Simona i-a tras bătăiță lui Cory

6 iul 2019 757 vizualizări

Halep s-a calificat în sferturi la Wimbledon după ce a învins-o cu 6-3, 6-3 pe puștoaica americană Cori Gauff și va juca astăzi cu o adversară incomodă pentru ea: chinezoaica Zhang Shuai * Liderul mondial, Ashleigh Barty, Karolina Pliskova și Petra Kvitova au fost eliminate, în sferturi rămânând doar trei jucătoare de Top 10

Simona Halep (7 WTA) s-a calificat în sferturile celui de-al treilea turneu de Grand Slam al anului, cel de la Wimbledon, după victoria cu 6-3, 6-3 în fața surprinzătoarei adolescente americane, Cori Gauff (313 WTA). Dacă scoatem din calcul serviciul, Halep i-a oferit o excelentă lecție de tenis adolescentei de 15 ani. Românca a scos untul din adversară, plimbând-o dintr-o parte în alta a liniei de fund, cu lovituri precise, agresive. Gauff a oferit o foarte bună replică, iar scorul primului set ascunde un pic din echilbrul de pe teren. Echilibru din punct de vedere al scorului, pentru că jocurile au fost lungi, nu puține ajungând la egalitate. Din punct de vedere al jocului, Halep a evoluat cu clasă, cu puncte câștigate spectaculos. Minus serviciul, pentru că a comis cinci duble greșeli, trei la rând în game-ul al patrulea, pe care l-a câștigat, totuși. Cu o defensivă destul de bună, Gauff s-a agățat cu disperare de mingi, a depus efort în defensivă și a reușit și ea câteva lovituri frumoase. Jucătoarea americană are mult talent, servește bine, lovește puternic, se mișcă bine pe teren. Însă ea s-a înclinat în fața valorii și experienței Simonei Halep, contând poate și că a jucat trei meciuri în plus la acest turneu. Simona a început meciul cu break, dar și-a pierdut imediat serviciul. Americanca a ridicat scorul al 2-1, apoi jucătoarea română a obținutdestul de greu trei jocuri consecutive. Pe primul, cu serviciul, după ce a revenit de la 15-40. Halep a mai făcut un break, mult mai ușor decât anterioarele și a închis setul cu 6-3. Setul al doilea a fost mai simpu pentru Simona Halep, chiar dacă s-a terminat tot cu 6-3 și s-a văzut egalată după ce a condus cu 2-0. Fostul lider WTA s-a desprins la 5-2, a avut două mingi de meci pe serviciul rivalei, dar Gauff le-a anulat și s-a apropiat la 5-3 Tânăra sportivă din SUA nu a mai avut ce face în game-ul următor iar Simona a pus capăt partidei, după 74 de minute. Românca va evolua în sferturi cu chinezoaica Zhang Shuai (50 WTA) care are un ascendent periculos în fața Simonei. Ea a învins-o de două ori în ultimele partide, disputate în 2016: 6-4, 6-3 în primul tur la Australian Open, și 6-0, 6-3, în optimi la Beijing. Simona s-a impuns în 2012, în turul I la Indian Wells, scor 6-1, 6-1. De altfel, Simona știe acest lucru și dorește revanșa: „Sunt foarte fericită că am ajuns iar în sferturi, este un turneu deosebit, special pentru mine, cred că spectatorilor le-a plăcut mult meciul. Cu Zhang sper să-mi iau revanșa, voi da totul pe teren”, a declarat Simona Halep la Eurosport, imediat după meci. În optimile de finală, Zhang a învins-o cu 6-4, 1-6, 6-2 pe ucraineanca Daiana Iastremska (35 WTA). Un alt rezultat neașteptat, a fost eliminarea din concurs a favoritei nr. 3, jucătoarea cehă Karolina Pliskova. Ea a fost depășită de tânăra ei compatrioată, Karolina Muchova (68) după un meci extrem de dramatic. Pliskova, care nu a trecut niciodată de optimi pe iarba londoneză, a servit la 11-10 pentru câștigarea meciului, dar Muchova a reușit rebreak-ul și a câștigat pe serviciul jucătoarei favorite, la 12-11. Pliskova avea șanse să urce pe locul I WTA după acest turneu, ținând cont că liderul WTA, australianca Ashleigh Barty, a fost eliminată tot în optimi. Meciul, care a durat trei ore și 16 minute, a fost câștigat de Muchova, cu 4-6, 7-5, 13-11. În fine, favorita gazdelor, Johanna Konta (18WTA) a completat seria rezultatelor neașteptat, dispunând cu 4-6, 6-2, 6-4, după două ore și 24 de minute de joc de Petra Kvitova (6 WTA). Celelalte rezultate din optimi: Elina Svitolina (Ucraina) – Petra Martic (Croația) 6-4, 6-2; Barbora Strycova (Cehia) – Elise Mertens (Belgia) 4-6, 7-5, 6-2; Serena Williams (SUA) – Carla Suarez (Spania) 6-2, 6-2. În sferturile de finală s-au calificat doar trei jucătoare din actualul Top 10 oficial: Simona Halep (7 WTA), Elina Svitolina (8 WTA) și Serena Williams (10 WTA). Programul sferturilor: Strycova – Konta, Riske – Williams, Svitolina – Muchova, Halep – Zhang.

La dublu masculin, perechea Horia Tecău/Jean-Julien Rojer (România / Olanda) s-a calificat în sferturi, după ce cuplul Maximo Gonzalez/Horacio Zebalos (Argentina) a abandonat la scorul de 7-6, 3-6, 7-5, 4-3 după două ore și 41 de minute de joc. Adversarii din sferturi vor fi învingătorii din meciul Roman Jebavy/Philipp Oswald (Cehia/Austria) -Juan Sebastian Cabal/Robert Farah (Columbia /favoriți numărul 2). Rezultate din optimile masculine de simplu: David Goffin (Belgia) – Fernando Verdasco (Spania) 7-6, 2-6, 6-3, 6-4; Rafael Nadal (Spania) – Joao Sousa (Portugalia) 6-2, 6-2, 6-2; Roberto Bautista (Spania) – Benoît Paire (Franța) 6-3, 7-5, 6-2; Sam Querrey (SUA) – Tennys Sandgren (SUA) 6-4, 6-7, 7-6, 7-6; Novak Djokovic (Serbia) – Ugo Humbert (Franța) 6-3, 6-2, 6-3.