Premieră pentru Simona Halep

20 oct 2021 556 vizualizări

După ce a învins-o pe rusoaica Veronika Kudermetova la Moscova, românca se va confrunta în sferturi cu Maria Sakkari *tot în sferturi, a ajuns și Irina Begu la Tenerife

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului „Kremlin Cup” de la Moscova, din categoria WTA 250. Ea a învins-o cu 6-1, 7-6 pe jucătoarea rusă Veronika Kudermetova (32 WTA) la capătul unui meci de o oră și 45 de minute. Primul set a fost câștigat cu ușurință de româncă: Kudermetova a vrut să fie ofensivă și a greșit din toate pozițiile. A atacat orbește și rar a nimerit fileul sau terenul. Au rezultat 16 greșeli neforțate în dreptul Kudermetovei și un 6-1 pentru Halep, în 31 de minute. Scor care ar fi trebuit să fie 6-0, pentru că jucătoarea română a avut 40-0 și încă o minge de break, la 4-0. În setul al doilea, Halep a servit publicului obișnuita porție de nervi, ia Veronika a început să respire. Simona a avut 2-0 și 3-1, însă sportiva rusă a egalat la 3, după ce a reușit primele ei break-uri. La 4-3 și 30-0 pe serviciul rivalei, sportiva din Constanța a ratat câteva mingi ușoare și o bună oportunitate de break. Suținută de un serviciu superior față de primul set, Kudermetova a urcat pe val și a dus jocul în tie-break. Halep a avut 4-2, a greșit o minge ușoară la 4-3, dar tot a reușit să se impună cu 7-4. Ea va juca astăzi, în sferturi cu o jucătoare redutabilă, Maria Sakkari (7WTA) din Grecia, care a beneficiat de abandonul rusoaicei Anna Kalinskaia (125) la 6-2, 1-0 pentru sportiva elenă. Simona Halep nu s-a mai întâlnit în circuitul WTA cu jucătoarea din Grecia, care a obținut în premieră calificarea la Turneul Campioanelor. Ieri s-au mai jucat la Moscova meciurile; Anett Konaveit (Estonia) – Andrea Petkovic (Germania) 6-1, 6-4; Marketa Vondrousova (Cehia) – Lesia Țurenko (Ucraina) 6-3, 6-3. Celelate trei sferturi de finală sunt Sabalenka-Aleksandrova, Vondrousova –Pavliucenkova și Kontaveit –Muguruza.

*În celălalt turneu important al săptămânii, la Tenerife (WTA250), Irina Begu s-a calificat și ea în sferturi, după ce a învins-o cu 4-6, 6-2, 7-6 pe croata Donna Vekic (101 WTA). Irina a obținut victoria după aproape trei ore de joc efectiv însă meciul a început miercuri, fiind întrerupt din cauza întunericului la 1-1 în setul secund. Irina Begu a început excelent joi, reușind patru game-uri la rând (5-1) și a câștigat setul cu 6-2. Ea a început cu break setul decisiv, a avut 2-0, dar Vekic a egalat (2-2). La 4-4 fiecare jucătoare a reușit două break-uri, însă niciunul cu a fost confirmat, astfel că s-a ajuns în tiebreak. Vekic a condus cu 3-1, dar Irina a revenit și a făcut 4-3, iar la 4-4 a reușit trei puncte la rând, încheind conturile (7-4). Irina Begu a câștigat și primele sale trei meciuri cu Vekic. Ea va juca în sferturi cu americanca Ann Li (60 WTA), care a trecut, cu o zi în urmă cu scorul de 6-4, 6-2 de rusoaica Varvara Graceva (80).Alte rezultate; Zheng Saisai (China) – Clara Tauson (Danemarca) 7-6, 2-6,6-4; Camila Giorgi (Italia) –Danka Kovinic (Muntenegru) 6-1, 6-2; Arantxa Rus (Olanda) – Greet Minnen (Belgia) 6-1,6-2: Maria Camila Osorio (Columbia) – Mayar Sherif (Egipt) 6-3, 6-2.Cu o zi în urmă, columbianca a realizat surpriza turneului, eliminând-o pe principala favorită, ucraineanca Elina Svitolina,scor 5-7,6-2, 6-3.Programul sferturilor: Osorio – Zheng, Giorgi-Rus, Begu-Li, Cornet – Schmiedlova. La dublu, Andreea Mitu și germana Vivian Heisen au fost învinse în sferturi de Ulrikke Eikeri (Norvegia)/Ellen Perez (Australia), scor 1-6, 7-4, 5-10.