Semifinală pe cinste: Williams – Svitolina

3 sep 2019 1168 vizualizări

A treia calificată în penultimul act la US Open este Belinda Bencic *în turneul masculin, semifinală slavă: Medvedev - Dimitrov

Elina Svitolina (5 WTA), a învins-o, cu scorul de 6-4, 6-4, pe britanica Johanna Konta, locul 16 WTA, calificându-se în semifinalele US Open. Elina, prima jucătoare calificată în penultimul act, o depășește pe Simona Halep în clasamentul WTA, dar și pe japoneza Naomi Osaka. Ucraineanca este acum pe locul 3 în clasamentul live, iar Halep a coborât pe locul 5 și Osaka, liderul din această săptămână, pe locul 4. Svitolina s-a impus, marți, după un meci de o oră și 40 de minute. Ea va juca a doua oară în semifinalele unui turneu de Grand Slam, după turneul de la Wimbledon, unde a fost eliminată de Simona Halep. A doua partidă din sferturile de finală a fos foarte scurtă. Americanca Serena Williams (8 WTA) a învins-o cu 6-1, 6-0 , pe jucătoarea chineză Qiang Wang (18 WTA) în numai 44 de minute. Williams a reușit cea mai rapidă victorie din circuit în acest an, la egalitate cu Simona Halep, care, potrivit WTA, a învins-o, cu 6-0, 6-0, tot în 44 de minute, pe Viktoria Kuzmova din Slovacia, în optimi, la Madrid. Serena a obținut victoria cu numărul 100 la US Open, turneu din țara natală pe care l-a câștigat de șase ori. Mai mult, sportiva din Statele Unite ale Americii a ajuns la a 13-a semifinală din carieră la Flushing Meadows. „Sunt confortabilă cu multe meciuri jucate la rând. La fel și cu meciuri de acest gen, de 44 de minute. Cred că sunt într-un punct al carierei când am dobândit foarte multă experiență în a juca meciuri foarte lungi și meciuri foarte scurte. Sunt pregătită pentru orice”, a declarat Serena Williams, la finalul partidei cu Wang. Serena Williams va avea o sarcină mult mai dificilă în semifinala în care o va întâlni pe Elina Svitolina. Ieri, în primul meci feminin al zilei, elvețianca Belinda Bencic (13 WTA) a câștigat cu 7-6, 6-3 după o oră și 43 de minute, contra croatei Donna Vekic (23). Belinda va juca în semifinale cu canadianca Bianca Andreescu sau cu belgianca Elise Mertens.*În turneul masculin a apărut un nou șoc. Numărul 3 mondial, elvețianul Roger Federer, a fost învins în trei ore și 12 minute de către bulgarul Grigor Dimitrov, scor 6-3, 4-6, 6-3, 4-6, 2-6. Chiar dacă a fost cândva pe aceeași poziție ca și Federer acum, Dimitrov, care trece printr-o eclipsă de formă, avea cea mai slabă clasare dintre toți cei opt sfert-finaliști, locul 78 ATP. El a câștigat doar unul dintre cele opt meciuri anterioare din circuitul ATP. Totuși, bulgarul a reușit surpriza și l-a învins pe Federer, revenind de două ori după ce a fost condus la seturi. De asemenea, Dimitrov nu îl învinsese niciodată pe Federer în ultimele șapte întâlniri directe. În urma calificării în semifinale, acesta a obținut cea mai bună performanță din carieră la US Open. În penultimul act, adversarul lui Dimitrov, va fi rusul Danil Medvedev (5 ATP) care l-a întrecut cu 7-6, 6-3, 3-6, 6-1, pe elvețianul Stan Wawrinka, locul (24).Medvedev este calificat în premieră în această fază a unui „major”. Oricare dintre ei va ajunge în finală o va face pentru prima dată în carieră. Celelalte sferturi sunt Diego Schwartzmann (Argentina) – Rafael Nadal (Spania) și Gaël Monfils (Franța) -Matteo Berretini (Italia).La conferința de presă, Federer a fost întrebat care crede că sunt șansele sale de a mai câștiga un turneu de Grand Slam; „Nu știu, nu am un glob de cristal. Niciodată nu poți să știi. Desigur că sper să se întâmple asta. Cred că a fost un sezon bun. Dezamăgitor acum, dar îmi voi reveni. Voi fi bine, dar trebuie să îmi asum înfrângerile. Sunt parte din joc. Voi petrece timp cu familia, deci viața merge mai departe”, a mai adăugat Federer, conform ATP Tour.