Parizienii au rămas mască

21 oct 2020 565 vizualizări

Grupele Ligii Campionilor au debutat cu două surprize: Manchester United a învins PSG pe „Parc des Princes”, iar un puști de 19 ani a doborât rușii de la Zenit

Liga Campionilor a pornit marți seară cu două surprize. În meciurile mai timpurii, surpriz s-a realizat la Sankt Petersburg, golul fiind victoriei fiind marcat dintr-o fază simplă de către un puști de 19 ani, De Ketelaere, în timpul adițional al partidei. La aceeași oră, Dinamo Kiev în varianta Mircea Lucescu, a debutat în grupa G a Ligii Campionilor pe teren propriu cu Juventus Torino. Lipsită de Cristiano Ronaldo și de alți câțiva titulari, echipa antrenată de fostul elev al lui Lucescu, Andrea Pirlo, și-a impus legea, lucru recunoscut și de Mircea Lucescu. scorul a fost de 2-0 pentru „Bătrâna Doamnă”, dar nu înfrângerea cu 0-2 este cauza manifestărilor anti-Lucescu ale suporterilor echipei kievene, ci alte mofturi. În primul minut de după pauză, Kulusevski a șutat, portarul Bușan a respins în față și Morata a trimis balonul în poartă din apropiere. În minutul 84, Cuadrado a centrat de pe partea dreaptă și tot Morata a marcat cu capul din șase metri. Partida a fost codusă fără probleme de o brigadă din România, cu Ovidiu Hațegan la centru.

Surpriza serii a fost produsă de Manchester United, pe terenul PSG, echipă care an de an își propune ca țintă câștigarea trofeului. Echipa pregătită de Ole-Gunnar Soskjær a beneficiat de un penalty pe care, însă. Bruno Fernandez l-a ratat. Cu ajutorul VAR, arbitrul Mateu Lahoz a decis repetarea loviturii de la 11 metri, pentru că Navas nu a rămas pe linia porții. Tot Fernandes a executat și a înscris. După care formația pariziană a atacat cu toate motoarele. Vedetele Neymar și Mbappé au arătat o poftă de joc remarcabilă, dar egalarea a venit în min. 54, tot de la un adversar, Martial care a deviat o minge centrată din corner în proprie poartă. În cele din urmă, Marcus Rashford a înscris pentru „diavoli” dintr-un șut de la marginea careului, care i-a lăsat „mască” pe (tele)spectatorii parizieni. Iată rezultatele complete ale zilei de marți:

Grupa E: Rennes – Krasnodar 1-1. Guirassy ('56-penalty) / Ramirez ('59). Chelsea – FC Sevilla 0-0.

Grupa F: Lazio – Dortmund 3-1. Immobile ('6), Hitz ('23 – autogol), Akpro ('76) / Haaland ('71); Zenit St.Petersburg – FC Bruges 1-2.Lovren ('75) / Bonaventure ('63) / De Ketelaere ('90Â3).

Grupa G: Barcelona – Ferencvaros 5-1. Messi ('27 – penalty), Fati ('42), Coutinho ('52), Pedri ('82), Dembele ('89) / Kharatin ('69). În minutul 68, Gerard Pique (Barcelona) a fost eliminat pentru un fault în poziție de ultim apărător; Dinamo Kiev - Juventus Torino 0-2. Morata ('46, '84).

Grupa H: PSG - Manchester United 1-2.. Martial ('54 – autogol) / Fernandez ('23), Rashford ('87); RB Leipzig - Istanbul Bașakșehir, 2-0 (2-0).Angelino ('16, '20).