Simona Halep, la ora de chineză

26 mar 2019 636 vizualizări

După ce a învins-o clar pe legendara Venus Williams, românca joacă astăzi cu chinezoaica Wang Qiang, în sferturile de finală ale turneului de la Miami * Bianca Andreescu a abandonat

Simona Halep își continuă cu succes cursa la Miami, în cadrul turneului de categorie Premier Mandatory. Pe linia ultimelor trei întâlniri directe, Simona a învins-o cu scorul de 6-3, 6-3 pe americanca Venus Williams (43) și a intrat în sferturi. Venus a intrat pe teren cu mâna, umărul și genunchiul drepte bandajate și cu o precară condiție fizică. Și Halep a avut un pansament la genunchiul stâng, semn că mai resimte dureri după accidentarea de duminică, din meciul cu Polona Hercog. În această situație, americanca a arătat mari dificultăți în a se deplasa în primele momenteale partidei. În plus, ea abordat și o tactică neașteptată, cu mingi liftate, care s-a dovedit a fi falimentară. În câteva minute, Halep a făcut 3-0, cu două break-uri. Venus a mai renunțat la mingile înălțate și a continuat jucând ceea ce știe, să dea tare, aproape din orice poziție. Și cu ajutorul Simonei Halep, care a făcut un game slab de serviciu, Williams a strâns scorul la 2-3. Meciul a continuat pe traseul deja cunoscut. Americanca a pus câteva puncte în dreptul ei și multe în dreptul româncei. Din când în când, Simona a punctat la spectacol, cu câte o lovitură frumos poziționată pe marginile terenului. Williams a mai luat un game, la 2-4, moment în care Simona a apelat la sfaturile lui Daniel Dobre. Cu următoarele două jocuri câștigate la rând, între care un break la final, Simona Halep a câștigat setul cu 6-3, după 33 de minute. Setul al doilea a fost câștigat cu același scor de Simona Halep, dar jocul a fost mai echilibrat. Ea a rupt echilibrul cu un break la 2-1, apoi l-a păstrat până la final, punând capăt meciului cu alt 6-3, după o oră și 13 minute.Jucătoarea română preia, astfel, conducerea în partidele directe cu Venus Williams. Anterior, românca a câștigat clar și ultimele trei confruntări. Ultima lor partidă avusese loc în turul al treilea al AusOpen, din acest an, când Halep a câștigat cu scorul de 6-2, 6-3. Simona Halep s-a impus în meciul din optimile de finală ale turneului de la Roma, din 2015, cu scorul de 6-2, 6-1, și în cel din optimile de finală ale turneului de la Montreal, de anul trecut, cu 6-2, 6-2. “Știam că Venus nu renunță și că trebuie să fiu acolo pentru fiecare minge, să lupt, să alerg, așa că am făcut-o destul de bine azi, știam că trebuia să fiu aproape de linia de fund, să încerc să joc mai repede. Este întotdeauna o plăcere să joc împotriva surorilor Williams și sunt mândră că am putut să câștig din nou astăzi”, a declarat Simona, la interviul de pe teren. Ea va juca astăzi în sferturi cu chinezoaica Wang Qiang (18 WTA), care și-a învins compatrioata Wang Yahang (50 WTA), scor de 7-5, 6-4, după o oră și 45 de minute. trecut de Venus Williams, scor 6-3, 6-3. Halep și Wang s-au mai întâlnit o singură dată, în 2018, în optimi la Indian Wells, când s-a impus sportiva din Constanța, scor 7-5, 6-1. Dacă va câștiga Simona, va întâlni în semifinale o jucătoare cehă, care se va alege dintre eterna sa rivală, Karolina Pliskova și Marketa Vondrousova, cea care a eliminat-o pe Simona la Indian Wells. Marketa a trecut cu 6-4, 6-3 de germana Tatjana Maria, iar Karolina a avut ceva probleme cu kazaha Iulia Putințeva, una dintre surprizele plăcute ale turneului. După un start mai puțin fericit, Pliskova s-a impus cu 2-6, 6-3, 7-5.

Bianca Andreescu (24 WTA), după zece victorii consecutive, a resimțit presiunea acestor rezultate și a abandonat în optimile turneului. Jucătoarea canadiană de origine română a abandonat în setul doi al meciului cu estona Anett Kontaveit (19 WTA), la scorul de 1-6, 0-2 și i-a dovedit recentei sale învinse, Angelique Kerber, că problemele sale fizice sunt reale. Estona a deschis aseară balul sferturilor contra experimentatei taiwaneze Hsieh Su Wei (27 WTA). Aceasta a reușit o nouă “ispravă” la Miami trecând de nr. 13 mondial, Caroline Wozniacki cu 6-3, 6-7, 6-2. Tiebreak-ul luat la zero din setul al doilea n-a remontat-o deloc pe daneză, care a cedat fără probleme decisivul. Reamintim că asiatica a reușit în turul anterior să o elimine pe japoneza Naomi Osaka. Pe aceeași parte de tablou, Petra Kvitova a bătut-o pe Caroline Garcia (Franța), scor 6-3, 6-3 și așteaptă în sferturi pe Ashleigh Barty (Australia).

Rezultate din turneul masculin, turul III: Kevin Anderson (Africa de Sud) – Joao Sousa (Portugalia) 6-4, 7-6; Roger Federer (Elveția) – Filip Krajinovic (Serbia) 7-5, 6-3; Daniil Medvedev (Rusia) – Reilly Opelka (SUA) 7-6, 6-7, 7-6; Denis Shapovalov (Canada) – Andrei Rublev (Rusia) 6-3, 7-6; David Goffin (Belgia) – Marco Cecchinato (Italia) 6-4, 6-4; Frances Tiafoe (SUA) – David Ferrer (Spania) 5-7, 6-3, 6-3; Stefanos Tsitsipas (Grecia) – Leonardo Mayer (Argentina) 6-4,6-4; optimi: Felix Augier-Aliassime (Canada) – Nikoloz Basilașvili (Georgia) 7-6, 6-4; John Isner (SUA) – Kyle Edmund (Marea Britanie) 7-6, 7-6.