Sayonara - Tokyo, bonjour – Paris!

7 aug 2021 418 vizualizări

Românii rămân cu patru medalii la Jocurile Olimpice *Hassan și Kipchoge fac istorie *bătălie franco-americană la jocuri sportive

ROMÂNI. Ultimii doi compatrioți prezenți pe arena olimpică de la Tokyo; Cătălin Chirilă s-a clasat pe locul VI în semifinală și pe locul III în finala B la proba de canoe simplu 1000 m (per total, locul XI). Chirilă a fost portdrapelul României la ceremonia de închidere a JO 2020. La aruncarea suliței, debutantul Alexandru Novac s-a clasat pe locul XII, cu 79,29 m. Cu patru medalii (1-3-0). România s-a situat pe locul 46 în clasamentul pe națiuni, care arată astfel în partea superioară; 1.SUA-39-41-33; 2. China 28-32-18; 3, Japonia 27-14-17;4. Marea Britanie – 27-21-22; 5. Rusia – 20-28-23.

ATLETISM. Olandeza Sifan Hassan a fost a doua vedetă a concursului olimpic, după sprintera jamaicană Elaine Thompson-Herah, care a cucerit trei medalii de aur în probele de sprint. Sifan este a doua atletă care a realizat, la JO, dubla „5000-10.000 m” și poate ar fi câștigat și la 1500 m (medalie de bronz), dacă nu s-ar fi hazardat la trenă, contrar obiceiului. Sifan a realizat la 10.000 m, cu 29:55,32 și a fost urmată de Kalkidan Gezahegne (etiopiană care concurează acum pentru Bahrain) cu 29:56,18 și de deținătoarea titlului mondial, Letesenbet Gidey (Etiopia) -30:01, 72. Celelalte câștigătoare la feminin: Peres Chemutai (Kenya) – 2h27:20 la maraton, Maria Lasițkene (Rusia) -2,04 m la înălțime; SUA (Sydney McLaughlin, Allyson Felix, Dalilah Muhamad, Athing Mu) – 3:16,85 la 4x400 m; Campioni la masculin: Neeray Chopra (India) – 87,58 m la suliță; Jakob Ingebrigtsen (Norvegia) – 3:28,32 la 1500 m; SUA (Michael Cherry, Michael Norman, Bryce Deadmon, Rai Benjamin) – 2:55.70 la 4x400 m.

Ultima finală, la maratonul masculin, s-a soldat cu victoria kenyanului de 36 de ani, Eliud Kipchoge, campion olimpic și la Rio în 2016, recordman mondial și campion mondial acum 18 ani, la 5000 m. El a fost urmat de doi europeni, olandezul Abdi Nageeye și belgianul Bashir Abdi. Kipchoge este doar al treilea care câștigă de două ori maratonul la Jocuri (probă prezentă la toate edițiile., după etiopianul Bikila Abebe (1960,1964) și est-germanul Waldemar Cierpinski (1976, 1980).

FINALE LA JOCURI. SUA-Japonia 90-75 la baschet feminin; SUA – Franța 87-82 la baschet masculin; Franța – Danemarca 25-23 la handbal masculin; Franța – Rusia 30-25 la handbal masculin; Brazilia – Spania 2-1 (0-1, 1-1) la fotbal masculin: Franța – Rusia 3-2 la volei masculin; SUA- Brazilia 3-0 la volei feminin; Serbia – Grecia 13-10 la polo,

CICLISM. Britanicul Jason Kenny a câștigat duminică, la 33 de ani, a șaptea medalie olimpică de aur din cariera sa la ciclism pe pistă, impunându-se în proba de keirin. Kenny a rămas astfel în posesia titlului cucerit la Rio, în 2016, după ce i-a devansat pe malaezianul Mohd Azizulhasni Awang și pe olandezul Harrie Lavreysen, campionul mondial en titre.

BOMBĂ ÎN GIMNASTICA RITMICĂ. Ansamblul Bulgariei s-a impus în finala concursului de la Tokyo, punând astfel capăt hegemoniei Rusiei, care a câștigat toate titlurile la această disciplină începând cu ediția de la Sydney 2000. Bulgaria a fost urmată pe podium de Rusia și Italia.

FATA LUI TATA. Sportiva americană Nelly Korda, fiica mai mică a fostului tenisman Petr Korda, a câștigat titlul olimpic la golf.Nelly mai are o soră mai mare, Jessica, tot o practicantă a golfului, și un frate mai mic, Sebastian, care joacă tenis. Pentru Rusia aceasta este o nouă lovitură după cea de sâmbătă, când Dina Averina, marea favorită la individual compus, a pierdut aurul în fața israeliencei Linoy Ashram.