Simona, în zodia gemenelor

8 mai 2018 801 vizualizări

După ce a învins-o pe Krystina Pliskova, Halep joacă astăzi în sferturile turneului de la Madrid cu Karolina * în urma eliminării Carolinei Wozniacki, Simona nu mai poate pierde locul I în această săptămână

Simona Halep, locul I WTA, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory Madrid Open, după ce a învins-o, ieri, cu scorul de 6-1, 6-4, pe sportiva cehă Kristyna Pliskova (94 WTA).  Simona Halep a ridicat la nouă numărul victoriilor cu surorile Karolina și Kristyna Pliskova, apropate toate în două seturi, în zece întâlniri, trei succese din toat atâtea meciuri obținându-le cu jucătoarea cehă mai slab clasată. Un al zecelea triumf poate veni în turul următor, când liderul WTA o  va întâlni pe Karolina, clasată pe locul 6 WTA. Ieri, Kristyna s-a bazat mult pe serviciul ei puternic, dar acesta a fost "agățat" mai mereu de jucătoarea română. Odată mingea pusă în joc, Halep a dictat ritmul, cu agresivitate, cu unghiuri deschise, cu lovituri variate, care au destabilizat-o pe jucătoarea cehă. Însă ceea ce a înclinat definitiv balanța de partea româncei a fost serviciul ei. Cu 16 de centimetri mai scundă decât adversara sa, Halep a fost mai eficientă la serviciu. Doar trei puncte i-a luat Pliskova pe serviciu Simonei Halep, în primul set. La 2-1 în setul I, Simonaa avut nevoie de cinci mingi de break pentru a face 3-1. După acest ghem lung, setul a curs lin în direcția dorită de Simona. Setul al doilea a fost echilibrat, pentru că Simona Halep nu a menținut ritmul sufocant din prima parte a partidei, dar și pentru că Pliskova a alergat mai mult, a jucat mai bine, a fost mai agresivă și mai precisă. Până la 4-4, Pliskova a avut cinci mingi de break, inclusiv un 0-40, ratate toate. În game-ul al nouălea, Halep a fructificat prima ei minge de break din acest set și a preluat conducerea cu 5-4, apoi a servit și a închis meciul, cu 6-4, după o oră și 15 minute de joc. Adversara Simonei în sferturi va fi sora geamănă a Kristynei, Karolina (6 WTA) care a făcut o partidă excelentă împotriva americancei Sloane Stephens (9 WTA), pe care a învins-o cu 6-2, 6-3 în 63 de minute. “Simt că a fost un meci foarte bun, un meci dificil. Este mereu dificil să joc împotriva surorilor Pliskova, pentru că au serviciu puternic, lovesc mingea foarte puternic, astfel că este o victorie foarte bună pentru mine. Voi fi pregătită, mă voi concentra pe propriul joc și vom vedea ce va fi”, a spus Simona Halep. Meciul dintre Simona Halep și Karolina Pliskova va avea loc astăzi, în jurul orei 15:00, după partida dintre Caroline Garcia și Carla Suarez, programată la ora 13:00. Victoria împotriva Kristynei Pliskova nu a fost singura bucurie a Simonei în ziua de ieri. Ea a aflat că va rămâne și după Madrid pe primul loc în topul mondial, întrucât singura jucătoare care ar fi putut-o depăși, Caroline Wozniacki, a fost învinsă fără drept de apel, scor 2-6, 2-6, de către olandeza Kiki Bertens. Britanica Johanna Konta (23 WTA) a fost și ea eliminată, cu o zi înainte, de către steaua în ascensiune Bernarda Pera (97) cu 3-6, 4-6. Dificultăți a avut și o altă favorită, Garbiñe Muguruza (3 WTA), în fața croatei Donna Vekic (50 WTA), scor 2-6, 6-4, 6-1.După ce a pierdut la simplu meciul cu rusoaica Daria Kasatkina, Sorana Cîrstea a fost eliminată și la dublu, unde a făcut pereche cu Sara Sorribes. Românca și spaniola au fost eliminate de echipa Julia Görges (Germania) / Karolina Pliskova (Cehia), scor 3-6, 5-7. Alte rezultate din optimile probei de simplu: Caroline Garcia (Franța) – Julia Görges (Germania) 6-2, 6-4; Petra Kvitova (Cehia) – Anett Kontaveit (Estonia) 6-7, 6-3, 6-3.

Djokovic închină steagul?

În turneul masculin, din seria Masters 1000, șocul zilei a fost eliminarea fostului lider mondial, Novak Djokovic (12 ATP). După ce părea că revine în formă, prin victoria în primul tur a unui alt jucător “convalescent” (Kei Nishikori), Djokovic a fost învins cu 3-6, 6-2, 3-7 de britanicul Kyle Edmund (22 ATP). Edmund a avut nevoie de o oră și  43 de minute pentru a obține prima sa victorie în fața lui Novak Djokovic, din patru jocuri. În acest an, Djokovic a fost eliminat în optimi la Australian Open (scor 6-7, 5-7, 6-7 cu coreeanul Chung Hyeon), învins în turul doi de la Indian Wells, scor 6-, 6-4, 1-6 cu Taro Daniel și depășit la prima dispută de la Miami (scor 3-6, 4-6 cu Benoît Paire). La turneul Masters de la Monte Carlo a ajuns până în optimi, unde a fost învins de Dominic Thiem (scor 7-6, 2-6, 3-6), iar la Barcelona, a fost eliminat în runda a doua de Martin Klizan, scor 2-6, 6-1, 3-6. Rafael Nadal și-a continuat seria victoriilor din acest an de pe zgură, liderul mondial trecând de-o manieră categorică de Gaël Monfils, scor 6-1, 6-3. Meciul de pe arena Manolo Santana a durat o oră și 14 minute. Câștigător la Monte Carlo și  la Barcelona, Nadal a ajuns la 11 victorii consecutive pe zgură în acest an (fără a pune la socoteală Cupa Davis), ibericul fiind într-un permanent control în meciul cu Monfils . Francezul a impresionat din nou la capitolul spectacol, unele din loviturile acestuia fiind adevărate bijuterii (a bifat câteva scurte incredibile, la care Rafa nu a avut răspuns pe măsură). Scorul întâlnirilor directe este acum 14-2 pentru liderul mondial.

Alte rezultate din turneul masculin: Philipp Kohlschreiber (Germania) - Roberto Bautista (Spania) 6-3, 4-6, 7-5; Kevin Anderson (Africa de Sud) - Mihail Kukushkin (Kazahstan) 5-7, 7-6, 6-2; David Goffin (Belgia) - Robin Haase (Olanda) 7-5, 6-3; Pablo Cuevas (Uruguay) - Albert Ramos (Spania)) 6-1, 6-7,6-2; John Isner (SUA) – Ryan Harrison (SUA) 7-6, 7-6; Diego Schwartzman (Argentina) – Feliciano Lopez (Spania) 7-5, 2-6, 6-2; Leonardo Mayer (Argentina) – Fernando Verdasco (Spania) 6-2, 6-1.