Osaka a depășit-o pe Halep

16 sep 2018 775 vizualizări

Japoneza  a fost desemnată pentru a doua oară jucătoarea lunii, ca și Simona

Japoneza Naomi Osaka, numărul șapte mondial și câștigătoare a turneului US Open, a fost aleasă jucătoarea lunii august. Pe locul doi în ierarhia stabilită prin votul fanilor pe site-ul WTA se află liderul mondial Simona Halep, care a câștigat luna trecută turneul de la Montreal și a ajuns în finală la Cincinnati.Poziția a treia a fost ocupată de Serena Williams, iar locul patru de Kiki Bertens. În iulie, jucătoarea lunii a fost aleasă Angelique Kerber.*Jucătoarea taiwaneză de tenis Hsieh Su Wei (locul 40 mondial) a câștigat, duminică, al treilea titlu din carieră la simplu, după ce s-a impus la turneul de la Hiroshima în fața americancei Amanda Anisimova (134 WTA), scor 6-2, 6-2. La 32 de ani, Hsieh a câștigat primul său turneu după 2012, an în care s-a impus la Kuala Lumpur și Guangzhou. Dacă cel mai bun loc al ei în clasamentul de simplu a fost un loc 23 WTA în 203, la dublu ea a fost numărul 1 mondial în 2014 și are în palmares 20 de victorii și 3 finale.* Perechea Irina Maria Bara/Valentina Ivahnenko (SUA/Rusia) a câștigat, sâmbătă, proba de dublu din cadrul turneului de la Biarritz, cu premii totale de 80.000 de dolari. Cele două au învins în finală cuplul belgian Ysaline Bonaventure/Helene Scholsen, cap de serie numărul 3, scor 6-4, 6-1. În semifinală, Irina și Valentina au depășit perechea spaniolă, Eva Guerrero / Guiomar Zuleta, scor 6-1, 6-1* Elena Gabriela Ruse, cap de serie numărul 7, s-a calificat în semifinalele turneului ITF de la Santa Margherita. Ea a învins-o în sferturile de finală pe principala favorită, sportiva din Turcia, Bașak Eraydin, scor 6-2, 6-7, 6-2. Elena Ruse a jucat la Santa Margherita și la dublu, alături de Bașak Eraydin. Cele două sportive, favorite nr. 3, au ajuns până în sferturile de finală. În semifinale, Elena a fost învinsă cu scorul de 6-7, 5-7 de către jucătoarea cehă Anastasia Zarycka.* Georgia Crăciun (644 WTA) a câștigat turneul ITF de 15.000 de dolari de la Varna, după ce a învins-o în finală pe norvegianca Ulrikke Eikeri (256 WTA), într-un meci de o oră și 22 de minute