Scoruri fluviu în Liga Campionilor

13 sep 2017 187 vizualizări

Cu un Messi eclatant, Barcelona și-a luat revanșa față de Juventus, câștigând cu 3-0

Faza grupelor Ligii Campionilor a început, marți, cu victorie pentru FC Barcelona în fața echipei Juventus Torino, scor 3-0, succese categorice pentru Chelsea Londra (6-0 cu Qarabag) și Paris Saint-Germain (5-0 cu Celtic), dar și un eșec al formației lui Nicolae Stanciu și Alexandru Chipciu, Anderlecht Bruxelles, în fața grupării Bayern München, scor 0-3. De asemenea , Benfica Lisabona a fost învinsă, pe teren propriu, de ȚSKA Moscova cu scorul de 2-1, după ce a condus cu 1-0. La partida Bayern Anderlecht, oaspeții au jucat în inferioritate numerică din minutul 11, când a fost eliminat Sven Kums. Alexandru Chipciu a fost integralist, iar Nicolae Stanciu a jucat până în minutul 59. Stanciu a primit un cartonaș galben în minutul 53. Pe “Nou Camp”, Barcelona și-a luat revanșa după înfrângerea grea suferită în sferturile ediției trecute de la Juventus și a câștigat cu 3-0, Messi fiind artizanul acestei victorii, cu două goluri și o pasă decisivă.

'”Am făcut un joc bun pe ansamblu. Am încercat să dominăm jocul, dar uneori ritmul a fost puțin mai lent, ceea ce a permis să blocăm adversarul în terenul său și apoi să presăm la pierderea balonului. Suntem satisfăcuți, am făcut un meci bun împotriva unui adversar mare. După trei victorii în campionat, acest meci era foarte important din toate punctele de vedere, mai alea la nivelul încrederii'', a declarat Ernesto Valverde, antrenorul Barcelonei, care a apreciat jocul lui Lionel Messi: ''Adesea am suferit când Messi juca împotriva mea dar acum e în echipa mea. Când preia balonul, se poate întâmpla orice pozitiv pentru noi. În această seară a deblocat meciul cu o acțiune personală, în care nimeni nu a văzut spațiul liber, dar el l-a găsit. El a limpezit meciul cu golurile sale și cu implicarea sa la toate nivelurile'',  a continuat tehnicianul catalan.

Rezultate, marcatori

Grupa A: Manchester United – FC Basel 3-0. Fellaini (’35), Lukaku (’53), Rashford (’84); Benfica Lisabona - ȚSKA Moscova 1-2. Seferovic (’50) / Vitinho (’63 – penalty), Jamaletdinov (’71).

Grupa B: Celtic Glasgow – Paris Saint Germain 0-5.Neymar (’19), Mbappé (’34), Cavani (’40, ’85), Lustig (’83 – autogol); Bayern München – Anderlecht Bruxelles 3-0. Lewandowski (’13 – penalty), Alcantara (’65), Kimmich (’90).  Kums (A) a fost eliminat în min. 11.

Grupa C: Chelsea – FC Qarabag  6-0. Pedro (‘5), Zappacosta (’30), Azpilicueta (’55), Bakayoko (’71), Batshuayi (’76), Medvedev (’82 – autogol); AS Roma – Atletico Madrid 0-0.

Grupa D: FC Barcelona – Juventus Torino 3-0. Messi (’45, ’69), Rakitic (’56);

Olympiakos Pireu – Sporting Lisabona 2-3. Pardo (’90, ‘90^3) / Doumbia (‘2), Martins (’13), Br. Fernandes (’43).