Răzvan Lucescu se apropie de event

1 mar 2019 535 vizualizări

După ce își ține adversarele la respect în campionat, PAOK Salonic s-a calificat și în semifinalele Cupei Greciei * Barcelona a măturat pe jos cu Real

PAOK Salonic poate face eventul în acest sezon, în Grecia. Echipa lui Răzvan Lucescu s-a calificat în semifinalele Cupei Greciei, după o victorie cu 4-2 în fața celor de la Panionios, în manșa secundă a sferturilor de finală. Elevii lui Lucescu Jr. au avut nevoie de prelungiri ca să-și asigure biletele pentru careul de ași al Cupei. A fost 2-1 pentru PAOK după 90 de minute. PAOK a deschis scorul prin Biseswar (’32), iar Durmishaj a egalat în minutul următor. Polonezul Swiderski a adus echipa tesaliană în avantaj, însă datorită rezultatului din tur (2-1 pentru Panionios) a fost nevoie de prelungiri pentru ca una dintre echipe să se poată departaja. PAOK a decis calificarea în prelungiri, deși s-a trezit egalată după golul lui Camara, din minutul 94. Apoi, Akpom (‘114) și Vieirinha (‘118 – penalty) au marcat pentru echipa lui Răzvan Lucescu, asigurând astfel biletele pentru semifinalele Cupei. Alin Toșca, fundașul stânga român de la PAOK, a fost doar rezervă. În semifinalele Cupei Greciei s-au mai calificat AEK Atena și Asteras Tripolis. Victoria echipei PAOK vine după egalul din derby-ul orașului Salonic, din campionat, 1-1 cu Aris. În campionat, echipa lui Răzvan Lucescu e lider cu 58 de puncte, la șapte distanță de Olympiakos, principala urmăritoare. Dacă ia titlul, Răzvan Lucescu aduce coroana de campioană la Salonic după mai bine de 30 de ani.

* FC Barcelona a învins, miercuri seară, în deplasare, cu scorul de 3-0, echipa Real Madrid, în manșa secundă a semifinalelor Cupei Spaniei, și s-a calificat în finala competiției. În tur, scorul a fost 1-1.  În prima repriză, echipa gazdă s-a jucat cu ocaziile, iar Vinicius nu a reușit să profite de șansele pe care le-a avut în fața porții. În a doua parte a meciului, Barcelona s-a dezlănțuit. Luis Suarez a deschis scorul pe terenul madrilenilor în minutul 50. 19 minute mai târziu, Varane a marcat în propria poartă. Scorul final a fost decis de același Luis Suarez (’73), care a înregistrat dubla după ce a transformat o lovitură de la 11 metri. Astfel, Barcelona s-a calificat în Cupa Spaniei, după 4-1 la general în fața eternei rivale Real Madrid. Sâmbătă, de la ora 21:45, cele două formații se vor întâlni din nou, pe același teren, în La Liga. În clasament, Barcelona este lider cu 57 de puncte, în timp ce Real Madrid are 48 de puncte și ocupă locul al treilea.

* Fiorentina a terminat la egalitate, scor 3-3 (2-2), meciul disputat, miercuri, pe teren propriu, cu formația Atalanta, în manșa I a semifinalelor Cupei Italiei. Oaspeții au condus cu 2-0 în min. 18, iar Fiorentina a egalat până la pauză. Atalanta a preluat conducerea, dar Fiorentina a egalat din nou. Au marcat Chiessa (’33), Benassi (’36) și Muriel (’79), pentru “viola”, respectiv, Gomez (’16), Pasalic (’18) și de Roon (’58). În cealaltă semifinală, Lazio a terminat la egalitate, scor 0-0, partida cu AC Milan, care a avut loc marți. Returul este la 24 aprilie.

...........

Olympique Lyon s-a calificat în semifinalele Cupei Franței, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (1-0), formația Caen. Denayer('26), Cornet ('49) și Depay ('84) au marcat golurile gazdelor, iar Ninga ('78) a înscris golul oaspeților. Djiku (Caen) a fost eliminat în minutul 82. În penultimul act au mai obținut calificarea PSG și Rennes, a patra echipă urmând a fi stabilită după meciul Vitre (liga a patra) - FC Nantes, din 6 martie.

Rezultate înregistrate în partidele disputate, miercuri seară, în etapa a XXVIII-a a campionatului Angliei: Cardiff – Everton 0-3. Sigurdsson (’41, ’66), Calvert – Lewin (‘90^3); Huddersfield - Wolverhampton 1-0. Mounie (‘90^1); Leicester – Brighton 2-1. Gray (’10), Vardy (’63) / Propper (’66); Newcastle – Burnley 2-0. Schär (’24), Longstaff (’38); Arsenal – Bournemouth 5-1. Özil (‘4), Mhitarian (’27), Koscielny (’47), Aubameyang (’59), Lacazette (’78) / Mousset (’30); Southampton – Fulham 2-0. Romeu (’23), Ward-Prowse (’40); Chelsea – Tottenham 2-0. Pedro (’57), Trippier (’84 – autogol); Crystal Palace – Manchester United 1-3. Ward (’66) / Lukaku (’33, ’52), Young (’83); Liverpool – Watford 5-0. Mané (‘9, ’20), Origi (’66), van Dijk (’79, ’82); Manchester City – West Ham 1-0. Agüero (’50 – penalty). Echipa Liverpool se află pe prima poziție în clasament, cu 69 de puncte, urmată pe podium de Manchester City – 68 de puncte, și de Tottenham – 60.