Sfârșit trist de sezon

27 oct 2017 307 vizualizări

Simona Halep a fost învinsă și în ultima etapă a Turneului Campioanelor, 3-6, 4-6 cu Elina Svitolina și a încheiat ultima în Grupa Roșie * totuși, ea va rămâne numărul 1 mondial dacă turneul nu va fi câștigat de Karolina Pliskova

Simona Halep, locul I WTA, a fost învinsă, ieri, cu scorul de 3-6, 4-6, de ucraineanca Elina Svitolina, locul 4 WTA, ratând pentru a treia oară consecutiv calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor. Svitolina a aflat după meciul Wozniacki - Garcia că nu mai are nicio șansă de calificare din Grupa Roșie. Scăpată de miza partidei, ucraineanca a evoluat relaxată în partida cu Simona Halep. La polul opus, Halep a părut apăsată de importanța partidei, știind că are nevoie de o victorie pentru a trece mai departe. Românca a început cu multe greșeli meciul, iar Svitolina a făcut repede 3-0, după un break în game-ul al doilea. Darren Cahill a intervenit la acest scor, încercând să o calmeze pe eleva sa și recomandându-i să înalțe mingile pe reverul adersarei și să încerce să intre mai mult în teren. Sfaturile au avut ceva efect, în sensul că jucătoarea română a jucat consistent pe propriul serviciu, dar break-ul Elinei Svitolina a făcut diferența, sportiva de pe locul 4 WTA impunându-se cu 6-3, după 31 de minute.  În setul secund, Halep a condus cu 1-0, apoi a fost condusă, la rândul ei, cu 0-40  pe serviciul adversarei. Sportiva română a revenit și a făcut break, dar nu l-a consolidat și Svitolina a egalat. La 2-1, Simona l-a chemat din nou pe Cahill, dar de această dată fără efect. Simona Halep a continuat să risipească mingi în fileu. La 3-3, ea a condus cu 40-15 pe propriul serviciu, dar a cedat jocul. În final, Svitolina a luat setul al doilea cu 6-4, după 71 de minute de joc. Victoria Svitolinei o coboară pe daneza Caroline Wozniacki de pe locul I al Grupei Roșii pe locul 2. Cu câte două succese fiecare, grupa este câștigată de Caroline Garcia, care beneficiază de faptul că a învins-o în meci direct pe Wozniacki, în timp ce Simona Halep, învinsă de Svitolina, încheie grupa pe ultimul loc.

Caroline Garcia (8 WTA) a câștigat partida cu Caroline Wozniacki (6 WTA), după ce a pierdut primul set cu 0-6. Însă Caroline din Franța a luptat admirabil și a câștigat setul al doilea. În setul decisiv, Caroline din Danemarca a avut un break din start, dar l-a pierdut la 5-3 și Garcia, dezlănțuită, și-a apropriat victoria în două ore și 19 minute, scor 0-6, 6-3, 7-5.

Simona Halep a fost foarte relaxată la conferința de presă după eliminarea din faza grupelor Turneului Campioanelor. Ea a afirmat că anul 2017 a fost unul prea bun pentru ea, pentru a fi tristă că a pierdut la Singapore. "Dacă ne uităm la rezultate, nu sunt diferențe mari. dar cu siguranță sunt o jucătoare diferită, chiar dacă am înregistrat același rezultat aici. Sunt mai puternică, mi-am îmbunătățit multe, și în ceea ce mă privește pe mine, și în ceea ce privește jocul meu. Nu o să las acest turneu să ruineze ce am construit în acest an. Sunt în regulă și deja aștept cu nerăbdare sezonul viitor și sper să am un start mai bun", a spus ea. Simona Halep a afirmat că nu-i place formatul competiției, pe grupe, deoarece o ține în tensiune toată săptămâna. Ea preferă turneele cu sistem eliminatoriu, pentru că știe că dacă a pierdut trebuie să plece acasă. În ciuda înfrângerii, Halep se bucură că s-a terminat sezonul și poate pleca în vacanță. Întrebată când s-a făcut trecerea de la dezamăgirea că a pierdut la satisfacția că sezonul s-a terminat, Halep a răspuns: "După vreo șapte minute, în vestiar mi-am zis că a fost un an extraordinar. Am aflat că sunt aproape de a termina anul ca numărul 1 mondial. Credeam că voi fi pe 4 după acest turneu, dar încă mai am o șansă bună. E bine că am atins numărul 1 anul acesta, era obiectivul meu, așa că sunt OK."

În ciuda înfrângerii, Simona Halep poate rămâne pe primul loc la finele anului în clasamentul WTA dacă turneul de la Singapore nu va fi câștigat de Karolina Pliskova. Jucătoarea cehă va juca în semifinale cu Caroline Wozniacki, în timp ce Venus Williams se va confrunta cu Caroline Garcia. În total, Simona Halep a jucat în circuitul profesionist 62 de meciuri în acest an, înregistrând 45 de victorii și pierzând 17. Ea a câștigat în 2017 un turneu, la Madrid, și a mai fost finalistă de patru ori, la Roma, Roland Garros, Cincinnati și Beijing.

* Mihaela Buzărnescu (89 WTA) s-a calificat, ieri, în semifinalele turneului ITF de la Poitiers, cu premii în valoare totală de 100.000 de dolari. Ea a învins-o în sferturile de finală pe sportiva rusă Ekaterina Alexandrova (73) cu 6-2, 6-4, într-o oră și 27 de minute. În semifinale, Mihaela va juca împotriva favoritei nr. 1, germana Tatjana Maria (48) care a trecut cu 7-5, 6-1 de Ivana Jorovic (Serbia, 199 WTA).

* Marius Copil (78 ATP) s-a calificat și el, în semifinalele turneului challenger de la Brest (Franța), cu premii totale de 106.000 de euro. Copil a trecut în sferturile de finală de francezul Ugo Humbert (474), scor 6-4, 6-4, într-o oră și opt minute.În faza următoare, Marius îl va întâlni pe grecul Stefanos Tsitsipas (95) care a trecut cu 7-6, 7-5 de francezul Jérémy Chardy (87).