuța jucătoare din Ohio, evoluția româncei amintindu-le multora de finalul de coșmar al partidei cu Jelena Ostapenko de la Roland Garros 2016. Mai mult decât atât, americancei părea că îi convine să fie fugărită dintr-o parte a alta a terenlui, răspunzând cu aceeași monedă. Din fericire pentru Simona, exuberanța din jocul americancei avea să se mai stingă, în urma unor greșeli din poziții ideale, care au mai dereglat jocul exact din prima parte a meciului. Setul I a curs echilibrat până la 2-2, când Halep a reușit break-ul, dar nu l-a consolidat cu serviciul. După două jocuri câștigate la rând de jucătoarea americană, Halep a egalat la 4, dar nu a putut mai mai mult, astfel că setul a intrat pe tabelă în dreptul jucătoarei americane. Tot Halep a reușit prima break-ul în setul al doilea, la scorul de 1-1, după ce Davis a condus cu 40-15. De această dată, ea și-a dublat avantajul cu serviciul, a făcut față unei mingi de break la 4-2 și a câștigat setul tot cu 6-4La fel ca în setul secund, Simona Halep a reușit break-ul la 1-1 în decisiv, apoi a dus scorul la 3-1. Davis nu a cedat și a câștigat trei game-uri la rând. De la 3-4, Halep a reușit ea să ia două jocuri consecutive  și să servească pentru meci, însă a fost lipsită de inspirație și Davis a egalat la cinci.  Simona a mai reușit încă de două ori să câștige pe serviciul adversarei, însă de fiecare dată Lauren a găsit resurse pentru rebreak. Momentul de groază pentru fanii Simonei a venit la 11-10 pentru Davis, când aceasta a avut 40-0. Însă Simona egalat, pe fondul unei accidentări suferite de Lauren Davis la o unghie a piciorului drept. Sportiva din SUA a cerut intervenție medicală, deși nu era pauză. După mai bine de șase minute, Davis a revenit pe teren și meciul s-a reluat. Din cauza problemelor avute, americanca a fost mai puțin agresivă, dar Halep nu a putut concretiza nicuna dintre cele cinci mingi de break avute. Davis a făcut 12-11 și apoi 13-12, cerând din nou time-out medical. După o altă pauză, de aproape cinci minute, Halep a egalat și a câștigat următoarele două game-uri și partida, cu 15-13 în decisiv, la prima minge de meci avută, Simona resimțind în finalul meciului o oboseală acută.

După acest joc chinuitor și în condițiile în care glezna stângă a început din nou să-i  facă probleme, Simona a dedicat toată ziua de ieri recuperării, iar astăzi după la ora 8:00 va trebui s-o înfrunte, în optimi,  pe japoneza Naomi Osaka (72 WTA, 20 de ani), calificată pentru prima oară într-o asemenea fază într-un turneu de Grand Slam. Japoneza cu orgini haitiene din partea tatălui a învins-o, cu scorul de 6-4, 6-2, pe cea mai bună jucătoare a gazdelor australiene, Ashleigh Barty (18 WTA). Înaltă de 1,80 m, Osaka a fost denumită subit de către unele medii dâmbovițene drept un fel de “Serena Williams a Asiei”, datorită loviturilor sale puternice și a jocului ofensiv. Naomi s-a întâlnit de  două ori cu Simona, la Roland Garros în 2016 și la Miami în 2017, iar românca a câștigat ambele meciuri în trei seturi.Cel mai bun loc ocupat de Osaka a fost 40, în 2016, la numai 18 ani. Meciul va fi al patrulea pe Arena Margaret Court și va fi precedat de două întâlniri de dublu feminin și una de simplu masculin.

Cea de-a doua jucătoare română calificată în turul III, Ana Bogdan (107 WTA), a fost eliminată de o jucătoare puternică, finalista de la US Open 2016, americanca Madison Keys (20 WTA), scor 3-6, 4-6. Cu câte un break pe set, la scorul de 4-3, în primul, și la 1-1, în cel de-al doilea, Keys s-a impus după o partidă care a durat o oră și 13 minute. Cel mai așteptat meci din turul III, disputat sâmbătă a fost cel dintre singurele jucătoare care au câștigat turneul prezente în ediția actuală. Spectacolul s-a lăsat așteptat, fiindcă Angelique Kerber a câștigat net, scor, 6-1, 6-3 în fața umbrei Maria Șarapova. Revenită în mare formă, Kerber va juca în optimi cu surprinzătoarea taiwaneză Hsieh Su Wei (88), care după ce a bătut-o pe Garbiñe Muguruza, a trecut și de poloneza Agnieszka Radwanska, scor 6-2, 7-5.

Irina Begu și Monica Niculescu, favoritele numărul 10, s-au calificat, ieri, în sferturile de finală ale probei de dublu de la Australian Open. Perechea română a beneficiat de abandonul perechii Nadia Kicenok/Anastasia Rodionova (Ucraina/Australia), la scorul de 4-1 în primul set pentru românce. În sferturi, Irina și Monica vor întâlni cuplul american Jennifer Brady/Vania King (SUA), care a învins cu 6-4, 7-5 echipa Nicole Melichar/Kveta Peschke (SUA/Cehia). Sorana Cîrstea, împreună cu brazilianca Beatriz Haddad, au trecut de turul II, depășind cuplul Alicja Rosolska/Abigail Spears (Polonia/SUA, nr.10), dar au fost învinse în optimi de favoritele nr. 4, cehoaicele Lucie Safarova și Barbora Strycova, care au eliminat și perechea Olaru / Savciuk. De asemenea, în turul II la dublu masculin Horia Tecău și Jean-Julien Rojer au fost învinși de echipa australiană Sam Groth/Lleyton Hewitt, scor  6-7, 6-4, 5-7.

Simplu feminin, turul III: Karolina Pliskova (Cehia) – Lucie Safarova (Cehia) 7-6, 7-5; Caroline Garcia (Franța) – Aliaksandra Sasnovici (Belarus) 6-3, 5-7, 6-2; Barbora Strycova (Cehia) – Bernarda Pera (SUA) 6-2, 6-2. Optimi: Carla Suarez (Spania) – Anett Kontaveit (Estonia) 4-6, 6-4, 8-6; Caroline Wozniacki (Danemarca) – Magdalena Rybarikova (Slovacia) 6-3, 6-0; Elise Mertens (Belgia) – Petra Martic (Croația) 7-6, 7-5; Ellina Svitolina (Ucraina) – Denisa Allertova (Cehia) 6-3, 6-0. Astăzi vor avea loc celelalte partide: Keys – Garcia, Hsieh – Kerber, Halep – Osaka, Strycova – Pliskova. Primele sferturi: Mertens – Svitolina, Suarez – Wozniacki.

.......................

Simplu masculin, turul III: Tennys Sandrgen (SUA) – Maximilian Matterer (Germania) 5-7, 6-3, 7-5,7-6; Dominic Thiem (Austria) – Adrian Mannarino (Franța) 6-4, 6-2, 7-5; Fabio Fognini (Italia) – Julien Benneteau (Franța) 3-6, 6-2, 6-1, 4-6, 6-3; Chung Hyeon (Coreea de Sud) – Alexander Zverev (Germania) 5-7, 7-6, 2-6, 6-3, 6-0; Marton Fucsovics (Ungaria) – Nicolas Kicker (Argentina) 6-3, 6-3, 6-2; Tomas Berdych (Cehia) – Juan Martin del Potro (Argentina) 6-3, 6-3, 6-2; Novak Djokovic (Serbia) – Albert Ramos (Spania) 6-2, 6-3, 6-3; Roger Federer (Elveția) – Richard Gasquet (Franța) 6-2, 7-5, 6-4. Optimi: Marin Cilic (Croația) – Pablo Carreño (Spania) 6-7, 6-3, 7-6, 7-6; Rafael Nadal (Spania) – Diego Schwartzman (Argentina) 6-3, 6-7, 6-3, 6-3; Kyle Edmund (Marea Britanie) – Andreas Seppi (Italia) 6-7, 7-5, 6-2, 6-3; Grigor Dimitrov (Bulgaria) – Nick Kyrgios (Australia) 7-6, 7-6, 4-6, 7-6. Meciurile de astăzi: Fognini – Berdych, Fuchsovic – Federer, Thiem – Sandgren, Djokovic – Chung. Primele sferturi: Nadal – Cilic, Dimitrov – Edmund.