Retragerea cu bronzuri

9 feb 2019 269 vizualizări

Celebra Lindsey Vonn și norvegianul Aksel Lund Svindal au cucerit ultimele medalii din carieră în probele de coborâre ale Campionatelor Mondiale de schi alpin din Suedia

Schioarea americană Lindsey Vonn, în vârstă de 34 de ani, a câștigat, duminică, medalia de bronz la coborâre la Campionatele Mondiale de la Are. Aceasta a fost ultuma cursă a carierei pentru Vonn.  Titlul mondial i-a revenit slovenei Ilka Stuhec, iar pe doi s-a clasat sportiva elvețiană Corinne Suter. Ilka Stuhec, titrată și în 2017, a devenit prima schioare care își păstrează titlul mondial la coborâre după elvețianca Maria Walliser în 1987 și 1989. Vonn a anunțat, la 1 februarie, că se va retrage din activitatea sportivă după Campionatele Mondiale de la Are (Suedia).

Lindsey Vonn, considerată cea mai bună schioare din toate timpurile, deține recordul de victorii în Cupa Mondială la feminin, cu 82 de succese (patru titluri la general), fiind depășită doar de suedezul Ingemar Stenmark, care a triumfat de 86 de ori. Cu o carieră marcată de afecțiuni ale ligamentelor încrucișate și fracturi, Vonn a câștigat singura medalie de aur la JO, în 2010, la Vancouver, în proba de coborâre. În palmaresul ei mai figurează două medalii olimpice de bronz, la Super G, tot în 2010, și la coborâre, în 2018, și șapte medalii la CM (două de aur, trei de argint și două de bronz).

În proba masculină de coborâre, desfășurată sâmbătă, norvegianul Kjetil Jansurd a cucerit medalia de aur. Jansrud, 33 ani, campion olimpic în 2014 la slalom super-uriaș, a câștigat primul său titlu mondial. El a fost urmat în clasament de conaționalul său Aksel Lund Svindal la două sutmi și de austriacul Vincent Kriechmayr la 33 de sutimi. Svindal, 36 ani, care se va retrage după aceste Mondiale, a fost foarte aproape de a deveni primul schior care câștigă trei titluri mondiale la coborâre. El face parte din clubul select al celor trei schiori care au câștigat medalii la șase  ediții ale Mondialelor. Cursa de coborâre a fost scurtată de la 3.122 m la 2.172 m din cauza zăpezii abundente, a rafalelor de vânt și a vizibilității reduse.