S-au încheiat grupele

13 dec 2018 309 vizualizări

ȚSKA Moscova a învins cu 3-0 pe Real Madrid în Liga Campionilor, gazdele jucând cu multe rezerve * ultima echipă calificată în optimi este Olympique Lyon

Olympique Lyon este ultima echipă calificată în optimile de finală ale Ligii Campionilor, după ce a remizat, miercuri, la Kiev, scor 1-1, cu Șahtar Donețk, în ultima etapă a fazei grupelor. Tot miercuri, Juventus a fost învinsă  în dpelasare de de Young Boys Berna, cu 1-2. Cea mai mare surpriză s-a întâmplat la Madrid: formația moscovită ȚSKA a învins cu 3-0 pe Real Madrid, chiar în “templul” acesteia, care poartă numele lui Santiago Bernabeu. Real Madrid, deja calificată în optimi, a odihnit mulți titulari, iar rușii au profitat și au obținut o victorie de prestigiu.  Rezultatul a fost insufcient pentru ȚSKA Moscova să se califice în 16-imile Ligii Europa, deoarece și Viktoria Plzen a învins, acasă, cu 2-1, pe AS Roma, și a ocupat locul III datorită avantajului meciurilor directe cu vicecampioana Rusiei.

Echipele calificate în optimile de finală ale Ligii Campionilor au fost stabilite, marți și miercuri după partidele din ultima etapă a fazei grupelor. Formațiile calificate de pe primul loc al grupelor sunt următoarele: Borussia Dortmund, FC Barcelona, Paris Saint-Germain, FC Porto, Bayern München, Manchester City, Real Madrid și Juventus Torino. Acestea vor fi capi de serie la tragerea la sorți. De pe locul al doilea s-au calificat formațiile Atletico Madrid, Tottenham, Liverpool, Schalke 04, Ajax Amsterdam, Olympique Lyon, AS Roma și Manchester United. Tragerea la sorți a optimilor de finală ale Ligii Campionilor va avea loc, luni, de la ora 13.00, la Nyon. Echipele care au făcut parte dintr-o grupă nu se pot întâlni optimi. Această fază se va disputa la 12/13 și 19/20 februarie, turul, respectiv 5/6 și 12/13 martie.  Echipele clasate pe locul al treilea în fiecare dintre cele opt grupe vor evolua în 16-imile de finală ale Ligii Europa: FC Bruges, Inter Milano, Napoli, Galatasaray, Benfica Lisabona, Șahtar Donețk, Viktoria Plzen și Valencia. Tragerea la sorți a 16-imilor de finală ale Ligii Europa va avea loc, luni, de la ora 14.00, la Nyon. Partidele din această fază se vor disputa la 14 și 21 februarie.

Atacantul polonez al echipei Bayern München, Robert Lewandowski, este golgeterul fazei grupelor Ligii Campionilor. Lewandowski a marcat de opt ori în 534 de minute jucate (un gol la 66,8 minute). El este urmat în ierarhia marcatorilor de argentinianul Lionel Messi de la FC Barcelona, cu șase goluri, în 297 de minute jucate (un gol la 49,5 minute) și de compatriotul acestuia Paulo Dybala (Juventus), cu cinci goluri în 355 de minute (un gol la 71 de minute). Tot câte cinci goluri au marcat bosniacul Edin Dzeko (AS Roma), croatul Andrej Kramaric (Hoffenheim), malianul Moussa Marega (FC Porto), brazilianul Neymar (Paris Saint-Germain) și sârbul Dusan Tadic (Ajax Amsterdam). Cele mai multe goluri în istoria fazei grupelor, 11, le-a înscris portughezul Cristiano Ronaldo când era la Real Madrid, în sezonul 2015/2016. Pe locul al doilea, cu 10 goluri, se află Lionel Messi (Barcelona, 2016/2017). În faza grupelor recent încheiată, Ronaldo a înscris un gol în 389 de minute jucate.

Rezultate, marcatori, clasamente:

Grupa E: Ajax Amsterdam - Bayern München 3-3. Tadic (’62, ’82 – penalty), Tagliafico (‘90^5) /.Lewandowski (’13, ’87 – penalty), Coman (’90). Wober (Ajax) a fost eliminat, în minutul 67. Müller (Bayern) a fost și el eliminat, în minutul 75. Benfica - AEK Atena 1-0. Grimaldo (’88). Clasament: 1. Bayern - 14 p; 2. Ajax – 12 p; 3. Benfica – 7 p; 4. AEK Atena – 0 p.

Grupa F: Manchester City – Hoffenheim 2-1. Sané (‘45^1, ‘61) / Kramaric (’16 – penalty); Șahtar Donețk - Olympique Lyon 1-1. Moraes (’22) / Fekir (’65). Clasament: 1. Manchester City - 13 p; 2. Lyon – 8 p; 3. Șahtar – 6 p; 4. Hoffenheim – 3 p.

Grupa G: Real Madrid - ȚSKA Moscova 0-3. Cialov (’37), Șcennikov (’43), Sigurdsson (’73); Vikoria Plzen - AS Roma 2-1. Kovarik (’62), Chory (’72) / Under (’68); În minutul 90^2, Pellegrini (AS Roma) a fost eliminat. Clasament: 1. Real Madrid - 12 p; 2. AS Roma – 9 p; 3. Viktoria Plzen – 7p; 4. ȚSKA Moscova – 7p.

Grupa H: Valencia - Manchester United 2-1. Soler (’17), Jones (’47 – autogol) / Rashford (’87); Young Boys Berna - Juventus Torino 2-1. Hoarau (’30 – penalty, ’68) / Dybala (’80). Clasament: 1. Juventus - 12 p; 2. - Manchester United – 10 p; 3. Valencia – 8 p; 4. Berna – 4p.