Simona a scăpat ieftin

27 aug 2019 833 vizualizări

*Halep a învins-o în trei seturi pe Nicole Gibbs, după un set acceptabil, un altul foarte slab și un decisiv în care și-a arătat clasa * în turul Ii la US Open, ea va întâlni o altă americancă din suta a doua, Taylor Townsend * victorii memorabile pentru Sorana Cîrstea și Marius Copil

imona Halep s-a calificat în turul al doilea al US Open după trei ani și după ce a învins-o, marți seara cu scorul de 6-3, 3-6, 6-2, pe americanca Nicole Gibbs, locul 135 WTA, prezentă pe tabloul principal ca lucky loser.Simona Halep a avut parte de o întâlnire complicată în primul tur, începută convingător, continuată mediocru și terminată en fanfare. Experiența, valoarea și condiția fizică superioare ale campioanei de la Wimbledon și-au spus în final cuvântul.Simona a reușit un prim set cu o evoluție încurajatoare pentru un start de turneu, cu niveluri ridicate de agresivitate și mobilitate. Românca și-a făcut jocul ei, fără să aștepte erorile de dincolo de fileu, cum poate ar fi fost tentată să o facă împotriva unei jucătoare atât de slab clasate. Însă Gibbs a opus o dârză rezistență, a dat și ea tare în minge, s-a apărat, s-a mișcat și a servit bine, fără a fi impresionată de faima rivalei. Halep a fost la controlul primului set, a început cu break, l-a păstrat până la 3-1, când Gibbs a reușit două game-uri consecutive și a egalat, după un break de 3-3. Halep a luat următoarele trei jocuri și setul, după a cincea minge de 6-3 avută pe serviciul advers. Românca a încercat să joace la fel și setul al doilea, dar și-a pierdut precizia și servicul ei a slăbit, în timp ce opoziția de dincolo de fileu a devenit mai înverșunată. Simona a risipit cu ușurință puncte și jocuri pe serviciu, dar a încercat să se agațe de set, să nu-l cedeze ușor. Nu a fost posibil pentru că Gibbs a acoperit excelent terenul, s-a apărat și a contraatacat cu succes, a variat mingile, arătând o evoluție și o condiție fizică mult peste locul ei din clasamentul WTA.În setul al doilea, Gibbs a condus cu 2-0, după un break în primul game, apoi cu 4-1, după un alt break, în jocul al cincilea. Halep a luat rebreak-ul la 0, dar la fel și-a pierdut serviciul. Fostul lider WTA a mai reușit un rebreak la 2-5, revenind de la 0-40 și salvând în total șase mingi de set. Nu a mai putut să o salveze pe a șaptea, care a venit pe serviciul ei, astfel că americanca a egalat la seturi, tot după un 6-3. Simona a trebuit să scoată din arsenalul ei de campionană toată puterea de luptă și toate loviturile de efect pe care le deține. În aceste condiții, Gibbs nu a mai putut să mai țină pasul cu nivelul de joc etalat. Jucătoarea română a preluat inițiativa în schimburile lungi de mingi, a punctat ori de câte ori a avut ocazia și nu i-a mai lăsat nicio șansă rivalei. La fel ca în precedentele seturi, primul game a fost un break, al Simonei Halep, care l-a dublat la 3-1. Ea a menținut apoi avantajul până la 6-2, impunându-se după o oră și 51 de minute de joc. Adversara Simonei în turul următor va fi americanca Taylor Townsend116 WTA), venită din calificări, care a învins-o cu scorul de 3-6, 6-3, 6-2, pe Katerina Kozlova din Ucraina (74). Townsend s-a impus după puțin peste două ore de joc. Cu Townsend, Halep a jucat de trei ori și a câștigat de fiecare dată în două seturi, ultima oară la Miami, în acest an, în turul al doilea, scor 6-1, 6-3. În 2017, la Cincinnati, românca a triumfat cu 6-4, 6-1, în turul al doilea, iar în 2019, cu 6-3, 6-1, la Roland Garros, tot în turul al doilea. O victorie mai puțin așteptată a obținut Sorana Cîrstea (106 WTA), care a trecut de jucătoarea cehă Katerina Siniakova (37 WTA), cu scorul de 7-5, 6-2, pe Katerina Siniakova din Cehia, locul 37 WTA, calificându-se în turul al doilea al US Open. Sorana s-a impus după un meci de o oră și 22 de minute. Sorana Cîrstea, care nu a mai câștigat vreun meci din mai, va evolua, cu spaniola de origine basarabeană Aliona Bolsova (100 WTA), cea care a realizat, de asemenea, o surpriză în prima rundă, eliminând-o pe Barbora Strycova (31 WTA), scor 6-3, 0-6, 6-1. Dacă ambele jucătoare române trec în turul III, ele se vor întâlni. Liderul mondial, japoneza Naomi Osaka (84 WTA), a câștigat foarte greu partida cu rusoaica Anna Blinkova (Rusia),scor 6-4, 6-7, 6-2. Osaka a avut nevoie de două ore și 27 de minute pentru a trece în manșa a doua, în care va evolua cu poloneza Magda Linette (53 WTA). Într-un alt meci, spaniola Garbie Muguruza (25 WTA), a fost învinsă, cu scorul de 6-2, 1-6, 3-6 de americanca Alison Riske (36 WTA), după un meci de puțin peste două ore. Sloane Stephens (10 WTA) a fost eliminată de rusoaica Anna Kalinskaia (127), venită din calificări. Și Svetlana Kuznețova, care a avut un sezon foarte bun în turneele premergătoare US Open. Însă acum, veterana Sveta, a fost eliminată de tânăra speranță americană, Kristie Ahn (141 WTA), scor 3-6, 4-6. Surpriza de la Wimbledon, Cori Gauff (140) și ea, beneficiară a unui wild card, a trecut de prima manșă, după ce a învins-o, cu scorul de 3-6, 6-2, 6-4, pe rusoaica Anastasia Potapova (72 WTA) într-un meci de două ore. Canadianca de origine română Bianca Andreescu (15 WTA) a trecut cu succes de o altă speranță americană, Katie Volynets (413 WTA),scor 6-2, 6-4 și o va întâlni în turul al doilea pe belgianca Kirsten Flipkens (110).

Alte rezultate din turneul feminin: Kiki Bertens (Olanda) - Paula Badosa (Spania) 6-4, 6-2; Kaia Kanepi (Estonia) – Tatiana Maria (Germania) 5-7, 7-6, 6-3: Magda Linette (Polonia) - Astra Sharma (Australia) 6-3, 6-4; Tímea Babos (Ungaria) - Carla Suárez (Spania) 6-2, ab: Anett Kontaveit (Estonia) - Sara Sorribes (Spania) 6-1, 6-1; Ajla Tomljanovic (Australia) - Marie Bouzková (Cehia) 1-6, 7-5, 6-1; Arîna Sabalenka (Belarus) - Viktoria Azarenka (Belarus) 3-6, 6-3, 6-4; Iulia Putințeva (Kazahstan) - Madison Brengle (SUA) 6-3, 6-3;

Anastasia Pavliucenkova (Rusia) - Pauline Parmentier (Franța) 6-1, 7-6; Caroline Wozniacki (Danemarca) – Wang Yafan (China) 1-6, 7-5, 6-3; Danielle Collins (SUA) - Polona Hercog (Slovenia) 6-3, 4-6, 6-4; Kirsten Flipkens (Belgia) - Wang Shiyu (China) 3-6, 6-2, 6-2.

*Marius Copil (93 ATP) s-a calificat, pentru prima oară în cariera lui în turul II al turneului US Open, după victoria obținută cu 6-3, 5-7, 7-6, 4-6, 6-1 în fața francezului Ugo Humbert (63 ATP). Copil s-a impus în fața francezului în vârstă de 21 de ani după un meci de patru ore și 15 minute și este abia a treia oară în turul al treilea al unui turneu de Grand Slam. În turul secund, Copil îl va înfrunta pe francezul Gaël Monfils (13 ATP), cel care a trecut în prima rundă de Albert Ramos (Spania, 51 ATP), scor 7-6, 6-4, 6-3.

Marți a fost o zi dificilă pentru favoriții de pe partea inferioară a tabloului de la US Open.Austriacul Dominic Thiem (4 ATP) a fost întrecut, cu scorul de 4-6, 6-3, 3-6, 2-6, de italianul Thomas Fabbiano, (87), două ore și 23 de minute de joc. Rusul Karen Hacianov (9 ATP) a pierdut meciul cu canadianul Vasek Pospisil (216), cu scorul de, 6-4, 5-7, 5-7, 6-4, 3-6, după trei ore și 51 de minute de joc. Grecul Stefanos Tsitsipas (8 ATP) a pierdut un meci de trei ore și 19 minute, scor 4-6, 7-6, 6-7, 5-7 în fața rusului Andrei Rublev (43), iar spaniolul Roberto Bautista, proaspăt intrat în Top 10 a trebuit să se încline în fața kazahului Mihail Kukușkin, care a câștigat cu scorul de 3-6, 6-1, 6-4, 3-6, 6-3, în trei ore și 19 minute.